خانه اجتماعی اهمیت ارتقاء سواد رسانه ای

اهمیت ارتقاء سواد رسانه ای

مدیریت شدن رسانه در خانواده 

فاطمه شفیعی در گفتگو بانسل خورشید اظهار داشت: اگر در گذشته خانواده‌ها با صدای زنگ ساعت ازخواب بیدار می شدند امروز با صدای رسانه روز خود را آغاز می کنند و این مسئله نشان از اهمیت آموزش سواد رسانه‌ای در خانواده ها دارد.

وی با اشاره به اینکه نفوذ رسانه در تمامی لایه های خانواده یک امر اجتناب ناپذیر است و باید خود را با رسانه به روز کنیم، ادامه داد: امروزه از یک کودک سه تا چهار ساله تا یک فرد سالمند با رسانه درگیر است بنابراین باید موازی با پیشرفت رسانه در خانواده ها، سواد رسانه را نیز به والدین و فرزندان آموزش دهیم.

مدیر فرهنگسرای رسانه شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه در همین راستا کارگاه آموزشی «مدیریت مصرف رسانه در خانواده» توسط فرهنگسرای خانواده برگزار می شود، بیان داشت: نیاز به یک نهضت سواد رسانه ای در خانواده ها محسوس است که با برگزاری این کارگاه تلاش داریم علم رسانه ای خانواده ها را با استفاده از مشاورین علمیِ انجمن سواد رسانه ای ایران افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه برخی ازوالدین هنوز نمی دانند چگونه با فرزندان خود رفتار کنند و شیوه درست استفاده از رسانه دیجیتال و شبکه های مجازی را به کودکان آموزش دهند،‌ گفت: پایین بودن سواد رسانه ای میان زوجین بعضا  باعث بروز اختلافات و مشکلات شده است.

توازن پاتوق های مجازی با پاتوق های واقعی

وی با اشاره به اینکه افزایش آگاهی و ارتقاء سواد رسانه ای به خانواده ها تاثیر مستقیمی بر استحکام بنیان خانواده ها دارد،  ابراز داشت: به همین منظور در کارگاه آموزشی مدیریت مصرف رسانه در خانواده از کتاب «دلم جای دیگر است» که مهارت‌های مدیریتی فضای مجازی در خانواده ها را آموزش می دهد، رونمایی می شود.

شفیعی اضافه کرد: امروز  به جای خیابان ها،‌ گذرگاه ها و میدان هایی که زمانی پاتوق نوجوانان و جوانان بودند،‌ چهار دیواری خانه ها پاتوق فرزندانمان شده است و از نظر نوجوانان  و جوانان پاتوق های مجازی کمتر از فضاهای واقعی نیست.

وی بیان داشت: امروزه فضای مجازی به دلیل داشتن یکسری ویژگی های منحصر به فرد مثل پایان ناپذیر اطلاعات، نبود ویژگی قدیمی بودن خبر ، بی واسطگی، ایجاد فضای تعاملی و کاهش هزینه های خانوار با توجه به رایگان بودن دریافت اخبار از اینترنت، مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.

مدیر فرهنگسرای رسانه شهرداری اصفهان بیان داشت: کارگاه آموزشی مدیریت مصرف رسانه در خانواده با همکاری مرکز تخصصی بانوان آفتاب ۱۰ بهمن ماه ساعت ۹ و نیم در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی برگزار می شود.

نسل خورشید |اعظم علی پور

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =