خانه اجتماعی بیوگرافی مهاتما گاندی ؛ بزرگترین سخنران انگیزشی جهان

بیوگرافی مهاتما گاندی ؛ بزرگترین سخنران انگیزشی جهان

زندگی-نامه-مهاتما-گاندی
زندگی-نامه-مهاتما-گاندی

مهاتما گاندی ؛ مولف عشق و عدم خشونت

مهاتما گاندی ، رهبر برجسته سیاسی در هند ( زاده ۱۰ مهر ۱۲۴۸ و درگذشت ۹ بهمن ۱۳۲۶ )

مهاتما گاندی در سال ۱۸۶۹ در خانواده ای جزء طبقه پیشه وران چشم به جهان گشود. او یک دانش آموز خوب ، ولی بسیار خجالتی بود. بعد از مرگ پدرش به انگلستان رفت و در زمینه قانون مدرک کسب کرد. وی بعد از اتمام تحصیلات به هند برگشت و دوباره به آفریقای جنوبی رفت که در آنجا با تبعیض نژادی مواجه شد.

او مولف دو اصل عشق و عدم خشونت بود ؛ عناصری که به گفته خود گاندی با تعبیر ساتیاگراها از آن یاد می شود که این واژه ها به دو نیرویی از پیوند حقیقت با عشق یا عدم خشونت زائیده شده است. گفته می شود او در جوانی خجالتی ، کم حرف و کوچک اندام بوده است اما چند سال بعد همه او را قدیسی ‌می دانستند که توانست در مبارزه ساتیاگراها جنگی بدون خشونت داشته باشد.

وی روح بزرگی داشت که بدون شلیک گلوله ای توانست کشور را از سلطه استعمارگران خارج کند. همچنین در سخنرانیهایش هیچ اثری از ترس روزهای اول نداشت و با صدایی آرام ، متواضع و قابل اعتماد ، رفتارش در یادها ماندنی شد.

او یک پاپولیست نبود که حرفهایی را که مردم دوست داشته باشند بزند بلکه صحبتهایی را می کرد که گروهی از مردم با آن مخالفت می کردند. گاندی به خوبی می دانست که با سخنرانیهایش دنیا را چگونه می تواند تغییر دهد‌. وی در سخنرانیهایش برای ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار توانا بود و همیشه هزاران نفر در سخنرانی های او شرکت می کردند؛ حتی اگر برخی از آنها صحبتهای گاندی را متوجه نمی شدند.

اندیشه های گاندی

گاندی در اهدافش ثابت قدم و با تجربه بود. معنویت ، عزت نفس ، مذهب ، سلامتی ، آموزش ، پوشاک ، غذا ، دارو ، مراقبت از کودکان و وضعیت زنان از اهدافی بود که او همیشه پیگیری می کرد و در راه اهدافش می جنگید ؛ پس بدون شک می توان او را یکی از بزرگترین شخصیتهای معاصر جهان نامید ؛ زیرا گاهی اوقات یک صدای آرام می تواند یک دنیا را تغییر دهد!

در همین راستا می توان جنبش هایی مانند جنبش مدنی سیاهان آمریکا و جنبش ضد استعماری آفریقای جنوبی به رهبری مارتین لوتر کینک و نلسون ماندلا را که مستقیماً از اندیشه و روش عدم خشونت گاندی متاثر بوده اند نام برد.

می توان گفت عدم خشونت یکی از مهمترین ارکان اندیشه های گاندی بود که با اندیشه های استقلال ، آزادی و برابری ، اندیشه واقعی او را شکل می داد . وی معتقد بود که مبارزات همیشه باید عاری از خشونت باشد چرا که در دیدگاه گاندی خشونت رابطه ای با آدمی ندارد و انسان کامل انسانی است که خشونت را در هر شکلی از خود دور نگه دارد. او اعتقاد داشت که در برابر شمشیر متجاوز نباید شمشیر بلندی برداشت بلکه به جای مقاومت جسمی باید مقاومت روحی از خود نشان داد.

اندیشه های گاندی مانند دیگر اندیشه های اجتماعی از ریشه های مختلفی برخوردار و از منابع مختلفی تغذیه می کند. یکی دیگر از شخصیتهایی که بر تفکر اجتماعی و اقتصادی گاندی تاثیر گذاشت جان راسکین بود که او بعد از اینکه کتاب « تا آخرین » را تفسیر نمود ، در سال ۱۹۰۸ آنرا به زبان گجراتی به عنوان « سارودابا » نشر کرد.

در نهایت جنبش ضد استعماری و اسقلال طلبانه مردم هند با استفاده از اندیشه های عدم خشونت که به رهبری ماتما گاندی بود به ثمر نشست .

حقایق و رویدادهای مهم زندگی مهاتما گاندی

حال به چند حقیقت و رویداد مهم در مورد زندگی گاندی می پردازیم که عبارتند از :

  • خجالتی بودن وی
  • ازدواج در سن کم
  • سپری کردن دورانی از زندگی خود در شهر لندن انگلستان
  • دریافت جایزه صلح نوبل

 

وی در سال ۱۹۱۳ نخستین اعتراض غیر خشونت آمیز خود را به نام راهپیمایی «ترانسوال» نامید. این راهپیمایی به ممنوعیت مهاجرپذیری از هند انجام شد. وی بعد از تبدیل شدن به یک مقام تاثیرگذار در حزب ملی کنگره هند در سال ۱۹۲۲ خواستار انجام نافرمانی مدنی علیه قدرت استعمار انگلیس در هند شد ولی در آن سال به جرم اقدامات خرابکارانه به مدت ۲ سال در زندان محبوس شد.

گاندی در سال ۱۹۳۰ اعتراضاتی را به نام «رژه نمک» که اعتراض به انحصار نمک در اختیار انگلیس بود ، آغاز کرد. وی این راهپیمایی را از احمد آباد هند آغاز کرد و پس از ۳۵۰ کیلومتر به اقیانوس هند رسید که طی این راهپیمایی ها وی به همراه ده ها هزار نفر دیگر بازداشت شد.

شایان ذکر است که مهاتما گاندی در سال ۱۹۴۸ در حالی که در میان جمعیت عازم محل عبادت بود ، به دست یک هندوی افراطی به نام قادسی و با شلیک سه گلوله به قفسه سینه اش در سن هفتاد و دو سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

لازم به ذکر است که نزدیک به دو میلیون نفر از مردم هند در مراسم تشییع او شرکت کردند.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفت =