خانه اجتماعی تاثیر مثبت گردشگری در ایران و روند بهبود شرایط اقتصادی

تاثیر مثبت گردشگری در ایران و روند بهبود شرایط اقتصادی

صنعت گردشگری راهی برای جلوگیری از رکود اقتصادی

بی تردید می توان گفت: صنعت گردشگری به‌عنوان راه حلی برای کشورمان از  رکود اقتصادی و همچنین  مقابله با تحریم‌های آمریکامی توان یاد کرد.چرا که با وجود جاهای تاریخی بیشماری که ایران دارد می تواند با جذب گردشگر و توسعه توریسم به ایران  منابع ارزی کشور را افزایش دهد و اشتغال ایجاد کند. همچنین مسئولان کشور باید توجه ویژه خود را به توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و گردشگری دریایی در کشور بیشتر کنندچرا که از گشت و گذار گردشگران به کشورمان می توانیم منابع ارزی بیشماری را وارد کشور کنیم .
در همین رابطه ،ارتقای صنعت گردشگری در کشورمان را می توانیم از طریق ابتکارها و سرعت بخشیدن به اتمام پروژه‌های در حال اجرا دوچندان کردهمچنین وجود نقاط ضعف ساختاری دراقتصادکشورمان موجب شده که ظرف یک سال اخیر ارزش واحد پول ملی کشورمان به شکل محسوس و قابل‌توجهی افول پیدا کند، اما از طرف دیگر ریال ضعیف به‌معنای آن است که سفر به ایران برای گردشگران خارجی ارزان‌تر از همیشه خواهد بود و به این ترتیب فرصتی استثنایی برای گردشگری به ایران موجب شده تا با جذب گردشگران، از فشارهای موجود بر ذخیره محدود ارزی خود بکاهد.

حال به دلیل دسترسی کم‌نظیر ایران به آب‌های آزاد و همسایگی استان‌های شمالی کشور با دریای خزر، در سیر توسعه و رشد صنعت توریسم، گردشگری دریایی، یکی از حوزه‌هایی بوده که از آن غافل  مانده و کمتر به آن توجه شده است .

گفتنی است با توجه به دسترسی ایران به خلیج‌فارس و دریای عمان، این کشور می تواند برنامه‌های بیشتری برای استفاده از پتانسیل‌های جغرافیایی خود داشته باشد و مسئولان کشور برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری و حمل و نقل دریایی در حوزه دریای خزر نیز تصمیماتی اخذ نمایند.

در همین زمینه اقداماتی که دولت در حوزه گسترش و توسعه زیرساخت‌های دریایی با انگیزه رونق گردشگری در کشورانجام داده است ، به تلاش‌های مسئولان کشورمان برای توسعه بازارهای داخلی و مناسب‌سازی آنها برای حضور گردشگران خارجی نیزمی توان یاد کرد که برای افزایش انگیزه گردشگران خارجی برای بازدید از ایران می توان به عنوان مثال به هرمزگان اشاره کردکه این استان در مجاورت خلیج فارس نیز قرار گرفته،دارای ۱۴ جزیره زیبا و مناسب تفریح است که برای گردشگری نیز آماده می باشد که با احداث اسکله‌های تفریحی در نقاط مختلف آن، راه‌اندازی مجموعه‌های مخصوص ورزش‌های دریایی، مناسب‌سازی سواحل به منظور تفریح و استراحت و شنا و همچنین احداث اقامتگاه‌ها و رستوران‌های ساحلی آماده پذیرایی ازاین گردشگران داخلی و خارجی است.

گردشگری وتوسعه زیر ساخت ها

حال این سئوال پیش می آید که آیاخروج آمریکا از برجام و بحث بازگشت مجدد تحریم‌ها موجب شده‌است بسیاری از فعالان صنایع مختلف نگران این موضوع باشند که آیا تحریم‌ها در روند فعالیتی آنها تاثیرات منفی می‌گذارد یا خیر؟ صنعت گردشگری نیز از این قاعده مستثنا نیست و فعالان این حوزه هم نگران آن هستند که اتفاقات اخیر سیاسی و اقتصادی در دو بخش گردشگری تاثیرات منفی بگذاردکه یک بخش آن ، مربوط به ورود گردشگر خارجی است و دومین بخش نیز به توسعه زیرساخت‌های گردشگری برمی‌گردد.در چنین شرایطی است که برخی از فعالان گردشگری دو پیش‌بینی از آینده دارند؛ یکی آن نگاه مثبتی است که می‌توان به شکل یک فرصت از آن بهره‌برد و نگاه دیگر فرصت‌سوزی است که به خود جامه تهدید پوشانده. به باور آنها یا دولتمی‌تواند با جذب گردشگر کاهش احتمالی درآمدهای نفتی را بی‌اثر کند و از گردشگران ورودی به به عنوان سفیران صلح کشور بهره ببرند یا اینکه فرصت جذب گردشگر را از دست بدهد و نتواند از این امکان درآمدزایی و ترمیم چهره کشور بهره درست بگیرند.
 اما بررسی‌ها نشان از تجربه ایران از اثرات روانی تحریم‌ها بر گردشگری کشور نشان می‌دهد این موضوع شاید آنقدر که باعث نگرانی شده، جای نگرانی نداشته باشد؛ زیرا تحریم‌های آمریکا در سال‌های متمادی آن‌چنان اثر منفی بر ورود گردشگر به کشور نداشته است. اما تحریم‌هایی که احتمالا باز خواهند گشت امکان توسعه زیرساخت‌ها را نیز از گردشگری ایران خواهد گرفت. این درحالی است که بسیاری از صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که کشور همچنان نیازمند توسعه زیرساخت‌ها است.

بدون شک می توان گفت پستی و بلندی سال‌های اخیر چه قبل از برجام و چه بعد از آن و حتی در دولت‌های قبلی موجب شده‌است تا گردشگری ورودی، دستخوش فراز و فرودهای زیادی شود و فعالان این حوزه با اتفاقات گوناگونی دست و پنجه نرم کنند. البته برخی از این اتفاقات مثبت است و باعث شده گردشگری ورودی، روند رو به رشدی داشته باشد و برخی از آنها نیز باعث عدم تمایل گردشگر خارجی برای ورود به ایران شده است. با توجه به همین تجربیات نیزدولتی‌ها باید به این فکر بیفتند که از امکانات داخلی استفاده بهینه‌تری شودچرا که یکی از امکانات مثبت داخلی، «صنعت گردشگری» است که کمک می‌کند تا بخش عمده‌ ارزی که از کشور خارج می‌شود بار دیگر به کشور برگردانده شود.

حال می توان گفت: بهبود وضعیت گردشگری می تواند ایران را به عنوان یک کشور امن برای گردشگری معرفی کنند: «ایران از یکسو در دنیا امکانات تبلیغ برون‌مرزی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری‌اش را ندارد. از سوی دیگر تبلیغات منفی و ایران‌هراسی که در جهان رخ می‌دهد باعث می‌شود تا جهانیان چهره مثبتی از ایران را در ذهن‌شان حک نکنند؛ اما همین گردشگران ورودی تک‌تک‌شان می‌توانند سفیرانی باشند که با خود پیام مثبت ایران را به کل جهان برسانند و فضای مسمومی را که درجهان درباره ایران وجود دارد، از بین ببرند. برای این اتفاق نیاز به نگاه مثبت نظام به گردشگر ورودی داریم که می‌تواند به این مهم جامه عمل بپوشاند.

نسل خوشید|اعظم علی پور

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =