خانه اجتماعی هر کودک نشانه خداست ؛ ۲۹ آبان روز جهانی کودک

هر کودک نشانه خداست ؛ ۲۹ آبان روز جهانی کودک

روز جهانی کودک
روز جهانی کودک

روز جهانی کودک ؛ میراث یونیسف‌

روز جهانی کودک در ۲۹ آبان ، روزی است که برای یادبود و افتخار کودکان ثبت شده است. بعد از جنگ جهانی دوم سازمان ملل متحد به منظور حمایت از کودکان ، سازمانی به نام « یونیسف » را ایجاد کرد ؛ سازمانی که وظیفه اش مراقبت از کودکان و برآوردن نیازهای اولیه آنان در سالهای آغازین زندگی و تشویق والدین به تعلیم فرزندان است.

پیمان نامه یونیسف حقوق مدنی ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می کند و دولت هایی که این پیمان کنوانسیون را امضاء کرده اند ، موظف به اجرای آن هستند که تا به حال ۱۹۳ کشور این معاهده را امضاء کرده اند و در ۱۴۰ کشور اجرا می شود ؛ شایان ذکر است که ایران هم در سال ۱۳۷۲ به این پیمان نامه پیوست.

پیمان نامه یونیسف

این پیمان نامه شامل چهار اصل پایه ای است که عبارت اند از :

۱- زمانی که در رابطه‌ باکودکان تصمیم گیری می‌شود ، باید منافع عالی آنان در راس قرار گیرد.

۲- کودکان حق حیات داشته باشند و رشد کنند.

۳- کودکان حق دارند آزادانه نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط است باید مورد توجه قرار گیرد.

۴- هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.

حال بایدبدانیم یکی از راه های شخصیت دادن به کودکان ، بازی کردن والدین با آنهاست ؛ همچنین دیدن برنامه های تلویزیونی ، چه مثبت و چه منفی ، توسط کودکان می تواند بر روح و جسم آنان نقش ببندد که اگر این برنامه ها دارای خشونت باشد ، تاثیر منفی روی این کودکان می گذارد.

در همین رابطه باید گفت بزرگترین محبت پدر و مادر بر فرزندانشان ، نظارت آن ها در هنگام تماشای تلویزیون کودکانشان است. گفتنی است که امروزه به دلیل توجه افراطی که والدین به فرزندانشان دارند و همچنین رفاه نسبی که کودکان در آن قرار دارند ، کودکان به افرادی ناز پرورده و از خود راضی تبدیل شده اند که این محبت های بیش از حد والدین هم می تواند آینده فرزندانشان را تحت الشعاع قرار دهد و تاثیر منفی روی زندگی آن ها داشته باشد.

همچنین رفتار بالعکس پدر و مادر ها یعنی بی توجهی و بی محبتی به فرزندان نیز تاثیر منفی روی کودکان می گذارد و باعث حقارت ، کمبود و محرومیت از محبت در کودکان می شود که در این زمان کودکان آمادگی هر انحرافی از جمله بزه کاری را دارند.

 روز جهانی کودک ؛ کودکان نشاط زندگی‌ و سرمایه آینده جامعه

کودکتان هنگامی که صبح ها از خواب بیدار می شود و هنگامی که‌ شب ها به خواب می رود ( و در هر زمان دیگر ) باید به او بگویید که دوستش دارید.

تغذیه سالم و مناسب کودکان تاثیر به سزایی در سلامت جامعه می گذارد و یک سوم مرگ و میر کودکان در جهان‌، به خاطر سوء تغذیه و نداشتن تغذیه سالم است ؛ در نتیجه کودکانی که از سوء تغذیه‌ رنج می برند در معرض ابتلاء به بیماری های مختلف قرار می گیرند.

کودکان ممکن است‌ بر اساس‌ جنسیت ، ناتوانی جسمی یا تعلق به اقلیت خاصی، مورد تبعیض و خشونت قرار بگیرند که در این میان کودکان معلول بیش از هر دسته ای مورد تبعیض و فراموشی والدین و جامعه قرار دارند که کودکان قربانی مورد تبعیض بیش از هر کودکان دیگر در معرض بیماری جسمی و روحی ، ذهنی ، ایدز ، محرومیت از تحصیل و مرگ قرار می گیرند.

کودکان ، برکت زندگی و سرمایه آینده جامعه هستند که برای رشد و بالندگی خود نیازهایی دارند که باید به‌ درستی به آن پرداخته شود.

روز جهانی کودک بهانه ای است برای ورود به جهان‌ کودکان که برای ورود به این جهان ، باید آگاهی های خود را فراموش کنیم و با ناآگاهی های کودکانمان همراه شویم.

روز جهانی کودک مبارک باد.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =