خانه اجتماعی زندگی سالم با تغییر سبک زندگی

زندگی سالم با تغییر سبک زندگی

زندگی-سالم
زندگی-سالم

مهارت های زندگی پلکانی برای زندگی بهتر

بدون شک می توان گفت :سبک زندگی در هر خانواده ای می تواند فرق داشته باشد و هر خانواده ای ممکن است زندگی خود را متفاوت از زندگی دیگران مدیریت کند این نوع سبک زندگی از خیلی زمانهای دور رایج بوده است اما چیزی که معنی نسبتا جدیدی دارد مفهوم پردازی در مورد سبک زندگی است. که نخستین بار شخصی که معنی سبک زندگی را به کار برد فردی به نام آلفرد ادلر روانشناس اتریشی بوده است که لغت life style را به کار برد.

سبک زندگی میتواند بر روی سلامتی افراد نقش به سزایی داشته باشد چرا که همه افراد به صورت روزمره نگران سلامتی خود هستند و حتی بعضی از بیماریهای جسمی و روانی به دلیل سبک زندگی اشتباه است که با اصلاح این سبک های اشتباه می‌توان سبک زندگی جدید و سالمی را تجربه‌کنیم.

آلفرد ادلر می‌گوید: ما الگوی منحصر به فردی از خصوصیات ، رفتارها و عادت ها را پرورش می‌دهیم که ادلر آن را سبک زندگی نامید.

این سبک زندگی است که تعیین می‌کند به کدام جنبه های محیط توجه کنیم یا آنها را نادیده بگیریم و چه نگرش هایی داشته باشیم.

سبک زندگی از تعامل های اجتماعی سالهای اولیه زندگی‌آموخته می شود .

رفع چالش های خانوادگی از بستر مهارت های زندگی

آلفرد ادلر معتقد است: که سبک زندگی در سن ۴‌ یا ۵ سالگی آن‌چنان محکم شکل می گیرد که بعدها تغییر دادن آن‌مشکل است .

در همین زمینه سازمان بهداشت جهانی ،سبک زندگی را اینگونه تعریف می کند که اصطلاح سبک زندگی به روش زندگی مردم و بازتابی کامل از ارزشهای اجتماعی ،طرز برخورد وفعالیت ها اشاره دارد .

همچنین ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادت فردی در سراسرزندگی (فعالیت بدنی ،تغذیه ،اعتیاد به الکل و دخانیات و…) است که در پی فرایند جامعه پذیری به وجود می آید .

در موضوع (سبک زندگی) با طیف وسیعی از لغات و اصطلاحات مواجهیم که هر کدام بر اساس بینش و نگرش خاص محققان مورد تاکید قرار گرفته اند و یا در تعاریف جامعه شناسانه بیشتر بر هنجار های اجتماعی افراد و توصیف نگرش و منش اجتماعی افراد در جامعه تاکید می شود و در روانشناسی بیشتر به بعدفردی و شخصیتی می پردازد .

امروزه انسانها دراین دنیای مدرنیته‌ سبک زندگی اشان تغییر کرده است و دقیقا به علت همین تغییر سبک زندگی است که باعث شده محیط زیست هم‌ تغییر کند به عنوان مثال انسانهای اولیه هیچ دفاعی در برابر محیط زیست نداشته‌ اند.اما امروزه انسانها سعی می کنند که طبیعت را در اختیار خودشان بگیرند.

در دوره ای از زندگی محیط زیست کمتر در معرض خطر بود اما بعد از انقلاب صنعتی محیط زیست گرفتار افرادی شد که به آن آسیب می زنند که با تغییر این سبک زندگی بشر محیط زیست را دچار بحران کرده بود .

حال در ایران همانطور که برخی از هویتها و ارزشها دچار بحران شده است در سبک زندگی ۱۰۰ساله اخیر ایران تشتت بسیاری در نگرش ها وگرایش ها ،آداب و رسوم،نظامات و سنن اجتماعی ،باورها و حتی باورهای دینی خودگشته و سبک زندگی ایرانی دچار تضادها و تناقض های بسیار شده است به نحوی که از جامعه ما یک جامعه شبه مدرن ساخته است که نه می توان آن را سنتی نامید و نه مدرن.

به امید اینکه با تغییر سبک زندگیمان بتوانیم هم روی سلامت جسم و روانمان تاثیرمثبت بگذاریم وهم روی محیط زیست و جامعه .

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =