خانه اجتماعی محیط زیست دغدغه ای همچنان در حاشیه در روز بدون پلاستیک

محیط زیست دغدغه ای همچنان در حاشیه در روز بدون پلاستیک

روز بدون پلاستیک
روز بدون پلاستیک

در حاشیه ی ۲۱ تیر ماه روز بدون پلاستیک

چند سالی است که در اقدامی پسندیده و قابل تقدیر در بیست و یکم تیر ماه در برخی کلانشهر های کشور ، مراسم خاصی هر چند محدود تحت عنوان « روز بدون پلاستیک » برگزار می شود که متاسفانه در شهرهای کوچکتر از آن اقدام محدود نیز خبری نیست.

اطلاع رسانی ، آموزش های شهروندی و فرهنگ سازی در این رابطه نیز هر چند طی سالهای گذشته روند صعودی داشته است اما به نسبت حجم پسماندهای پلاستیکی که قرار است دست کم طی ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال آینده مهمان ناخوانده ی اکوسیستم کشور باشند و آب ، خاک و زنجیره غذایی را آلوده سازند ، بسیار اندک است و به نظر می رسد که محیط زیست هنوز به دغدغه ای مهم در نظر بسیاری از مدیران کشور تبدیل نشده و این در حالی است که بسیاری از چالش پیش روی امروز کشور همچون مقوله آب و خشکسالی در صورتی که دغدغه برخی مدیران در دهه های گذشته بود، شاید امروز در قالب یک معضل بروز نمی یافت و مدیریت آن بی تردید بسیار آسان تر میشد.

البته علاوه بر مسئولان ، شهروندان نیز در قبال محیط زیست کشور مسئول هستند و باید وظایف شهروندی خود را با تغییر سبک زندگی نسبت به محیط زیست کشور فراهم آورند.

هر روزمان را « روز بدون پلاستیک » کنیم !

در همین راستا البته شاید یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین راهکارها جهت حفظ محیط زیست که شهروندان به راحتی امکان اجرای آن را دارند، جایگزین کردن کیسه های پارچه ای با کیسه های پلاستیکی است.

کیسه هایی که ضمن شکیل بودن بسیار سبک ، قابل شستشو و قابل حمل در یک کیف و یا ساک دستی بوده و می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای نایلکس و کیسه های پلاستیکی باشند؛ در همین رابطه یکی از چالش هایی که ممکن است در انتخاب کیسه های پارچه ای از جانب شهروندان تردید ایجاد کند، مقوله ی جداسازی مواد غذایی از یکدیگر است که این مساله نیز با انتخاب یک کیسه یا ساک پارچه ای بزرگ و ۵ تا ۱۰ کیسه پارچه ای با سایزهای کوچکتر قابل رفع است. بسته ای که به راحتی قابل حمل در یک کیف دستی است و می تواند در راستای کاهش مصرف پلاستیک از جانب شهروندان بسیار موثر باشد.

سخن آخر اینکه امروزه و با توجه به وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی، هر یک از شهروندان می توانند رسانه ای باشند در راستای اطلاع رسانی بیشتر در زمینه پرهیز از استفاده از کیسه های پلاستیکی و دعوت از دیگر شهروندان جهت استفاده از کیسه های پارچه ای. اما آنچه در این میان باید در نظر داشته باشیم ، تبدیل شدن دغدغه حفظ محیط زیست به ژست های اینستاگرامی است که خود می تواند تهدیدی باشد برای آرمانی که نیاز به دغدغه و اهتمام دارد نه ژست های مجازی …

به امید آن که محیط زیست در ایامی به جز « روز بدون پلاستیک » نیز به دغدغه ای مهم در زندگی فردی و اجتماعی ما تبدیل شود.

 

نسل خورشید / سامان پارسامنش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 12 =