خانه اجتماعی بازیافت و استفاده مجدد از زباله ها ؛ ضرورت ورود ضایعات به چرخه تولید

بازیافت و استفاده مجدد از زباله ها ؛ ضرورت ورود ضایعات به چرخه تولید

بازیافت استفاده از ضایعات در تولید
بازیافت استفاده از ضایعات در تولید

بازیافت زباله ها ؛ ایرانیان همچنان بی بهره از طلای کثیف

آیا می دانید بازیافت چیست ؟

استفاده مجدد از مواد دورریختنی را بازیافت می گویند که شامل شیشه ، فلز ، پلاستیک ، کاغذ و چوب است . این کالاهای بازیافتی اگر دوباره به چرخه تولید برگردانده شود می تواند هم به اقتصاد کشور کمک زیادی کند و هم کاغذهای باطله دوباره به کاغذهای نو تبدیل شوند؛ بنابراین نیازی نیست که به ازای هر تن کاغذ ۱۷ اصله درخت قطع شود .

در همین زمینه این امر میسر نمی شود مگر با مشارکت مردم و دولت.

به جرات می توان گفت : یکی از معضلات دنیای مدرن ، آلودگی محیط زیست است که مهمترین و نگران کننده ترین آن ضایعات پلاستیکی است که تا قرن ها قابل تجزیه نیستند؛ با این حال تولید آنها همچنان ادامه دارد.

در بعضی از کشورها قوانین سختگیرانه ای برای تولید محصولات پلاستیکی وضع کرده اند و جریمه های سنگینی را برای جلوگیری از تولید آنها گذاشته اند و بعضی دولتها نیز برنامه ریزی جدیدی را برای جایگزینی منابع پلاستیکی با منابع سبز و تجزیه پذیر کرده اند.

در همین رابطه می توانیم بگوییم که پلاستیک یکی از چالش های زیست محیطی در دنیای امروز است که آبزیان را از بین می برد و پرندگان را خفه می کند.

دفن زباله ها ؛ از کیسه های پلاستیکی تا پسماندهای بیمارستانی

بر اساس گزارشی ۵ کشور آسیایی که در زمینه دفن پلاستیک در زمین گوی سبقت را ربوده اند عبارتند از : ویتنام ، فیلیپین ، چین ، اندونزی ، تایلند

همچنین در این کشورها فروش غذاهای خیابانی در ظروف پلاستیکی یکی از مشکلات این فروشندگان می باشد ؛ زیرا این کیسه ها و ظروف پلاستیکی علی رغم مقرون به صرفه بودن ، در آخر به اقیانوسها یا زمین ختم می شوند و سالهای سال در آن ها غیر قابل تجزیه می مانند.

از سوی دیگر حدود ۱۵ درصد پسماندهای بیمارستانی را پسماندهای عفونی تشکیل می دهد که جزء پسماند های ویژه محسوب می شود که این پسماندهای عفونی بیماری زا ، قابل اشتعال ، سمی و دارای خورندگی هستند که حتی یکی از کارشناسان سازمان محیط زیست تاکید نمودند :

پسماندهای بیمارستانی به هیچ وجه نباید عادی تلقی شوند و با سایر پسماندها یک جا دفن شوند؛ در نتیجه این پسماندها نیاز به بسته بندی و حمل و نقل خاص دارند و نباید در فضای باز قرار گیرند.

نحوه صحیح بازیافت زباله های بیمارستانی

پسماندهای بیمارستانی به هیچ وجه نباید عادی تلقی شوند و با پسماندهای عادی مخلوط شوند ؛ چرا که اگر شیرابه های پسماندهای بیمارستانی وارد زمین شود می تواند بسیار خطرناک باشد؛ بنابراین این پسماندها باید در لندفیل ها و اماکنی که غیر قابل نفوذ هستند و تمام شرایط لازم را برای مدیریت شیرابه ها و گازها دارند ، دفن شوند.

پسماندهای بیمارستانی خود به چند دسته تقسیم می شوند که شامل پسماند های عفونی ، پسماندهای تیز و برنده و پسماند های  شیمیایی می شوند. حال رنگهای کیسه های بیمارستانی که برای جمع آوری پسماندهای بیمارستان استفاده می شوند عبارتند از : زرد ، سفید ، قهوه ای ، سیاه که هر رنگ دارای نوع خاصی از پسماندهای بیمارستانی است.

