خانه اجتماعی سهم اندک انرژی های نو در تامین برق ایران

سهم اندک انرژی های نو در تامین برق ایران

انرژی های نو در تامین برق ایران
انرژی های نو در تامین برق ایران

سهم اندک انرژی های نو در تامین برق ایران

انرژی های نو یا نوین به آن دسته از انرژی هایی گفته می شود که برای تولیدشان از منابع بدون دی اکسید کربن استفاده می گردد. منابعی مانند انرژی های خورشیدی ، بادی ، دریایی ، زمین گرمایی ، توده زیست و نیروگاه های آبی. سهم اندک انرژی های نو در تامین برق ایران

در این میان گازهای گلخانه ای به عنوان عامل اصلی تغییرات اقلیمی هستند که دی اکسید کربن ، متان ، بخار آب و اوزون از مهمترین آن ها به شمار می آیند .

منابع اصلی تولید این گازها سوزاندن سوخت های فسیلی ، تغییر کاربری زمین ها ، تبدیل جنگل ها و باتلاقها به زمین های کشاورزی یا مناطق مسکونی و فعالیت های عمرانی و کشاورزی می باشند. در این میان مهمترین تلاش های جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی و کند کردن آن ، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بخصوص «دی اکسید کربن» است.

در همین رابطه لازم به ذکر است که تا ۲۰ سال آینده ۵ درصد نیاز کشور به انرژی برق از محل انرژی های نو تامین می شود. هر چند اقدام های مثبتی که در سال های اخیر با ساخت سدهای متعدد و اتمام پروژه نیروگاه هسته ای بوشهر انجام شده ، باعث افزایش سهم انرژی هسته ای و انرژی برقابی در سبد انرژی کشور شده است اما با این حال با توجه به اینکه ایران کشوری گرم و خشک است و تولید برق از نیروگاه های آبی منبع پایداری برای تامین انرژی به حساب نمی آید، « سهم اندک انرژی های نو در تامین برق ایران » به وضوح به چشم می خورد.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دوازده =