خانه اجتماعی بی توجهی به موسیقی،بی توجهی به تاریخ ،فرهنگ و هنرکشور است

بی توجهی به موسیقی،بی توجهی به تاریخ ،فرهنگ و هنرکشور است

تدریس موسیقی در مدارس کشور یک ضرورت است

استاد مهدی گورنگی ؛ آهنگساز برجسته کشور :

به گزارش نسل خورشید|استاد مهدی گورنگی یکی از اساتید خوشنام و تحصیلکرده  وفرهیخته موسیقی کشور است ، استادی که سابقه تولید بیش ۱۶۰ موسیقی فیلم ، سریال و تئاتر و همچنین دهها آهنگ ماندگار موسیقی کشور را در کارنامه دارد.

وی که چندی پیش مهمان هفته نامه سراسری نسل خورشید بود ؛  دغدغه فراوانی داشت ؛ دغدغه هایی  از جنس  موسیقی و تنزل ذائقه شنیداری و موسیقی یایی بخشی از شهروندان که وی عدم تدریس موسیقی در مدارس کشور  را از مهمترین علل آن برشمرد و گفت : تدریس موسیقی در مدارس کشور  در جهت ارتقاء  ذائقه موسیقیایی شهروندان یک ضرورت است .

وی در همین رابطه از موسیقی به عنوان  عامل مهمی در جهت سلامت روحی شهروندان یاد کرد و افزود : موسیقی علاوه بر تلطبف روحی واحساسی شهروندان ؛ می تواند به عنوان یک عامل تخصصی در درمان یا کنترل  بیماری های روحی نیز مورد توجه قرار گیرد.

این استاد بزرگ موسیقی کشور در ادامه برخی موزیک های موجود در بازار موسیقی کشور  را به جهت عدم رعایت موازین علمی وحرفه آهنگسازی نامناسب برای سلامتی دانست و افزود: متاسفانه امروزه بسیاری از عوامل تولید موزیک در کشور همچون برخی خوانندگان ، تهیه کننده گان وآهنگساز ان  از دانش موسیقی بهره ی چندانی ندارند واین امر متاسفانه آفت بزرگی در جهت تولید آثار فاخر و ماندگار است.

وی در همین راستا از آهنگ سازانی سخن گفت که بدون برخورداری از دانش  موسیقی و خلق آهنگ

تعالی هنر موسیقی ، نیازمند حمایت وسرمایه گذاری دولت است

(آهنگ سازی ) تنها با کپی برداری وترکیب کامپیوتری  چند آهنگ ؛ اقدام به ارائه آهنگ می کنند که این مساله متاسفانه به تنزل هنر موسیقی منجر شده است که البته این موضوع به علت هزینه اندک تولید  مورد حمایت بخش بزرگی از تهیه کننده ها قرار گرفته است.

گورنگی در همین رابطه با تاکید بر اینکه منظور از بیان این مطالب محدودیت وبرخورد سلبی با هیچ یک از انواع موسیقی نیست افزود: تعالی هنر موسیقی نیازمند حمایت  و سرمایه گذاری دولت است که البته منظور از این مطالب دخالت دولتی نیست .

وی افزون بر آنچه گفته شد ؛ از موسیقی به عنوان بخشی از تاریخ ، فرهنگ وهنر کشور یاد کرد و افزود:

بی توجهی به هنر موسیقی بی توجهی به فرهنگ ، هنر و تاریخ کشور است

این استاد موسیقی پیرو آنچه گفته شد با بیان اینکه موسیقی ایرانی به ویژه موسیقی سنتی ودستگاهی ایرانی  آینه شعر وادب ایرانی است ؛ افزود : با توجه به اینکه موسیقی بر پایه شعر پارسی استوار است هر گونه نادیده گرفتن موسیقی ایرانی ؛ جفا در حق شعر پارسی نیز به حساب می آید.

گورنگی در همین رابطه با اظهار اینکه متاسفانه به علت انفعال برخی مسئولان ؛ برخی  از کشورها دست آوردهای موسیقی ایرانی در طول تاریخ را به نام خود ثبت کرده اند ؛ افزود : موسیقی ایرانی علیرغم برخورداری از بزرگانی همچون باربد ، نکیسا ، زریاب پارسی ، عبدلقادر مراغی وغیره که نه تنها ابداع برخی سازها به آنها منسوب است ؛ بلکه در موسیقی برخی ملل نیز تاثیر گذار بوده اند امروزه به سبب تبلیغات اندک مهجور و ناشناخته مانده  است.

وی در همین رابطه با اشاره به مهر باستانی  چغامیش افزود: در حالی که مهر چغامیش یکی از نخستین اسناد بشر در زمینه موسیقی است   ؛ تقلیل موسیقی کشور به دو صده وپس از حضور مسیونرهای فرانسوی جفای بزرگی است که مسئولان باید با هوشیاری نسبت به آن ؛ از هویت موسیقی کشور دفاع کنند.

این استاد موسیقی در ادامه با اشاره به تهیه کنندگان موسیقی ؛  افزود: علاوه بر دولتها سرمایه گذاران و تهیه کنندگان عرصه موسیقی نیز می توانند با حمایت از تولید آثار فاخر  ضمن اینکه اثر ماندگاری را برجا گذارند ؛ به سود مادی نیز دست یابند.

موسیقی سنتی ودستگاهی ایرانی موسیقی تفکر برانگیزی است

وی علاوه بر آنچه گفته شد در پاسخ به این پرسش که آیا موسیقی سنتی ودستگاهی ایرانی موسیقی ناشادی است ؛ یا خیر  افزود: موسیقی دستگاهی ایرانی به هیچ عنوان موسیقی ناشادی نیست اما این نوع موسیقی ؛ نوعی موسیقی تفکر برانگیز است که علاوه بر ایجاد لذت موسیقی ؛ تفکر و اندیشیدن را نیز به مخاطب هدیه می دهد که این مساله در موسیقی پاپ که موسیقی عمومی تر و مردمی تر ی است چنین مسائلی کمتر دیده می شود.

محمد مهدی گورنگی در پایان با توجه به ظرفیت بزرگ موسیقی و شعر  ایرانی ؛ افزود: در صورت اهتمام مسئولان ؛  ضمن تولید آثار فاخر و اینتر نشنال موسیقی ایرانی می توان از بستر شعر و موسیقی ؛ فرهنگ و هنر  ایرانی را به جهانیان معرفی کرد .

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 9 =