در همین راستا می توان گفت که حتی بعضی از پسماندهای خانگی هم خطرناک تلقی می شوند و می توانند به محیط زیست آسیب برسانند که عبارتند از : قوطی های رنگ ، باطری های جیوه ای ، حشره کش ها یا حتی پسماندهای الکترونیکی که شامل لامپ های کم مصرف و باطری هایی که دارای فلزات سنگین شامل سرب ، نیکل ، کروم و جیوه هستند.

همچنین زباله های فاسدی که  تجزیه می شوند ، محل تخم ریزی حشرات و جانوران موذی هستند که باعث انتقال بیماریها می شوند.

حال می پردازیم به تفاوت کشورهایی که از این پسماندها استفاده بهینه می کنند و کشورمان ایران که چه درصدی از این پسماندها را می تواند بازیافت و از آن ها کسب درآمد کند؟

آلمان قهرمان محیط زیست جهان 

به واقع می توان گفت که هر چه کشوری صنعتی تر باشد به همان اندازه هم تولید و مصرف بیشتر می شود و نرخ زباله های آن هم بیشتر می شود؛ به عنوان مثال می توان گفت آلمانی ها روزانه ۹۰ هزار تن زباله تولید می کنند که شاید فاجعه بار به نظر برسد ولی این کشور توسعه یافته و پیشرفته ۸۰ درصد از زباله های تولید شده خود را بازیافت می کند؛ این در حالی است که ایران کمتر از ۷ درصد این زباله ها را به چرخه بازیافت بر می گرداند که بسیار فاجعه بار است!

همچنین می توان از سوئد نام برد که فقط یک درصد از زباله های خانگی شهروندان آن قابل بازیافت نیست! در حالی که این رقم در کشور های اروپایی به سی و هشت درصد می رسد ، در سوئد ۳۶% زباله ها بازیافت ، ۱۴% تبدیل به کود و ۴۹% درصد سوزانده می شود؛ در حالی که میانگین بازیافت در قاره اروپا ۲۲% درصد است که سوئد به منظور بازیافت زباله و بازیابی انرژی از کشور های همسایه زباله وارد می کند!

در کشور سوئیس کاغذ و شیشه از زباله هایی هستند که دور انداخته نمی شوند. این کاغذ ها ، فقط شامل روزنامه نیست بلکه شامل مقوا ، پاکت غلات و قبض های قدیمی می شود ؛ در سوئیس بازیافت رایگان است اما دور انداختن زباله شامل هزینه می شود و هر کیسه زباله یک بر چسبی دارد که هر برچسب دارای یک یورو هزینه است.

چین بزرگترین وارد کننده زباله در جهان

بازیافت زباله در چین امری اجتناب ناپذیر است ؛ زیرا فقط شهر پکن حجم عظیمی از زباله را تولید می کند. اما جالب است بدانید که چین فقط زباله های کشور خود را بازیافت نمی کند بلکه زباله های کشور های دیگر را هم می گیرد و آنها را نیز بازیافت می کند.

به عنوان مثال بخشی از زباله هایی که در کشور آمریکا بازیافت نمی شود به کشور چین می رود و در آنجا بازیافت می شود و بعد از بازیافت در آنجا فروخته می شود!

در کشور تایوان هم بازیافت ۷۳ درصدی وجود دارد؛ آنها با بازیافت زباله ها روحی تازه به مواد پلاستیکی می بخشند و لوازمی مانند لباس ، کفش ، گلدان و موی مصنوعی با آن می سازند؛ همچنین تایوان مفتخر است که پارچه هایی که با محیط زیست سازگار است را تولید کند.

لباسهایی که با این پارچه ها ساخته می شود هر کدام از ۸ بطری پلاستیکی ذوب شده تشکیل شده که به پلی استر تبدیل شده و وزنشان هم به میزان ۱۳ درصد از وزن لباسهای معمولی کمتر است و عرق بدن را هم با سرعت بیشتری جذب و پراکنده می کند.

محیط زیست هدیه و موهبت الهی است که حفاظت از آن وظیفه و رسالت هر انسانی است ؛ پس هم بر دولت و هم بر مردم واجب است که در حفظ و نگهداری محیط زیست بکوشند.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =