خانه اجتماعی تئاتر زیر تیغ خصوصی سازی

تئاتر زیر تیغ خصوصی سازی

خصوصی سازی چالشی برای اهالی هنر

به گزارش نسل خورشید مدت زمانی است که در استان فارس، دراداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زمزمه هایی به گوش می رسد که بخش هایی از اماکن و فضاهای تحت نظارتش را به بخش های خصوصی واگذار کند این در حالی است که اگر این تصمیم ها اجرایی شود گروههای هنری مانند گروههای تئاتر برای اجراهایشان باید هزینه پرداخت کنند چرا که گروههای تئاتری اقتصادشان چندان به فروش گیشه ها وابسته نیست و با حمایت دولت و بخش های دولتی و در بعضی مواقع هم بخش خصوصی گذرانده می شود.

در همین راستا طرح واگذاری تعدادی ازاین مجتمع های فرهنگی در استان فارس با حفظ مالکیت به افراد واجد شرایط قرار شد که واگذارشود که این طرح هم مورد استقبال واقع نشد .

به گزارش نسل خورشید اداره کل استان فارس دارای ۴۰ مجتمع فرهنگی می باشد که همگی آنها در حال فعالیت می باشند که به گفته آنها اگراین مجتمع ها به سرمایه گذارهای خصوصی واگذار شود هم می توانند با برنامه های مختلفی که دارندهم مخاطبین بیشتری جذب کنند و اقتصادهم، رونق بیشتری  بگیرد.

حال آنکه گروهی از هنرمندان تئاتر باطرح اداره ارشادموافق نیستند و می گویند سالن برای تمرین تئاتر یکی از مهمترین الزامات این هنر می باشد چرا که اهالی هنر خود را مانند اهالی سینما دارای پشتوانه مالی نمی دانند و اظهار می کنند که اگر این سالنها به بخش خصوصی واگذار شود هنرمندان تئاتر باید به صورت درصدی این سالنها را اجاره کنند که تنهایی اجاره کردن آن هم از نظر اقتصادی بسیار مشکل می باشد.

همچنین گفته می شودکه تا قبل از سال۱۳۹۲ اداره ارشاد بر اساس قانون کشور کمک هزینه ای به گروههایی که اجراء داشتند پرداخت می کردندکه از سال ۱۳۹۳آن هم قطع شد و به هیچ گروهی پرداخت نشد .

اقتصاد و بوروکراسی اداری همچنان دغدغه هنرمندان

درهمین رابطه گروههای نمایشی در استان فارس، با تحمل هزینه و بوروکراسی های اداری توانستند با زحمت خود رادر سامانه ثبت استقرار گروههای نمایشی ثبت نام  رسمی کنند به امید اینکه مورد حمایت مراکز هنر های نمایشی و اداره کل رهنگ و ارشاد اسلامی قرار بگیرند که متاسفانه نه تنها بودجه های حمایتی گروهها قطع شد حتی قرار است ازفروش بلیت هم در صدی از آنها گرفته شود .

شایان ذکر است افرادی که سالانه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های هنری اخذ می کنندنیازمند حمایت جدی از طرف دولت هستند.چرا که اینافرادهنرمند بعد از فارغ التحصیل شدن که بسیار مشتاق به فعالیتهای نمایشی هستند کجا و به واسطه کدام ارگان باید حمایت شوند تا تئاتر این هنر اصیل رو به زوال نگراید .

نسل خورشید | اعظم علی پور

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =