خانه فرهنگی بنیانگذار تئاتر معلولان کشور،استفاده ازابزارهنردر توانبخشی اجتماعی

بنیانگذار تئاتر معلولان کشور،استفاده ازابزارهنردر توانبخشی اجتماعی

اهداف جشنواره تئاتر معلولین

به گزارش نسل خورشید|اعظم علی پور، صبح شنبه فاطمه فخری در حاشیه برگزاری هفتمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین خلیج فارس اظهار داشت: یکی از اهداف بهزیستی سپردن کار به خود توانخواهان است و ما به عنوان یاری‌گر در کنار آنها هستیم.

وی افزود: این مجموعه یعنی خود افراد دارای معلولیت باید کار را مدیریت کنند چون کار از آن خود اینها است و بهتر از هر کس دیگری ساختار را می شناسند  بنابراین معتقدیم، زمانی که کار به اجتماع مرتبط خود برگردد موفق‌تر خواهد بود.

فخری گفت: از آنجایی که جشنواره قبلی استانی برگزار شد و آقای فیاض بخش هم به خوبی از عهده مدیریت جشنواره برآمدند چون در این زمینه تحصیل کرده و متخصص هستند و و هم پیشینه دارند و توانستند  به خوبی جشنواره استانی را مدیریت کنند.

وی یادآور شد: از آنجایی که گروه‌های بسیار فعالی در استان بوشهر فعالیت می کنند و بوشهر از جمله استان های بسیار  فعال در بحث تئاتر معلولین است بنابراین دبیری این دوره از جشنواره منطقه ای به آقای فیاض بخش واگذار شد.

فخری گفت: طی صحبتی که با گروه های شرکت کننده در این جشنواره داشتم، آنها از کیفیت جشنواره احساس رضایتمندی می کردند و فکر می کنم که به خاطر اینکه کار به خودشان واگذار شده است، بهتر توانستنه اند ارتباط را برقرار کنند.

وی تاکید کرد: این روند نه تنها در استان بوشهر بلکه در استان های دیگر هم قطعا ادامه خواهد داشت و این مژده را به تمام توان یابانی که در این موضوع کار می‌کنند داده‌ایم که هرچه تخصص و توانمندی خود را بالا ببرند، کارهای بیشتری در حوزه جشنواره تئاتر معلولین به آنان سپرده می‌شود.

وی دربار تحقق اهداف مورد نظر این جشنواره نیز گفت: یکی از اهدافی که ما در بحث توانیابان دنبال می‌کنیم اهداف اجتماعی و مسائلی است که در اجتماع توانیابان با آن روبه‌رو هستند.

آگاه سازی و مشارکت اجتماعی و توانمند سازی توانخواهان 

بنیانگذار جشنواره معلولین کشور در ادامه افزود: در حوزه توانبخشی دو مسیر را طی می‌کنیم یکی توانبخشی فردی و دیگر، توانبخشی اجتماعی است که ما در توانبخشی اجتماعی از ابزار هنر استفاده می کنیم و اینکه چقدر در این زمینه موفق بودیم و آیا به آن هدفی که می خواستیم رسیدیم، منوط به بررسی میزان توانمندسازی بچه های توانخواه، شامل آگاه سازی و مشارکت اجتماعی آنان است.

فخری در ادامه افزود: سال‌ها پیش که این کار را شروع کردیم آثار شرکت کننده ابتدایی تر بود و توانیابان تجربه خاصی نداشتند اما به مرور توانمندتر شدند و کارهای بهتر و تخصصی تری انجام دادند.

وی گفت: در حال حاضر ما  توانیابانی را داریم که دارای معلولیت هستند ولی در رشته تئاتر هم در حال تحصیل  و حتی برخی از آنها فارغ التحصیل شده یا فوق لیسانس کارگردانی دارند، بازیگری و نمایشنامه نویسی و…خوانده اند و اینها همه منجر به این شده است که آثار کیفیت خوبی پیدا کنند.

فخری تصریح کرد: ما در این جشنواره محدودیت موضوع ایجاد نکردیم و موضوع را آزاد گذاشتیم و  بر توانمندی بچه ها و اینکه کارها به سمتی  حرکت کند که توانمندی را در توانیابان بیشتر کنیم متمرکز شدیم تا در این جشنواره کار حرفه‌ای را به تماشاگر و بیننده خود ارائه بدهند اما در کنار آن تاثیرات درمانی و درمانگری نیز برای خود آنها داشته باشد.

وی گفت: این فعالیت‌ها باعث می شود تا اختلالات حرکتی و رفتاری توانیابان درمان شودو تلاش آنها یک اجرای خوب را به دنبال خواهد داشت، وقتی که این اجرا درست باشد و به صورت صحیح با مخاطب و با جامعه هدف خود که همان مخاطبان هستند ارتباط برقرار کنند، آن زمان است که ما به آن هدفی که در ابتدای پایه‌گذاری جشنواره متمرکز شده بودیم، یعنی همان تغییر نگرش و مشارکت اجتماعی دست یافته ایم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 20 =