خانه اجتماعی جوانه زدن امید در دل خاکستر

جوانه زدن امید در دل خاکستر

آتشنشانان-طرحی-از-سعیده-منصوری-فرد
آتشنشانان-طرحی-از-سعیده-منصوری-فرد

گذر از حوادث بدون حقوق و مزایای برابر

تو می توانی عشق و امید را از زیر انبوهی از خاکستر بیرون بکشی و آسمان آبی را به پنجره های دود گرفته نشان دهی

در همین زمینه می خواهیم ببینیم که آتش نشانی به چه معنی است ؟

آتش نشانی دارای تجهیزات و تکنیکهایی است که خاموش کردن آتش و محدود کردن آسیبهایی که ناشی از آتش است به عهده آتش نشانی است.

اولین و نخستین شهری که مجهز به سازمان آتش نشانی و تجهیزات آن شد شهر تبریز بود که حدودا صدوپنجاه سال پیش توسط روسها در این شهر تاسیس شدهمچنین دومین وسومین شهری که آتش نشانی در آن تاسیس شد مسجد سلیمان و آبادان بوده که در پالایشگاهها ساخته شد ومجهز گردید همچنین در تهران برای اولین بار در محله امین حضور یک ژنرال روس ایستگاه آتش نشانی را تاسیس کرد .

درهمین راستا می پردازیم به مختصری از شغل این دلیر مردان و ازجان گذشتگان.

شاید به جرات بتوان گفت که آتش نشانی در همه جای دنیا یکی از مشاغل سخت و طاقت فرسا و پر استرس به شمار می رود وکمتر شغلی را می توان نام برد که مانند پرسنل آتش نشانی اینچنین از خود گذشته و فداکار باشددر همین می توان گفت زمانی که در یک آتش سوزی همه مردم در حال فرار هستند تا جان خود را نجات دهند این آتش نشانان هستندکه با خطرانداختن جان خود؛جان ومال انسانها را نجات می دهند .

در همین زمینه می پردازیم به شغل آتش نشانی در ایران و مقایسه آن در کشورهای دیگربه عنوان مثال طبق آماری که وجود دارد حقوق کارکنان این حرفه در هر کشوری متفاوت است اما حقوق کارکنان آتش نشانی در آمریکا دارای بیشترین دریافتی هستند همچنین از مالیاتها ی که در باید آن کشور پرداخت کننداین افراد که در این حرفه سخت کار می کنند تا حدودی کاسته می شود بعد از آن کشور استرالیا بالاترین حقوق را به این افراد می دهد که غیر از حقوقی که دریافت می کنند بعد از این دو کشور ؛ کشورهایی مانند کانادا،بریتانیا،فرانسه و فنلاند و آلمان نیز در این رده بندی ها جای می گیرند وکمترین پرداختی ها وحقوقها به آتش نشانها در کشورهایی مانند ایران،چین و برزیل است .

آتش نشانها انسانهای بی پروا

حال فناوریهایی هم که در دنیا در حرفه آتش نشانی استفاده می شود و از این تجهیزات از دور کنترل می شود وبدون هیچ نگرانی واسترس با زمانی کمتر وکیفیتی بهتر وبدون در خطر انداختن جان آتش نشانها از آنها استفاده می شود عبارتند:

۱- ماسک های هوشمند :آتش نشانها با استفاده از این ماسک ها علاوه بر تنفس راحت ، منبع حرارتیرا به راحتی پیدا و به سرعت اطفای حریق می نماید.

۲- فایر آکس: یک پکیج کامل است وتانکر آب با خود حمل می کند وقدرت خیره کننده ای در پاشیدن آب دارد .

۳- اسکلت خارجی: این اسکلت وزن تجهیزات اضافی را تا حد زیادی تحمل می کند علاوه بر این ، آزادی عمل بیشتری به آتش نشانها می دهد .

۴- جت پک: این فناوری به روز برای اطفاء حریق در ساختمانهای بلند به کار می رود .

۵- آبپاش توربینی: آب را به صورت پودری می پاشد .

۶- رباط کرم حرارتی: این رباط ها از پله بالا و پایین می روند و در داخل اتاقها حرکت می کنند و اقدام به اطفای حریق می کنند .

اما همچنان سوال اینجاست که وضعیت تجهیزات ایستگاههای آتش نشانی ایران چگونه است؟چرا که هرقدرهم آتش نشانها از آمادگی جسمی برخوردارباشند اما وقتی تجهیزات آنها به روز نباشد کار باز هم از نظر کمی و کیفی در درجه پایین تری قرار می گیرد.

همچنین وضعیت معیشت و حقوق آتش نشانها در ایران بسیار پایین است چرا که بر خلاف بعضی از کشورها ، ایران جزوکشورهایی است که شغل آتش نشانی جزو مشاغل سخت به حساب نمی آید و یک حرفه معمولی به حساب می آید  به خاطر همین آتش نشانان دارای حقوق بسیار پایین هستند واین پایین بودن حقوق ها باعث می شود که آتش نشانها به سراغ شغل دوم بروند در همین رابطه با وجود این همه سختی کار در آتش نشانی که هر لحظه و هر دقیقه این افراد فداکار با حوادث گونا گون دست و پنجه نرم می کنند و هر لحظه ممکن است طی ماموریتهای کاری که میروند خانواده هایشان بی سرپرست و بدون حامی شوند با هم مورد بی لطفی مسئولان قرار گرفته اند وبا توجه به امکانات وتجهیزات کمی که در ایستگا ههای آتش نشانی وجود داردباز هم آنان جان خود را به خطر می اندازند .

پس جا دارد که رسیدگی ویژهای به آن عزیزان شود وآنان را در یابیم.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 20 =