خانه اجتماعی فضای سبز عمودی ؛ از کاهش آلودگی هوا تا زیباسازی کلانشهرها

فضای سبز عمودی ؛ از کاهش آلودگی هوا تا زیباسازی کلانشهرها

فضای سبز عمودی
فضای سبز عمودی

فضای سبز عمودی ناجی آشفتگی بصری 

زیبا سازی شهر با فضای سبز عمودی | به جرات می توان گفت ساختمان سبز به دسته ای از ساختمان هایی گفته می شود که در برابر حفظ منابع محیط زیست ، محیطی در طول عمر یک ساختمان از زمان طراحی و احداث تا بهره برداری و بازسازی متعهد می باشند. در این ساختمان ها که دوستدار طبیعت می باشند هم انرژی های تجدید پذیر در اولویت هستند و هم مصرف آن انرژی ها ناچیز می باشد که هدف نهایی ساختمان سبز استفاده بهینه از منابع وکاهش تاثیر منفی ساختمان برروی محیط زیست است.

اهداف و مزایای استفاده از ساختمان و فضای سبز عمودی

یکی از مهمترین اهداف ساختمان سبز ، کاهش مصرف انرژی گرمایشی ، سرمایشی ، الکتریکی و همچنین افزایش بازده انرژی ساختمان است. در همین رابطه می توان گفت که مزایای ساختمان های سبز فراتر از جذب دی اکسید کربن و زیبایی است.

پوشش سبز ساختمان ها به طور فزاینده ای در کاهش آلاینده های دیگر هوا از جمله دود و گرد و غبار موثر است به طوری که حتی یک گیاه می تواند کیفیت هوای داخل خانه را بهبود بخشد ؛ همچنین ساختمان سبز در خنک کردن منطقه های گرم شهری هم بسیار موثر است و نتایج روی ساختمان های سبز حاکی از آن است که این ساختمان ها در شهرهایی مثل هنگ کنک‌ منجر به کاهش درجه حرارت تا ۱۰ درجه سانتی گراد است.

همچنین در همین راستا می توان به ستون بزرگراه های مکزیکوسیتی اشاره کرد که با گیاهان سبز پوشیده شده اند و نوعی باغ عمودی به وجود آورده اند که این پروژه نام مسیر سبز را گرفته است. این شهر ، صاحب باغ های عمودی است و ستونهای سیمانی آن از گیاهان سبز پوشیده شده است.

حفاظت از محیط زیست ؛ یک پروژه بین المللی

در همین رابطه گفتنی است که اتحادیه بین المللی ، حفاظت از طبیعت را یک برنامه جهانی قلمداد کرده است که با هدف ایجاد شهرهایی سبز تر و قابل زندگی تر ارائه داده است.

این ابتکار جهانی وضعیت سلامت افراد جامعه و رفاه ساکنان مناطق شهری را ارتقاء می دهد. در این برنامه آگاهی ها از ارزش اکوسیستم ها در فضای شهری و چگونگی تاثیر آن بر رفع چالش ها و مشکلات شهری از جمله ناشی از عدم دسترسی به فضای سبز با کیفیت ارتقاء پیدا می کند ؛ حتی به گفته مدیر کل بین المللی حفاظت از طبیعت ، تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از دو سوم جمعیت جهان ، ساکن شهرها خواهند شد که طبیعت می تواند به ساکنان شهرها کمک کند تا از تغییرات اقلیمی در جهان در امان بمانندـ

فضای سبز عمودی بازدهی اکولوژیکی در محیط

گفتنی است که سقف های سبز هم می تواند آثار تغییرات آب و هوا یی را کاهش دهد در نتیجه محققان دانشگاه سویل در اسپانیا دریافتند که برای مقابله با آغازگر گرمایش زمین تا پایان قرن حاضر میلادی احداث سقف سبز ضروری است.

به همین دلیل می توان گفت که بام سبز بامی است که پس از عایق بندی سقف ساختمان بر آن گل و گیاه و حتی درخت می کارند که ایده طراحی بام سبز در سالهای میانی قرن بیستم در اروپا شکل گرفت که به آن green roof یا roof garden می گفتند.

در ایران هم زمانی که آلودگی شهر ها زیاد شد کمبود های فضای سبز باعث افسردگی روز افزون مردم شد. در برخی شهر ها تصمیم گرفتند که فضای سبز عمودی و بام های سبز ایجاد کنند که امروزه با توجه به افزایش جمعیت و شهر نشینی در کشورهای در حال توسعه با بالا رفتن ارزش ملک ، فضا برای طراحی پارکها کاهش یافته است.

به همین منظور گرایش به ایجاد پارکهای عمودی و فضای سبز ساختمانی ، ایده جالبی به نظر می رسد هر چند که این ضرورت وجود دارد که انسانها با طبیعت هماهنگ باشند و با طبیعت پیش بروند اما لازم به ذکر است که با توجه به باغهای سبز عمودی باز هم نمی توان آن را جایگزین بوستان کرد ولی باز هم همان فضای سبز عمودی می تواند باز دهی اکولوژیک را در محیط به وجود آورد .

باغهای ایستاده ، شگفتی های شهری

گفتنی است دیوار سبز ، فناوری نوینی است که امروزه جایگاه خود را در کلانشهر های جهان پیدا کرده است و اگر انسانها امروزه این فناوری ها را بشناسند می توانند از مزایای این شناخت در جهت نزدیکی معماری و طبیعت استفاده کنند.

دیوارهای عمودی یا سبز تاثیرات شگرفی برمحیط خود می گذارد که عبارتست از تاثیرات مثبت زیست محیطی ، کاهش آلودگی ، زیبایی محیط ، تاثیرات مثبت بر روحیه انسان و شادی آنها و همچنین جلوگیری از اتلاف حرارتی جداره ها را می توان اشاره کرد.

توجه به فضای سبز عمودی در نقاط مختلف دنیا

گفتنی است که در سال ۲۰۱۴ معمار ایتالیایی با خلق یک اثر زیبا در مرکز شهر میلان در قالب یک باغ ایستاده و عمودی توانست جایزه سال معماری جهان را از آن خود کند که نمونه این باغهای عمودی بسیار جذاب را می توان در کشور های چین ، فرانسه ، ویتنام و ترکیه ببینید که قرار است تا سال ۲۰۲۲ افتتاح شود.

در ایران نمونه چنین کاری را می توان در پل طبیعت ومجموعه باغ کتاب دید.

همچنین در شهر بوگوتا در کلمبیا ساختمانی وجود دارد که یکی از شگفت انگیزترین باغ های شهری است که تا به حال دیده شده است که بیش از ۳۰۰۰ متر مربع از سطح این ساختمان که ۱۱طبقه روی زمین و دو طبقه زیر زمین است با گیاه پوشیده شده است وآن را به بزرگترین باغ عمودی دنیا تبدیل کرده است. این باغ خیره کننده در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید که امروزه از آن به عنوان قلب سبز بوگاتا یاد می کنند.

همچنین بزرگترین باغ عمودی دنیا از ۱۱۵۰۰۰ گیاه از ۱۰نوع و ۵ خانواده مختلف از گیاهان جنگلهای بارانی کلمبیا تشکیل شده است که در این نوع باغهای عمودی انتخاب گونه های گیاهی بسیار مهم است این باغ های عمودی در سال می توانند اکسیژن ۳۱۰۰ نفر را تنظیم کند.

فضای سبز عمودی در ایران ؛ رویای دست یافتنی

حال سئوال اینجاست که چرا در کشور ما با این همه آلودگی ، افسردگی و بیماریهایی که مردم با آن دست به گریبان هستند و روز به روز این آلایندگی ها بیشتر می شود ، مسئولان کشور در این زمینه فکری نمی کنند و کشورهایی نظیر ترکیه و … از ایران پیشی گرفته اند؟

چرا در کشور ما با وجود منابع فراوان باز هم جزء کشورهایی هستیم که نقش چندانی در ایجاد شهر سبز و فضای سبز عمودی نداریم؟

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 18 =