خانه اجتماعی تشخیص زود هنگام سرطانها

تشخیص زود هنگام سرطانها

غربالگری سه نوع سرطان

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از غربالگری سه نوع سرطان در جمعیتی بالغ بر ۳۴۴ هزار نفر از افراد تحت پوشش این دانشگاه، از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش نسل خورشید، شهنام عرشی بیان کرد: سرطان‌ها بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین جایگاه مرگ‌ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و علت عمده آن تغییر عوامل محیطی و همچنین شیوه زندگی نامناسب باشد.

وی با اشاره به این مطلب که حدود نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند، بهترین راه مقابله با این بیماری‌ها را مشارکت فعالانه سیاست‌گذاران عرصه سلامت و حضور همیشگی مردم دانست و افزود: به همین منظور  پویش ملی مبارزه با سرطان با شعار «سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خود مراقبتی و امید» و با هدف  کاهش بروز و مرگ‌ و میر ناشی ازسرطان و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان از سال ۹۳ تاکنون هرسال اجرا می‌شود.

ارتقای آگاهی مردم وبهبود فرصتهای اموزشی

عرشی ادامه داد: در همین راستا معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در تمامی طول سال با اجرای فعالیت‌هایی از قبیل مقابله با عوامل خطر سرطان، ارتقای آگاهی مردم و بهبود فرصت‌های آموزشی، ایجاد دسترسی عادلانه جهت تشخیص زودهنگام و درمان سرطان و غیره در جهت کاهش بروز و مرگ ناشی از این بیماری می‌کوشد.

معاون بهداشتی دانشگاه به بیان اقدامات این معاونت در مورد مقابله با عوامل خطر بیماری سرطان در جامعه پرداخت و اظهار کرد: در مورد کاهش مصرف دخانیات از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۳۸۴ هزار نفر از نظر استعمال دخانیات، مواد و الکل غربالگری شده‌اند که بالغ‌ بر ۱۱ هزار نفر به‌منظور مشاوره و ترک به روان‌شناس ارجاع شده‌اند و بالغ‌بر ۱۳ هزار نفر در این مورد آموزش دیده‌اند.

وی افزود: در مورد بهبود شرایط تغذیه نیز بالغ‌ بر ۳۶۰ هزار نفر مورد ارزیابی الگوی تغذیه قرار گرفته‌اند و از این تعداد بیش از ۱۲۶ هزار نفر جهت انجام بررسی، اقدامات پزشکی و مراقبت‌های تغذیه‌ای به پزشک و کارشناسان تغذیه ارجاع شده‌اند.

عرشی به نقش فعالیت بدنی در کاهش بروز سرطان اشاره کرد و گفت: در سال جاری، بالغ‌ بر ۳۳۵ هزار نفر از نظر وضعیت فعالیت بدنی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، متأسفانه از این تعداد، نزدیک به ۴۰ درصد دارای فعالیت بدنی نامطلوب بوده‌اند و توسط مراقبان سلامت و بهورزان آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر نقش تشخیص زودرس سرطان‌ها در بهبود نتیجه درمان، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۱۶۰۳۲۵ نفر غربالگری سرطان پستان، ۱۴۸۵۹۴ نفر غربالگری سرطان دهانه رحم و ۳۹۳۷۵ نفر مورد غربالگری سرطان روده بزرگ قرار گرفته‌اند و افراد نیازمند جهت دریافت خدمات تکمیلی ارجاع شدند.

هفته ملی مبارزه با سرطان

معاون امور بهداشتی دانشگاه در مورد فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در جهت ایجاد و دسترسی عادلانه به خدمات، تشخیص زودهنگام و درمان، توضیح داد: این معاونت سعی کرده است با برقراری ارتباط با استادان هیات علمی و مراکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات سرطان، غدد درون‌ریز و بیماری‌های متابولیسم، کبد و گوارش، کلیه و مجاری ادراری و پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه، در خصوص آموزش پزشکان و ماماها، گام‌های مؤثری بردارد و همچنین سعی شده تا سطوح دو و سه ارجاع نیز در مورد سرطان‌های «کلورکتال» و پستان کامل شود.

عرشی در مورد اقدامات انجام‌شده هفته ملی مبارزه با سرطان توضیح داد: در این هفته با هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، فعالیت‌های مختلف و متنوعی از قبیل آموزش بالغ‌بر هفت هزار نفر از عموم مردم، پرسنل ادارات وابسته به فرمانداری‌ها، دانش آموزان و اولیاء و مربیان، برپایی ۲۶ غرفه سلامت، انجام غربالگری سرطان‌های کولورکتال به تعداد ۸۶۵ نفر، پستان ۴۵۰۳ نفر، سرویکس ۴۰۷۴ نفر، همکاری با سازمان‌های مردم‌نهاد جهت جلب مشارکت‌های مردمی، همکاری با مترو تهران جهت پخش تیزرهای آموزشی، ارسال ۲۵۰ عدد کتاب و سی دی آموزشی در خصوص فعالیت بدنی به سپاه پاسداران، برگزاری همایش جهت پرسنل فرمانداری و کمیته امداد و غیره در محدوده دانشگاه شهید بهشتی انجام‌شده است.

نسل خورشید|اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =