خانه هنری بیوگرافی عزت الله انتظامی

بیوگرافی عزت الله انتظامی

بیوگرافی-عزت-الله-انتظامی
بیوگرافی-عزت-الله-انتظامی

بیوگرافی عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی در سال ۱۳۰۳ در محله سنگلج تهران متولد شد و درسال ۱۳۲۶ پا به عرصه هنر گذاشت و بعد از دستمایه ای اندک به هانوفر آلمان رفت و در یک مدرسه شبانه به یادگیری و آموزش سینما و تئاتر پرداخت.

او در فیلم هایی مانند هالو ، دایره مینا ، پستچی ، اجاره نشین ها و بانو در فیلم مهرجویی حضور داشت که باعث بروز توانایی هرچه بیشتر او در این عرصه هنر شد و نیز در فیلم های کارگردان هایی مانند علی حاتمی و محسن مخملباف حضور داشته است ؛ همچنین او در مستند عشق پرواز به کارگردانی محمد هادی و حمید کاویانی در کنار استاد فرشچیان حضور داشته است و در فیلم حکم به کارگردانی مسعود کیمیایی نقش آفرینی کرده است.

عزت الله انتظامی قبلا هم بازی جلوی دوربین را تجربه کرده بود اما به صورت خیلی کوتاه تا اینکه در سال ۱۳۴۸ توانست به طور حرفه ای با بازی در فیلم مهم گاو وارد سینما شود.

او در سال ۱۳۴۸ توانست وارد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر شود و بعد از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۵۲-۱۳۵۳ به تدریس رشته تئاتر در دانشگاه هنرهای زیبا و دانشگاه الزهراء امروزی پرداخت.

او تئاتر را از سن ۱۴ سالگی با پیش پرده خوانی در تماشاخانه لاله زار آغاز کرد. او نخستین اجرای خود را در تئاتر با عنوان اولتیماتوم نوشته خطیبی و کارگردانی اصغرتفکری در تئاتر پارس لاله زار اجرا کرد.

عزت الله انتظامی یکی از بازیگران زبده و حرفه ای ایران بود که در بسیاری از فیلم ها ؛ ایفای نقش کرد که تنها ما به چند نمونه از کارهای ایشان بسنده کردیم. روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 8 =