خانه اجتماعی تبر همچنان بر تن درختان ارسباران

تبر همچنان بر تن درختان ارسباران

اعتراض فعالان محیط زیست به قطع درختان ارسباران

به گزارش نسل خورشید قطع گسترده درختان در منطقه ارسباران این روزها سوژه ای است که نمی شود به سادگی از کنار آن رد شد و با گذشت روزها نه تنها مقصر اصلی قطع درختان ارسباران پیدا نشده بلکه مردم بی تفاوت از کنار آن گذر کردند.

وقتی واکنش ها به قطع وسیع درختان در منطقه ارسباران اوج گرفت؛ مسئولان اعلام کردند که درختان باغ های شخصی قطع می شود آن هم درختان درجه سه و بی ثمر و پوسیده! مسئولان تاکید کردند که حتی یک درخت جنگلی هم قطع نشده است ولی با این حال درختان جنگلی قطع شده توقیف شده، بی اساس بودن آن ادعاها را آشکارمی کند

ارسباران یک ناحیه طبیعی یکپارچه است. اکوسیستمی که اجزا و عناصر آن پیوستگی و وابستگی حیاتی به هم دارند.

این عامل در تامین رطوبت منطقه و تعدیل و تلطیف هوای آن نقش بسزایی دارد. بی تردید تضعیف آن موجب تغییرات اقلیمی محلی در این منطقه می شود. به خصوص در شرایط حاضر که بارندگی در منطقه کاهش یافته و خشکسالی حاکم شده است. این یک مسئله علمی است که افزایش یک درجه در میانگین دما و کاهش حتی ۱۰میلیمتر بارش چه اثرات و پیامدهای آب و هوایی گسترده و دامنه داری درپی دارد؟

دستکاری در طبیعت و آن هم در سطح گسترده در بازده زمانی اندک در واقع طغیان علیه نظم و تعادل محیط است و مسلما انسان های سودجو که شناخت و درک درستی از این معنا ندارند و به طبیعت تک بعدی و سطحی می نگرند، به حال طبیعت و حیات بشر خطرناکند.

قطع وسیع باغات، صدمات جبران ناپذیری بر اقلیم منطقه می گذاردحال باید بگوییم که جنگل‌ها، ریه‌های تنفسی مناطق و کشور هستند باید بر مبنای آن به حفظ و حراست از جنگل‌ها و منابع طبیعی حساسیت به خرج دهیم قطع گسترده درختان منطقه ارسباران در سال جاری تشدید شده است.

حال گفته می شود که که قطع درختان ممنوعیت قانونی دارد و اگر کسی بخواهد درختان باغ شخصی خود را هم قطع کند بایستی از دستگاههای ذیربط مجوز دریافت کند.

حال افکار عمومی مردم منطقه ارسباران به شدت ازقطع گسترده درختان منطقه ارسباران پریشان است ولی تا به حال پاسخی قانع کننده نشنیده اند.

آیا وقت آن نرسیده که مسئولان جوابی قانع کننده به مردم بدهند.

نسل خورشید| اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =