خانه اجتماعی سرریز شدن دیگ جوشان مهاجرت در کرج ؛ تحلیل علل مهاجرت از تهران به کرج

سرریز شدن دیگ جوشان مهاجرت در کرج ؛ تحلیل علل مهاجرت از تهران به کرج

علل مهاجرت از تهران به کرج
علل مهاجرت از تهران به کرج

کرج خوابگاه تهران ؛ تحلیل علل مهاجرت از تهران به کرج

شاید هر روزه یا در بعضی مواقع ، در حال گذر از اتوبان تهران -کرج ، چشمتان به اتوبان افتاده باشد که مملوء از ماشینهایی است که بیشتر آنها تک سرنشین هستند و به سوی تهران روانه اند و به محل کارشان می روند و بار ترافیکی سنگینی را هم ایجاد کرده اند. باید گفت که یکی از عمده ترین علل مهاجرت از تهران به کرج کسانی که در تهران زندگی می کنند و به کرج نقل مکان کرده اند ، بار اقتصادی سنگینی است که آنها باید بابت مسکن پرداخت کنند و همچنین آلودگی بیش از حد هوای تهران است.

می توان گفت علل مهاجرت از تهران به کرج ممکن است به دلایل مختلف باشد که ما به چهار دلیل عمده به آن می پردازیم :

۱- وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به خاطر شرایط بد اقتصادی

۲- آلودگی آب و هوای تهران

۳- ریزگردهایی که در شهرهایی مثل خوزستان و اهواز وجود دارد

۴- بیکاری در شهرستان ها به خاطر فصلی بودن کارها

حال سوال اینجاست که آیا کرج با این همه جمعیتی که داخل خود جای داده است می تواند پاسخگوی نیازهای این افراد باشد و آیا کرج که خود یک ابر شهر است می تواند این جمعیت مهاجر را پوشش دهد. پس می توان گفت که امسال ، با توجه به وضعیت اقتصادی کشور بیشتر از سالهای قبل ، مهاجرت به کرج سیر صعودی داشته است.

به عنوان مثال منطقه هایی در کرج مانند گوهردشت ، که مورد توجه جوانان است و مناطقی مانند عظیمیه ، جهانشهر و مهرشهر که محله های سرمایه نشین هستند و محله هایی مانند فردیس که افراد قشر ضعیف تر به سمت آن روانه اند.

مهاجرت معکوس در راه کرج

در همین رابطه باید گفت :

هر چقدر افراد از تهران و شهرستانها به کرج نقل مکان کنند امکان خدمات رسانی مدیران شهری به شهروندان کمتر می شود در نتیجه گروهی از کارشناسان معتقدند که یکی از مهمترین علل مهاجرت از تهران به کرج نزدیک بودن این شهر به تهران می باشد و همچنین وجود ندامتگاهها و زندان های بزرگی است که در شهر کرج وجود دارد و زندانیانی که در این زندان هستند نه اهل کرج هستند نه جرمشان در کرج رخ داده است.

در همین راستا تمام این مهاجرت ها باعث می شود که منابع و امکاناتی که در کرج توزیع می شود جوابگوی همه مردم و شهروندان کرجی نباشد و این به دلیل مدیریت غلط و اشتباه شهر تهران و شهرستانها است که تهران ، به عنوان پایتخت کشور از منابع و امکانات بیشتری برخوردار است و دلیل دیگر، نزدیکی کرج به تهران است که این مهاجرت بی رویه باعث شده است که باغهای زیادی از بین برود و ساختمان سازیهای زیادی صورت بگیرد .

پس جای بسی تفکر دارد که با این همه سیاستهای غلط شهری تا کجا می خواهیم پیش برویم و چرا این سیاستهای غلط اصلاح نمی شود و منابع و امکانات و رسیدگی ها به صورت عادلانه در همه شهرهای کشور تقسیم نمی شود تا هیچکس از زادگاه ، شهر و روستای خود به شهرهایی که امکانات بیشتری دارند مهاجرت نکنند.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نه =