خانه اجتماعی بوگوتا ؛ یکی از شادترین و زیباترین شهرهای دنیا

بوگوتا ؛ یکی از شادترین و زیباترین شهرهای دنیا

شهر بوگوتا پایتخت کلمبیا
شهر بوگوتا پایتخت کلمبیا

بوگوتا شهری هنری و یکی از شادترین شهرهای دنیا

بوگوتا پایتخت کلمبیا مانند مکزیکوسیتی خودش را به عنوان یکی از مراکز اصلی هنر های آمریکای لاتین مطرح کرد ؛ این شهر در کلمبیا در سال های اخیر به عنوان یکی از اصلی ترین مقصد های هنر خیابانی شناخته می شود.

سال ها پیش شهر بوگوتا شهری بسیار پرترافیک و از نظر آب و هوایی بسیار آلوده و کثیف بود ، به طوری که در این شهر جرم و جنایت نرخ بالایی داشت.

در آن زمان مردم آن شهر حتی از تفریحات معمولی مانند پیاده روی در خیابان و نشست های دورهمی محروم بودند؛ حتی برای کودکان هم فضایی برای بازی های کودکانه شان وجود نداشت و از ترس سرعت بالای ماشین ها و تردد بسیار زیاد آنها از خانه خارج نمی شدند و بسیار عصبی بودند؛ در نتیجه شهردار سابق آن شهر به جای اینکه بخواهد به جنگ با جرم و جنایت برود ، تصمیم گرفت یک تغییر اساسی در وضعیت بهبود و کیفیت شهری به وجود آورد؛ درنتیجه سیاست های جامعی برای تردد ماشین ها و وضعیت کلی شهر انجام داد.

شروع تحولات اساسی در بوگوتا ؛ پایتخت کلمبیا

اولین کار او توسعه حمل و نقل عمومی بود که باعث شد اولین گام در جهت بهبود کیفیت زندگی مردم برداشته شود تا مردم کمتر از خودرو های شخصی استفاده کنند و آسمان هم از شر آلودگی خلاص شود.

دومین کار شهردار با تدبیر بوگوتا احداث بوستان های متعددی بود که مردم با خیال راحت در این بوستان ها می نشستند و کودکان به بازی مشغول می شدند و راهی هم برای دوچرخه سواری تعبیه شده بود.

سومین کار وی این بود که بزرگراه ۱۲۰ کیلومتری شهر بوگوتا را یک روز در هفته و به مدت ۷ ساعت می بست تا مردم بتوانند بدون دغدغه به پیاده روی و دوچرخه سواری بپردازند و هنرمندان هم بتوانند برنامه های مختلفی را در فضای باز برای مردم اجرا کنند که این کار باعث می شد مردم هفته ای یکبار دور هم جمع شوند و از اینکه ارتباط نزدیکی با هم دارند احساس شادی کنند.

شهردار بوگوتا برای اقشار کم درآمد و ضعیف تر جامعه کنسرت و آتش بازی هایی را به صورت رایگان قرار داد تا آنها هم بتوانند مانند اقشار غنی جامعه به صورت مساوی از این تفریحات استفاده کنند. از طرفی دیگر ۳۰۰ کیلومتر از بزرگراه های مخصوص دوچرخه سواری را به هم متصل کردند تا اقشار ضعیف تر جامعه که توان خرید اتومبیل را ندارند بتوانند به راحتی و بدون دغدغه از دوچرخه استفاده کنند که این کار شهردار باعث شد هم به سلامت جسم و روان مردم و هم سالم سازی هوا کمک شایانی شود.

نتایج تحولات عظیم در شهر پرجمعیت بوگوتا

وی با کارهای مثبتی که انجام داد باعث شد مردم نسبت به یکدیگر نگرش مثبتی داشته باشند و نسبت به هوای بارانی دید منفی نداشته باشند ؛ در نتیجه افسردگی از این شهر رخت بست و بوگوتا از شهری افسرده به یکی از شادترین شهرهای دنیا تبدیل شد.

حال سوال اینجاست که چرا کشور ما با وجود منابع غنی خود از شادی زیاد برخوردار نیست و مدیران شهری چه کارهایی برای دغدغه ها و گرفتاری ها ومشکلاتی که پیش روی مردم است انجام داده اند. همان طور که ترافیک های سرسام آور و آلودگی های هوا که حتی در برخی شهرها امان مردم را بریده است و روز به روز مردم ما را افسرده تر می کند، مدیران شهری ما چه تدبیر و راهکارهایی برای بهبود کیفیت و معیشت مردم اندیشیده اند؟

مردم ما شایسته ی بهترین ها هستند.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =