خانه اجتماعی توسعه زیر ساختهای مشکین دشت در سال ۹۸

توسعه زیر ساختهای مشکین دشت در سال ۹۸

 

مدیریت شهری مشکین دشت،در صدد قطب صنعت مبل و گردشگری استان البرز

 

آقای کیانی مسئول دفتر مهندس موسوی شهردار مشکین دشت ،ساعت هفت صبح شنبه  هشتم دی ماه را جهت مصاحبه و گفتگو با جناب شهردار را تعیین کرده بود …

در آن صبح سرد زمستانی اما خواب ماندم، البته تصور هم نمی کردم در آن ساعت، مصاحبه ای رخ دهد. چرا که در طی سالهای متمادی فعالیت مطبوعاتی ، اغلب مدیران یا شهرداران پس از ساعت ۸:۳۰ یا ۹ در محل کار شان حاضر می شدند و کمتر پیش می آمد شهرداری پیش از ساعت ۷ صبح جلسه های کاری را برگزار کند اما گویا این بار شهردار سحرخیزی برای شهر انتخاب شده بود  که هر روز از ساعت ۶ صبح در شهرداری حاضر می شد….

به هر حال آن روز با تماس آقای کیانی که خواب ماندنم را یادآور شد از خواب بیدار شدم، موضوع را به او گفتم و اوگفت : تا ساعت ۷:۳۰ خودت را به شهرداری برسان.

هنوز ساعت ۷ نشده بود به سرعت آماده شدم وبا آژانس خودم را تا ساعت ۷:۳۰  به شهرداری رساندم.

پس از دقایقی در شهرداری بودم تعجب خود  از سحرخیزی شهردار را با آقای کیانی و چند نفر دیگر که در سالن انتظار بودند در میان گذاشتم ….

جمع حاضر از او به عنوان شهردار جهادی یاد کردند و آقای کیانی گفت : مهندس موسوی حتی دیروز که  جمعه و روز تعطیل بوده نیز برای توسعه  شهر در حال برنامه ریزی بود و تا پاسی از شب مسائل و مشکلات شهر را در شهرداری  بررسی می کرد.‌

این اهتمام برای توسعه شهر جالب و البته کم نظیر بود اما با تحقیق بیشتر متوجه شدم سحر خیزی جناب شهردار نه مختص آن روز که امری هر روزه برای تسریع در توسعه شهر بوده  است،امری که با حضور تمام معاونان جهت ارائه گزارش کار روزانه به‌ شخص  شهردار صورت می گیرد تا همه معاونان و مدیران شهرداری پس از  ارائه برنامه های روزانه راس ساعت ۸ صبح  جهت خدمت گذاری به مردم حاضر باشند وکسی به بهانه حضور در جلسه محل خدمت خود را ترک نکند تا روند خدمات رسانی به مردم متوقف شود.

بالاخره با هماهنگی آقای کیانی به دیدار و مصاحبت با شهردار مشکین دشت رفتم ، شهرداری بسیار خوش برخورد و شفاف که از همان ساعت ابتدایی صبح ، پذیرای ارباب رجوع بود و با رفتاری بی آلایش و ساده به گونه ای با شهروندان برخورد می کرد که مردم از مکالمه و گفتگوی با او احساس راحتی می کردند و بدون پرده پوشی به راحتی مشکلات خود را با او مطرح می کردند

در کنار آنچه گفته شد از چند روز پیش از مصاحبه، در چهارچوب رسالت حرفه ای خبری عملکرد مهندس موسوی را بررسی کرده بودم و آمارها، همگی حاکی از رشد و پیشرفت شهر در مدت اندک سه ماهه داشتند به عنوان نمونه  در طی ۸۴ روز بیش از چهار هزار متر مربع پیاده رو سازی در سطح شهر اجرایی شده بود ، سامانه اختصاصی ۱۳۷ و ۱۲۵ جهت شهر مشکین دشت اجرایی شده بود ، بیش از ۴۰۰ میلیون تومان صورت وضعیت  اجرای  سالن ورزشی تختی تحویل شهرداری شده بود ، بیش از ۸ جلسه کمیته درآمد در سطح شهرداری برگزار شده بود ( و این در حالی بود که از ابتدای دوره پنجم شوراها تنها یک کمیته درآمد شهری در شهرداری مشکین دشت  برگزار شده بود .)

از طرفی با حضور مهندس موسوی   تمام پروژه های شهری که اغلب نیمه کاره رها شده بودند و یا عملیات اجرایی آنها  متوقف  شده بودحالا اجرایی و عملیاتی شده بود و شهر در مسیر پویایی و پیشرفت قرار داشت.

موسوی مدیری تعامل محور و مردمی

در کنار آنچه گفته شد: موسوی در سطح استان به عنوان مدیری تعامل محور و مردمی شناخته می شدکه ضمن قاطعیت و دفاع از حقوق شهر و شهروندان ، از برخوردهای سلبی ، گریزان بود و سعی در سیاست گذاری هایی داشت که  مردم را به هماهنگ شدن با سیاست های کلان مدیریت شهری  تشویق و ترغیب کند چنانچه در همین راستا نیز باید به تلاش او در جهت تبدیل ۲۰۰ هکتار از اراضی شهر مشکین دشت به عنوان اراضی گردشگری اشاره کرد ، مقوله ای که خود به خود از تخریب باغ های مشکین دشت جلوگیری می کند و چه بسا بتواند به احیا بسیاری از باغ های مشکین دشت نیز به عنوان باغ رستوران ، باغ تالار و مجتمع های تفریحی -گردشگری منجر شود.

مجموعه آنچه گفته شد به گفتگوی ما  با شهرداری نوگرا  ، مصمم  وسحر خیز منجر شد ؛ شهرداری که  همچون  این شعر سعدی : خواب نوشین بامداد رحیل باز دارد پیاده را زِ سبیل ….؛ مصداق پندنامه ای برای غافلان خواب زده است…

گفتگو با مهندس موسوی بالاخره در فضایی شفاف و با عنوان شهردار جهادی آغاز شد اما او به شدت بر عدم استفاده ما از این عنوان تاکید کرد و گفت : عنوان جهادی در مورد شهدا و افرادی که جان و مالشان را  برای  مردم فدا کرده اند مصداق دارد و پرسنل و مدیران شهرداری تنها به وظیفه ذاتی خود عمل می کنند و نه بیشتر.

وی با بیان اینکه امیدواریم برآیند فعالیت ها به نحوی باشد که تسریع در توسعه شهر و خدمات رسانی حداکثری به مردم محقق شودافزود: مردم از شعار  خسته هستند و ما بایدبا عملکرد مثبت خود شهر را به محل مناسبی برای زندگی توام با آرامش شهروندان تبدیل کنیم .

به بهانه مشکلات گذشته نبایداز زیربار مسئولیت های امروزشانه خالی کرد

این مدیر همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار نسل خورشید مبنی بر چگونگی تحویل شهرداری افزود: عملکرد گذشتگان را نباید زیر سوال برد و نباید آنها را قضاوت کرد چرا که بسیاری از ما از شرایط آن زمان مجموعه مدیریتی بی اطلاع هستیم.

شهردار مشکین دشت  در همین رابطه با بیان اینکه به گذشته یا حاشیه ها ، کار ی نداریم و تنها به فکر تسریع در توسعه شهر و خدمات رسانی حداکثری به شهروندان هستیم افزود: مردم عملکرد مارا رصد می کنند و ما نباید وقتی نمی توانیم به بهانه مشکلات گذشته از زیر بار مسئولیت های امروز  شانه خالی کنیم.

این مسئول با اظهار اینکه طی سه ماه گذشته برنامه و اهتمام گسترده ای جهت تسریع در توسعه شهر صورت گرفته است افزود: بهره برداری از پتاسیل های بالقوه شهر جهت تبدیل مشکین دشت به قطب مبلمان و همچنین منطقه ویژه گردشگری استان البرز در کنار فعال کردن کدهای درآمدی شهر و تسریع در توسعه زیر ساخت های شهری از اهم برنامه های شهرداری و شورای اسلامی شهر مشکین دشت است.

وی در همین رابطه با تاکید بر تحول شهر در سال آتی افزود: مجموعه مدیریت شهری مشکین دشت با تمام توان درصد تحویل پروژه های نیمه کاره به شهروندان و توسعه زیر ساخت های عمرانی شهر در سال ۹۸ است.

این مسئول علاوه بر آنچه گفته شد : حمایت از تولید کنندگان صنایع دستی شهر مشکین دشت را یکی دیگر از برنامه های شهرداری مشکین دشت عنوان کرد و افزود: شهرداری طی ماه های گذشته ضمن حمایت و ساماندهی فعالان این عرصه امکان استقرار  آنها در بازارچه ای را نیز مهیا کرده است و از طرفی می کوشد  تا با بهره گیری از ظرفیت صنایع دستی ، رونق  کسب و کارهای محلی و مساله گردشگری را در سطح شهر فراهم آورد.

موسوی در همین رابطه به عزم شهرداری جهت ایجاد امنیت ، کاستن از بروکراسی اداری و اتخاذ سیاست های صحیح و تشویقی جهت حضور مردم و سرمایه گذاران در شهر مشکین دشت سخن گفت و افزود: علاوه بر اهتمام  شهرداری و شورای اسلامی شهر در جهت تبدیل ۲۰۰ هکتار از اراضی مشکین دشت به عنوان منطقه ویژه گردشگری و رایزنی گسترده با نهادهای بالادستی ، مجموعه مدیریت شهری مشکین دشت طی تعاملی سازنده با دانشکده کشاورزی امام خمینی ، درصدد تبدیل اراضی بکر این مجموعه به یکی از زیبا ترین و مفرح ترین پارک های گل و گیاه استان البرز و بهره برداری از این اراضی جهت گردشگری یک روزه در شهر مشکین دشت است.

تحویل نخستین سوله مدیریت بحران چند منظوره شهر در سال آتی

این مدیر افزون بر آنچه گفته شداز توجه ویژه به مقوله مدیریت بحران و پیشگیری از حوادث اشاره کرد و افزود : شهرداری می کوشد تادر سال آتی نخستین سوله مدیریت بحران چند منظوره شهر را تحویل مردم نماید.

وی همچنین با بیان اینکه طی ماه های گذشته برای نخستین مرتبه شیرهای آتش نشانی شهر ،طی مانوری بررسی و آزمایش شد و همچنین مانوری واقعی با خردکردن دو دستگاه خودرو برای تست واقعی امداد و نجات در سطح شهر عملیاتی شده است افزود: حفظ جان و سلامتی شهروندان و مدیریت و پیش بینی بحران ها، یکی از مهمترین الویت شهرداری مشکین دشت است در همین راستا هیچ اغماض و کوتاهی  از جانب پرسنل یا مدیران شهرداری  پذیرفتنی  نیست .

این مدیر در همین رابطه با اشاره به راه اندازی سامانه اختصاصی ۱۲۵ و ۱۳۷ جهت شهر مشکین دشت افزود: بسیاری از شهرهای استان همچنان از پنل شهرداری کرج  جهت سامانه ۱۳۷ و ۱۲۵ بهره می برند که این روند در شهرداری مشکین دشت ضمن کاهش ترافیک خطوط  ،کیفیت بالایی را جهت رصد مشکلات و رفع بحرانها در اختیار شهروندان قرار داده است.

وی همچنین از  تجهیز ناوگان آتش نشانی مشکین دشت  به تجهیزات مخابراتی ویژه جهت شناسایی مکان حادثه بر اساس تماس تلفنی خبر داد و افزود: با تجهیزات جدیدی که با همکاری قابل تقدیر شرکت مخابرات جهت مجموعه آتش نشانی مشکین دشت استفاده شده هم اکنون با کوچکترین تماس تلفنی و بدون درج آدرس ، می توان به مکان حادثه دسترسی پیدا کرد که این مساله در افزایش سرعت خدمات رسانی در شرایط بحرانی و حوادث، بسیار حائز اهمیت است.

شفافیت، پیش شرط واگذاری پروژه ها

موسوی علاوه به بر آتچه گفته شد ضمن تاکیدبرشفافیت در امر واگذاری پروژه هاافزود: رعایت تشریفات قانونی یک اصل مهم در شهرداری مشکین دشت جهت حراست  از حقوق شهروندان است.

این مسئول افزون بر آنچه گفته شد از خرید برخی اقلام مورد نیاز شهرداری از بنیاد حمایت از زندانیان خبرداد و افزود: این اقدام علاوه بر صرفه ی اقتصادی ۳۰ درصدی برای شهرداری ، زمینه بازگشت مددجویان ندامتگاه های استان البرز به اجتماع وکارآفرینی برای آنها و همچنین حمایت اقتصادی از آنها را فراهم می آورد.

سید جعفر موسوی ؛ شهردار مشکین دشت در پایان  با تقدیر از اهتمام اعضای شورای اسلامی شهر مشکین دشت در جهت توسعه شهر افزود: تعامل و همدلی اعضای شورای اسلامی شهر نوید بخش تسریع در توسعه شهر است.

 

نسل خورشید

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =