خانه اجتماعی آیا مشق شب برای دانش آموزان ضروری است

آیا مشق شب برای دانش آموزان ضروری است

 

مشق شب به تناسب ظرفیت هر دانش آموز

بی تردید می توان گفت: مشق شب تکلیفی است که از طرف آموزگار به دانش آموزان داده می شودبه این منظور که در ساعات غیر مدرسه در خانه این تکالیف نوشته شود . که در حال حاضراین تکالیف درسی ،مشکلات متعددی داردیعنی اینکه برخی از دانش آموزان تکالیف خود رادر داخل منزل به تنهایی انجام نمی دهند در صورتی که آنان از توانایی بالایی برخوردارند ولی کمک پدر و مادر به دانش آموز باعث می شود که او از توانمندیهای خود آگاهی نیابد و احساس عجز و ناتوانی کند و اگر روزی پدر و مادر به او کمک نکند انجام آن تکالیف برای وی به شدت دشوار و سنگین می شود .

حال لازم به ذکر است: برخی از دانش آموزان نیاز به تشویق بیشتری نسبت به دانش آموزان دیگر دارند و باید اعتماد به نفس آنها را مدام بالا برد تا بتوانند به تنهایی تکالیفشان را انجام دهند .

یکی دیگر از مشکلات شایعی که می توان در دانش آموزان جستجو کرد اینست که گروهی از دانش آموزان آنقدر در نوشتن تکالیفشان تعلل می کنند که نوشتن تکالیفشان به آخر شب موکول می شودکه پدر و مادر را تحت فشار قرار می دهند تا به فرزندشان در نوشتن تکالیف کمک کنند .

آری به جرات می توان گفت: نکات مثبت و منفی زیادی این تکالیف یا به عبارتی مشق شب می تواند داشته باشد که جای بحث و گفتگو دارد به عنوان مثال تکلیف درسی بر موفقیت و مهارت فرزندان نقش به سزایی دارد و در واقع باید گفت: از زمانی که فرزندان تکالیف را از مدرسه به خانه می برند و تا زمانی که در خانه می نویسند و دوباره به مدرسه باز می گردانند مسئولیت بر گردن دانش آموزان است که دانش آموزان حس مسئولیت پذیری را درک کنندپس اگر والدین انجام تکالیف مدرسه را نتوانند به درستی برای فرزندانشان توجیه کنند فرزندان درک درستی از انجام آن تکالیف پیدا نخواهند کرد و مسئولیت پذیری را یاد نمی گیرند .

نقاط مثبت و منفی مشق شب

در همین راستا شاید بتوان گفت :بهترین منطق برای نوشتن مشق شب را تاثیر سریع آن بر یادگیری دانش آموزان می توان نام برد همچنین موجب افزایش خود نظم دهی ، خود مدیریتی و ساماندهی بهتر زمان و تحقیق و جستجوی بیشتر شود .

یکی دیگر از مشکلاتی که می توان در نوشتن مشق شب نام بردیا به عبارتی نقاط ضعف آن است کند نویسی دانش آموزان است که باعث می شود اعتماد به نفس دانش آموز پایین بیاد و درسهایش به مرور زمان ضعیف شود و انگیزه اش را برای درس خواندن از دست بدهد شاید هم یکی دیگر از دلایل این کند نویسی تکرار مکررات و همچنین عدم جذابیت تکالیف  باشدگفتنی است: طبق قانون آموزش و پرورش دانش آموزان پایه اول تا سوم ابتدایی از نوشتن مشق شب و تکالیف حذف شده تا به جای آن مهارت های زندگی جایگزین آن شود که این اتفاق اسمش درس زندگی است که انجام تکالیف مدرسه زیر نظر معلم مدرسه قرار می گیرد و در خانه مهارتهای زندگی را می آموزند .

در مرحله مهارتهای زندگی، معلم نقاط ضعف دانش آموزان را شناسایی می کند و بر اساس آن تکالیف محوری را در خارج از مدرسه برای او در نظر می گیرد که هدف از ندادن تکالیف به دانش اموزان در منزل اینست که وزن کیف مدرسه را کاهش دهند که به دانش آموزان آسیب جسمانی نرسد و دیگر اینکه تقویت مهارتهای زندگی در طول دوران تحصیل و یادگیری مهارتهای زندگی، در درون خانه باشد.

مشق شب مقوله ای سنتی در مدارس

 حال جای این پرسش است که چرا این مقوله مشق شب همچنان به صورت رویکرد سنتی در بیشتر مدارس ایران در حال اجراء است اما در بسیاری از کشورهایی که دارای سیستم های پیشرفته هستند طرحهای جدیدتحول آموزش و پرورش در آن کشورها سالهاست که اجرا می شود و در مدارس ایران آنچنان که مدنظر طراحان است اجراء نمی شود.  

در همین زمینه آموزش و پرورش برای اینکه مهارتهای زندگی را جایگزین مشق شب سنتی کند پیش شرطهایی را مد نظر دارد که عبارتند :

 هر کلاسی بین ۱۶ تا ۲۵ دانش آموز می بایست داشته باشد که آیا در مدارس دولتی ، دانش آموزان در هر کلاس، همین تعدادرا شامل میشوند. همچنین با وصف مدارس دولتی و تعداد دانش آموزان، چه تعداد مدارس دولتی شامل این طرح می شود و آیا قابلیت اجرای آن در مدارس وجود دارد و آیا معلمان ابتدائی خود را می توانند با این طرح وفق دهند و می توانند در اجرائی کردن این طرح موفق باشند.

سئوال دیگر اینست که چرا عدالت آموزشی در همه مدارس به صورت یکسان اجراء نمی شود به عنوان مثال مدارس جنوب شهر با مدارس بالای شهر یا مدارس دولتی با مدارس غیر انتفاعی بسیار متفاوت می باشد که در ظاهر در کشور ما عدالت اجتماعی موج می زند ولی در عمل دوگانگی بین سیستم آموزشی وجود داردکه کافیست امکانات مدارس ذکرشده در روش تدریس و نحوه برخورد اولیاءمدرسه دیده شود تا این سخنان مورد تایید واقع شود.

نسل خورشید |اعظم علی پور

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =