خانه اجتماعی بی پناهی حیات وحش در زیستگاه های طبیعی ایران

بی پناهی حیات وحش در زیستگاه های طبیعی ایران

حیات وحش
حیات وحش

حیات وحش همچنان‌ در حاشیه

بی پناهی حیات وحش در زیستگاه های طبیعی ایران | به جرات می توان گفت کشتارحیوانات در دهه های اخیر واقعیتی تلخ است که جای بسی تاسف دارد. چرا‌ که روز به روز از زیستگاههای طبیعی کاسته می شود و ساخت و سازها ، جای این زیستگاههای طبیعی را می گیرد و حیواناتی که در این زیستگاهها رها شده اند محیط زندگی شان روز به روز کوچکتر می شود.

حال مساله اصلی اینجاست که چرا در ایران شکار این حیواناتی که در طبیعت رها شده‌ اند روز به روز در حال افزایش است و چرا اقدامات خاصی در مورد شکار بی رویه حیوانات و نابودی حیات وحش صورت نمی گیرد؟

حیاط وحش ، منبع جذب توریست های خارجی !

در همین زمینه گروهی معتقدند که باید از شکار حیوانات جلوگیری شود و عده ای دیگر می گویند که این چرخه طبیعت است؛ زیرا حیواناتی که پیر می شوند باید شکار شوند و حیوانات جوان بمانند. همچنین در شکار حیوانات نیاز است که حتما شکار با مجوز های رسمی صورت گیرد و شکارچیان به صورت غیر قانونی شکار نکنند و فقط در قسمتهایی که باید به شکار بپردازند شکار کنند.

از طرفی دیگر گروهی بر این باورند دادن مجوز به خارجیانی که برای شکار به ایران می آیند کار درستی است و باعث ارز آوری در کشور می شود. درهمین سو بایدگفت: حیوان آزاری یکی از مذموم ترین اتفاقاتی است که ممکن است هراز گاهی خبرش به شکلی چندش آور و تلخی به گوش برسد.

خبرهایی که نشان از خلاء قانونی است و خبرهایی که نشان از بی تفاوتی قانون گذار به جاندار غیر انسانی است و فقدان قوانین بازدارنده برای مرتکبان این تخلفها که پررنگ ترین علت فقدان بازدارندگی آنها از شکار های غیر قانونی است اما در ایران هیچ قانونی بازدارنده نیست و با اینکه جریمه های سنگینی برای کسانی که از قانون تخطی می کنند گذاشته شده است اما باز هم تاثیری ندارد و این در حالی است که هر سال وضعیت حیاط وحش کشورمان اسفناک تر از قبل شده و شکار به صورت بی رویه و بی توجهی به حفظ گونه های مختلف ، سبب بروز انقراض برای بسیاری از نسل های جانوری شده است.

طبیعتاً با وضع جریمه های جدید ، شکارچیان ایرانی نقره داغ می شوند اما آیا ارقام ذکر شده برای متمولان ایرانی و خارجی بازدارنده است؟

حیاط وحش ، تشنه قوانین بازدارنده

گفتنی است مصوبه شورای عالی محیط زیست در اسفند ماه گذشته ، مبنی بر کاهش هزارها هکتار مناطق حفاظت شده نمره صفری در کارنامه زیست محیطی کشورمان محسوب می شود و آنچه که از این مصوبه بر می آید این است که دولت یا نمی خواهد و یا واقعا از پس آن بر نمی آید که در مقابل مخالفت سوداگران ایستادگی کند.

گونه های‌ در حال انقراض‌ تنها تر از همیشه

شایان ذکر است‌ با توجه به اهمیت گورخر ایرانی به عنوان تنها بازمانده علفخواران تک سم و از گونه های شاخص استان سمنان، چرا این حیوانات‌ باید در معرض انقراض قرار بگیرند؟ در حالی‌ که این نوع از گورخر ایرانی یکی از گونه های حیاط وحش منطقه خور تور که به آفریقای ایران مشهور است‌ در وضعیت بحرانی و خط انقراض قرار دارند. با توجه به این که ۵ راس آن هم تلف شدند دغدغه ای که نباید آنها به سرنوشت شیر و ببر ایرانی (مازندران) دچار شوند.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =