خانه اجتماعی حمید راحتی ؛ معاون مدیرکل محیط زیست استان البرز : رسانه ها زبان گویای محیط زیست باشند.

حمید راحتی ؛ معاون مدیرکل محیط زیست استان البرز : رسانه ها زبان گویای محیط زیست باشند.

حمید راحتی محیط زیست استان البرزحمید راحتی محیط زیست استان البرز

معاون مدیرکل محیط زیست استان البرز عنوان کرد : رسانه ها زبان گویای محیط زیست باشند ؛ زیرا حفظ محیط زیست نیازمند عزم ملی است.

حمید راحتی معاون مدیرکل محیط زیست استان البرز ، از رسانه ها خواست تا با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ضرورت حفظ محیط زیست استان البرز را به شهروندان یادآور شوند.

وی در گفتگو با نسل خورشید با بیان اینکه رسانه ها زبان گویای محیط زیست باشند ، خواستار حمایت بیشتر مطبوعات و خبرگزاری ها از مقوله محیط زیست شد و اظهار داشت :

متاسفانه هنوز بسیاری از شهروندان به اهمیت مقوله پاسداری از محیط زیست آگاه نیستند و به همین سبب است که همچنان در موارد بسیار ابتدایی چون خودداری از ریختن زباله و پسماند در طبیعت دچار مشکل هستیم و این در حالی است که تنها در یک روز تعطیل چند صد تن پسماند در طبیعت رها می شود و این یک فاجعه برای طبیعت و محیط زیست کشور است.

همچنین این مسئول گنجانده شدن سرفصل های زیست محیطی به کتابهای درسی به ویژه از پایه ابتدایی که شخصیت دانش آموزان در حال شکل گیری است را یک ضرورت عنوان کرد و افزود :

آموزش پایه ای حفاظت از محیط زیست باید به طور جدی و با حجم بیشتر در دستور کار قرار گیرد اما نباید تنها به ارائه مساله به صورت تئوری اکتفا شود بلکه باید این مقوله در قالب اردو های دانش آموزان به وسیله حضور آنان در طبیعت ، آشنایی آن ها با آب ، خاک ، گیاهان و جانوران همراه شود تا اهمیت حفاظت از محیط زیست به خوبی برای آنها روشن و نهادینه شود.

معاون مدیرکل اداره محیط زیست استان البرز علاوه بر آنچه که گفته شد ، امکانات مجموعه تحت مدیریتش را چه از نظر نیروی انسانی و چه از بعد سخت افزاری بسیاری اندک عنوان کرد و افزود :

با توجه به گستردگی منطقه حفاظتی البرز و همچنین حجم انبوه موارد موردنیاز به نظارت و بازرسی ، امکانات و تجهیزات اداره کل محیط زیست استان بسیار محدود است.

وی در همین رابطه با بیان اینکه جهت جبران کمبود نیروی انسانی درصدد بهره گیری بیشتر تکنولوژی های نوین و به کارگیری ظرفیت های مردمی و NGO ها هستیم افزود :

پایش تصویری و اپتیکی بسیاری از مناطق تحت نظارت هم اکنون در حال اجراست و نصب مکان نما روی ماشین های لجن کش از دیگر موارد مورد پیگیری اداره کل محیط زیست البرز است.

وی در همین رابطه همکاری و تعامل با سازمان های مردم نهاد و NGO ها را از دیگر برنامه های خود در مجموعه تحت مدیریتش برشمرد اما در عین حال از حساس بودن در تمایز میان حرکت های اصیل و نمایشی سخن گفت و افزود :

متاسفانه در سال های اخیر در برخی موارد شاهد برخی حرکت های نمایشی توسط برخی هنرمندان ، ورزشکاران و یا مدیرانی هستیم که با سوءاستفاده از عنوان ” حمایت از محیط زیست ” ، قصد کسب اعتبار برای خود دارند اما متاسفانه فعالیت های آنها به سبب ماهیت نمایشی نه تنها کمکی به حفاظت از محیط زیست نمی کند بلکه باعث اتلاف انرژی فعالان و حامیان واقعی محیط زیست می شود.

این مدیر افزون بر آنچه گفته شد  ؛  خواستار نظارت بیشتر اداره جهاد کشاورزی  ، آبفا و غیره در خصوص حراست از منابع آبی در دشتهای جنوبی استان البرز شد وگفت :تعدد  باغ ویلا ها  و وجود انبوه استخرهای موجود در  آنها بخش  بزرگی از منابع آبی دشتهای جنوبی البرز که در مرز بحران آبی قرار دارند را می بلعند که در این راستا نیازمند نظارت وهمکاری بیشتر اداره  های مسئول در این زمینه هستیم.

این کارشناس ارشد حوزه محیط زیست در ادامه خواستار اختصاص بودجه جهت احیا برخی گونه های آبزی ، جانوری ، گیاهی استان البرز ، همچون قزل آلای خال قرمز شد و افزود:

قزل آلای خال قرمز یکی از گنجینه های ارزشمند رودخانه کرج است که امیدواریم با حمایت مسئولان و تامین بودجه مورد نیاز زمینه احیاء این گونه ارزشمند فراهم شود.

حمید راحتی معاون مدیرکل اداره محیط زیست استان البرز در پایان خواستار همکاری و مشارکت مردم در جهت حمایت از محیط زیست شد و خاطرنشان کرد:

بدون حمایت و مشارکت مردم با هر میزان بودجه و تجهیزات در پاسداری از محیط زیست به عنوان گنجینه ای تکرار نشدنی که آیندگان نیز نسبت به آن محقق هستند ، موفق نخواهیم بود و امیدواریم که مردم با درک شرایط نه چندان مساعد محیط زیست ، نسبت به حفظ آن کوشا باشند.

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =