خانه اجتماعی استانداردحلقه اتصال‌بین‌ ملتها‌ و ‌دولتها

استانداردحلقه اتصال‌بین‌ ملتها‌ و ‌دولتها

استاندارد-ایران

استاندارد-ایران

استاندارد شرط لازم برای توسعه ملی

بی تردید می توان گفت: استاندارد حلقه و نقطه‌ اشتراک و اتصال بین ملتها و ‌دولتها‌ است و‌ رشته پیوند بازارهای جهانی،مصرف کنندگان و تولید کنندگان است .

حال به جرات باید گفت: ضوابط و ویژگی یک محصول استاندارد؛ رونق بخش صادرات و ابزار رقابت در عرصه ملی و بین المللی و گنجینه ارزشمندعلم و فناوری و تجربه استاندارد است .استاندارد باید ارتقاءدهنده کیفیت ،کاهش دهنده ضایعات باشدمروج صرفه جویی، زبان مشترک دنیا ،اطمینان بخش و اعتماد باشد در همین زمینه می توان گفت: استاندارد برپایه نظم و برقرار کننده نظم است پس لازم به ذکر است که بگوییم استاندارد نقش به سزایی در زندگی انسانها دارد حتی آب کافی قابل نوشیدن ،دسترسی به انرژی پاک تردر سطح جهان ،سفر از مکانی به مکان دیگر با کمترین هزینه، تلاش، احساس ایمنی و امنیت نمونه هایی از تعهدات شهر های مدرن در ایجاد کیفیت مناسب زندگی برای شهروندان و باقی ماندن در چرخه رقابت است ،در همین راستا استاندارد های بین المللی موجب می شود اجزاء با سهولت و ایمنی در سطوح شهری مختلف با یکدیگر تعامل داشته باشند .

با استاندارد می توان گام به گام شهرهایمان را هوشمند کنیم وحتی جزیره هایی را که از یکدیگر جدا هستند با هوشمندکردن آنها می توان این جزایر را به یکدیگر متصل کرد .افزون بر آنچه گفته شد:باید بدانیم که فکر و اندیشه سازمان استاندارد بین المللی در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۴۷در نشست روسای موسسه های استاندارد ۲۵کشور در لندن تشکیل شد که مقر این سازمان در ژنو است . ایران هم در سال ۱۳۴۳به عضویت این سازمان در آمد و وظیفه موسسه استاندارد عبارتست از تدوین استاندارد ملی در بخشهای کشاورزی، صنعت، معدن، ارتباطات، مواد غذایی و…

گذری‌برتاریخچه استاندارد

جالب است بدانید که طراح علامت استانداردملی ایران یکی ازمشهورترین گرافیست های ایران به نام (مرتضی ممیز)‌ این آرم را در سال ۱۳۴۶طراحی کرد او پدر گرافیک نوین ایران است . وی درمورد طراحی این ارم، این چنین نوشته است “در طراحی‌ نشانه استاندارد، توانستم از قلمی استفاده کنم که به خوبی حروف اختصاریISIRI  تبدیل به کلمه ایران شود ” او همچنین هدف از طراحی این فلش را این طور بیان کرده است که آرم استاندارد به صورت دو فلش رو به بالا و رو به پائین است که نمایش دهنده حداقل و حداکثری باشد که اصل مفهوم استاندارد اینست . چهار گوش بودن ابعاد آرم تعادل و توازن در امر استاندارد و حد وسط منطقی هر چیز استاندارد را بیان می کند .کارکتر حروف ISIRI  مخفف کلمه انگلیسی استاندارد است به شکلی که وقتی آن را بر عکس می کنیم کلمه ایران خوانده می شود . همچنین دو علامت فلش نشان دهنده حداقل و حداکثر تشکیل حرف S لاتین است که برای کشورهای خارجی بیانگر کلمه standard است.

شایان ذکر است استاندارد و‌ استاندارد کردن از پایه های استقرار علم و فن آوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقش به سزایی دارد چرا که باید در جهت افزایش سطح کیفیت تلاش کردتا بتوان در فن آوری پیشرفته در تولید محصولات پیشرفتی نائل آید.

حال ضرورت‌ و حمایت از تولید کالای ملی ایجاب می کندکه ما به سمت خرید کالاهای ایرانی پیش برویم چرا که اقتصاد کشور ما بر پایه همین حمایت‌ ها صورت می گیرداما سئوال قابل توجه اینجاست که استاندارد    تا چه حد در کالاهای ایرانی رعایت می شود؟

نسل خورشید/ اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =