خانه اجتماعی ال رینرت کارگردان مستند بلند، برای همه بشریت درگذشت

ال رینرت کارگردان مستند بلند، برای همه بشریت درگذشت

ال رینرت نامزد اسکارفیلم برای همه بشریت در گذشت

به گزارش نسل خورشید به نقل از هالیوودریپورتر، ال رینرت روزنامه‌نگار، فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی که ۲ بار در طول عمر خود نامزد جایزه اسکار شده بود، درگذشت. خبر درگذشت رینرت را اولین بار روزنامه هوستون‌کرونیکل دیروز جمعه ۴ ژانویه (۱۴دی) منتشر کرد.

عمده شهرت رینرت برای نگارش فیلمنامه درام مستند «آپولو ۱۳» به کارگردانی ران هاوارد در سال ۱۹۹۵ بود.

ال رینرت دوران کار حرفه‌ای خود را از روزنامه کرونیکل و با گزارش پرونده‌های جنایی آغاز کرد. چندی بعد در دهه ۷۰ میلادی به او مسئولیت پوشش اخبار و فعالیت‌های مرکز ملی فضایی ایالات متحده آمریکا یا همان ناسا سپرده شد و این سرآغاز اشتیاق و شیفتگی او به دنیای ستارگان بود

رینرت اولین نامزدی خود در مراسم اسکار را برای تولید و کارگردانی اولین فیلم خود یعنی مستند بلندی به نام «برای همه بشریت» در سال ۱۹۸۹ به دست آورد؛ مستندی که با استفاده از تصاویر تا آن زمان دیده نشده از ماموریت‌های فضایی ناسا برای فتح ماه موسوم به «آپولو» ساخته شده بود. رینرت به تازگی در سال ۲۰۱۵ در مصاحبه‌ای گفته بود که تام هنکس درباره این فیلم عقیده داشت است که «برای همه بشریت» یک مستند نیست بلکه یک فیلم هنری است.

رینرت افتخار دومین نامزدی اسکار خود را نیز برای نگارش مشترک فیلمنامه «آپولو ۱۳» به دست آورد؛ درامی مستند با بازی تام هنکس که به ماجرای پروژه ناموفق آپولو ۱۳ برای فرود روی ماه در ۱۹۷۰ می‌پردازد.

رینرت هنگام مرگ ۷۱ سال سن داشت.

نسل خورشید | اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دوازده =