خانه اجتماعی زیبا سازی شهری و سلامت روانی

زیبا سازی شهری و سلامت روانی

نورپردازی ، جذابیت و سرزندگی شهر

به واقع می توان گفت: بحث زیبا سازی شهر یکی از عمده مسائلی است که باید به آن پرداخته شود چرا که محیط شهری زیبا باعث سلامت روانی و آرامش روح انسان می شود .

حال سئوال اینجاست که نورپردازی تاچه‌حد می تواند در زیبا سازی شهری تاثیر داشته ؟

در جواب می توان گفت: نورپردازی مناسب یکی از عوامل تقویت کننده هویت یک مکان و ارتقاء شخصیت ویژه آن محسوب می شود همچنین باعث جذابیت و سرزندگی شهر ها می شود چرا که بسیاری از زیبایی های بصری نیز در ساعات شب با استفاده از نور پردازیهای شهری به جاذبه های ارزشمند چه در مراکز شهری و چه در نواحی تاریخی شهر ها تبدیل می شوند.بنابر این می توان گفت: وجود زندگی شبانه پویا و سر زنده در مراکز شهری یکی از ویژگیهای طرح جامع روشنایی و نورپردازی شهری است .

حال بر اساس پزوهشهای مختلفی که صورت گرفته است برای احیای منظر و زیست شبانه در شهر های مختلف دنیا کارهای مختلفی صورت گرفته است که از آن جمله برای موزه گردی ،رفتن به سینما،تئاتردر اوقات شبانه مردم محلی و همچنین توریستها آماده شده است .

از طرف دیگر در شهرهای مذهبی مانند کربلا ، مکه و مشهد زیست شبانه ، نه در رستورانها بلکه در مراکز مذهبی و زیارتی توسط افراد مذهبی صورت می گیرد این در حالی است که کلان شهر هایی مانند تهران ساعت ۱۲ به بعد شب تمام مراکز تفریحی و تجاری تعطیل می شود که این روند باعث کند شدن فعالیت اقتصادی می شود .

بسیاری از کارشناسان معتقدند ارتقای هویت (شبانه شهر ) افزایش امنیت اجتماعی با حضورمردم در فضاهای شهری ،ارتقاءسطح گردشگری شبانه وکمک به اقتصاد پایدار شهری ،بهبود نورپردازی شبانه شهر واز بین بردن آلودگی های نور از جمله آثار مثبت لایحه روشنایی و نورپردازی های فضاهای شهری است.

سبک زندگی مردم باعث شده است که تا پاسی از شب فعالیت شهروندان ادامه یابد که به این تر تیب زیست شبانه جزء زندگی شهری شده است .

نورپردازیهای شهری ، آرامش و امنیت شهروندان

امروزه فضاهای شهری بیشترین ارتباط را با مردم ومحیط زندگی بر قرار می کنند این در حالی است که شهر دیگر مانند گذشته نیستند که با تاریک شدن هوا بخوابند و باطلوع خورشید بیدار شوند .امروزه شهر ها وفضاهای شهری با نورپردازی های درست وبجا یی که انجام شده است تبدیل به مکانهای شبانه روزی شده که پارکها ، بوستانها ، خیابانها و مراکز اجتماعی را به هم پیوند می دهد .

نورپردازیهای شهری باعث آرامش شهروندان هر شهری می شود همچنین چه نورپردازیهای طبیعی و چه نورپردازیهای مصنوعی علاوه بر کارکرداصلی خویش می تواند نبوغ معمارانه را بر جسته تر نماید ،اشتباهات را بپوشاند و پنهان کند و توجه هر بیننده ای را جلب کند و باعث مکانی مقدس یا امن برای شهروندان هر شهری شود وآسایش و آرامش روانی و زیبایی را برای ما به ارمغان آورد .

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 6 =