خانه اجتماعی جاکومتی خالق پیکره های انسانی

جاکومتی خالق پیکره های انسانی

کار مقوله ای جدا نشدنی ازجاکومتی

وی در منطقه ایتالیایی زبان سوئیس به دنیا آمد .در ژنو به مدرسه هنر رفت و در سال ۱۹۲۲به پاریس رفت  همانجا با خوان میرو و ماکس ارنست و پیکاسو وبالتوس آشنا شد .وی در زمینه سورئال وکوبیسم فعالیت کرد و مجسمه هایی را با دست و پاهایی دراز خلق کرد .پدر وی که جووانی جاکومتی بود نقاش معروف اکسپرسیونیست بوده است آلبرتو زمانی که در روم زندگی می کرد به مجسمه های مصری ،کاشی کاریها و نقاشی دیواریهای نومسیحیان و همین طور بورمینی جلب می شود و پس از دیدن پومپی و پانستوم ،کار ساخت دو نیم تنه را آغاز کرد اما موفق نمی شود و آن را نا تمام می گذارد و بعد از آن هم مجسمه یک اسب را نیمه تمام رها می کند .

در سال ۱۹۲۸روی مجسمه های تخت کار می کند و اولین مجسمه های باز خود را که عنوان مجسمه های احساسی بود را به آنها می دهد و بعد به سراغ مجسمه های موضوعی می رود.

اولین نمایشگاه خصوصی آلبرتو در سال ۱۹۳۲در گالری پی یرو – کول برگزار شد وی سرانجام با آنت آرم آشنا می شود و در سال ۱۹۴۹در پاریس با او ازدواج می کند .

جاکومتی همواره تحت فشار و شک و تردید و ترس از موفق نشدن ،در نوعی نارضایتی زندگی می کرده است و در عین حال با حس امیدواری حمایت می شده وی فعالیت بیش از اندازه ای از خود نشان می داد تنها نظامی که آلبرتو جاکومتی از آن حمایت می کرد کار بود وی برای اینکه انسانی آزاد و مستقل باشد نیازهای مادی اش را کاهش داده  و حتی یک خانه هم نداشت. و هیچ چیز او را از حالت معمولیش تغییر نداد حال به جرات می توان گفت هنری که جاکومتی از آن متولد شد طراحی بود که نقش به سزایی در کار او داشت اگر چه وی در مجسمه سازی گاهی به عقب برمی گشت .

آثار جاکومتی آنقدر پیچیده است که اگر بخواهیم خود را با آن وفق دهیم و از نزدیک دنبال کنیم جریانی از اندیشه ها ،احساسات و تاثیرات آن است .

پیچیدگی فرمها در آثار جاکومتی

فرمهای  جاکومتی بیانگر آن فعل اصلی است که به موجب آن حضور انسان عریان می شود که به نوعی بیانگر بازگشت او به خود در جهان عریان است .گویا نتیجه هایی که از مجسمه های جاکومتی به دست می آید مجسمه هایی این چنین غایب ،بیگانه ،غمگین ،اینقدر که تنها چشم اندازهای ماندگار از چهره انسان که جاکومتی منزلت اولیه اش را به او باز گرداند آن هم در زمانی که به نظر می رسید به طرزی جبران ناپذیر از دست رفته است .

آلبرتو جاکومتی مجسمه ساز ،نقاش و طراح سوئیسی بود که بیشتر او را خالق پیکره های انسانی می شناسند .

وی از اواخر دهه ۱۹۳۰ مجسمه هایی با دست و پایی داراز تر ازحد معمول خلق کرد .او نقشی برجسته در جریان هنری سورئالیسم ایفا کردکه آثارش را به راحتی نمی توان دسته بندی کرد .برخی آنها را فرمالیست ،برخی اکسپرسیونیست ، وبرخی سورئالیسم می دانند که او هم مانند برخی از هنرمندان جزء گرانترین هنرمندان مجسمه ساز جهان می دانند .

نسل خورشید |اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =