خانه اجتماعی حکایت عاشقی از قونیه تا خوی ؛ به مناسبت روز بزرگداشت شمس تبریزی

حکایت عاشقی از قونیه تا خوی ؛ به مناسبت روز بزرگداشت شمس تبریزی

روز بزرگداشت شمس تبریزی
روز بزرگداشت شمس تبریزی

روز بزرگداشت شمس تبریزی

شمس تبریزی ؛ حکایت عاشقی از قونیه تا خوی

( به مناسبت روز هفتم مهر ماه مصادف با روز بزرگداشت شمس تبریزی )

شمس تبریزی متولد سال ۵۲۸ هجری قمری در تبریز ، ملیت او ایرانی ، پیشه اش صوفی ، پیرو اهل سنت و دارای تصوف و عرفان بود ؛ همچنین یکی از آثار مهم ایشان « مقالات شمس » است .

می توان گفت قدیمی ترین مدارک درباره شمس تبریزی « ابتدا نامه » ، « سلطان ولد » و « رساله سپهسالار » است که در آن نوشته شده که هیچ کس شمس را نمی شناخت چرا که او شهرت خود را از همگان پنهان می کرد و خویش را در پرده اسرار می پیچید.

شمس تبریزی در محضر استادانی مانند شمس خونجی تحصیل کرد و سیر و سلوک را نزد افرادی مانند پیر سله باف و پیر سجاسی به کسب معرفت پرداخت.

یکی از تاثیرپذیرفتگان شمس ، شخصی به نام مولانا بود که در قونیه توانست با مولانا دیداری داشته باشد و با نفس گرمی که داشت او را دگرگون کند.

مولوی تا قبل از اینکه با شمس آشنا شود به تدریس می پرداخت اما بعد از اینکه با شمس آشنا شد لباسش را عوض کرد و به سماع و شاعری پرداخت و رابطه آن دو انقدر گرم و نزدیک و باور نکردنی بود که مردم کمر دشمنی با آنها را بستند در نتیجه شمس ، قونیه را هم ترک کرد و مولانا را در غم و اندوه و ماتم گذاشت.

پس از مدتی خبر از شمس آمد که در شام است؛ در نتیجه این نامه ، مولانا بسیار خوشحال شد و فرزندش سلطان ولد را همراه تعدادی از یارانش فرستاد تا او را همراهی کنند و به قونیه بیاورند.

مولانا بعد از مدتها دارای شور و شعف وصف نشدنی شده بود که دوباره با همان رفتار غضب آلود و دشمنی کردن مردم عام و خاص مواجه شد که این بار شمس تبریزی برای همیشه آنجا را ترک کرد و به قونیه بر نگشت.

سرانجام شمس تبریزی در سال ۶۴۵ هجری قمری و در سن ۱۱۷ سالگی دار فانی را وداع گفت.

کیست در گوش ، که او می شنود آوازم          کدامست سخن ، می نهد اندر دهنم

گروهی از محققان بر این باورند که مزار او در شهر خوی است اما گروهی دیگر از محققان ایرانی مانند بدیع الزمان فروزانفر و محمد علی تربیت بر این باورند که مدفن شمس تبریزی در شهر خوی قرار ندارد اما شخصی به نام علی رضا مقدم بعد از بررسی هایی که کرده است می گوید حدود ۱۰۰ سال پس از غیبت شمس در خوی مردم باز هم در آنجا به شعر و سماع می پرداختند؛ پس می توان فرض کرد که مرقد شمس تبریزی در شهر خوی است.

حال پس از مدت های مدید روز هفتم مهر به عنوان روز شمس در تقویم کشور کنجانده شد ؛ در همین راستا می توان گفت که شمس تبریزی دارای عرفان و تصوف بوده است که اگر شمس نبود مولانا ، مولانا نبود …

 

نسل خورشید /  اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =