خانه اجتماعی ساختار گسیختگی‌ بنیادی‌ ترین علل طلاق عاطفی

ساختار گسیختگی‌ بنیادی‌ ترین علل طلاق عاطفی

طلاق-عاطفی
طلاق-عاطفی

طلاق عاطفی ،طلاق خاموش

به جرات می توان گفت :یکی از معضلات‌امروز جامعه طلاق عاطفی است طلاقی که از نظر عاطفی، گرفتار جدایی هستند طلاقی که دو نفر با هم به دور ازهر گونه ارتباط عاطفی با هم زندگی می کنند .

این طلاق عاطفی می توانددرمورد همسرانی صدق می کند که هیچ کششی نسبت به هم‌ندارند و فقط مدتهای مدیدی با هم زیر یک سقف زندگی می کنند .

سئوال اینجاست که چه عواملی باعث طلاق عاطفی و اقدام عملی می شود ؟

در جواب به این پرسش می توان به مسائلی چون عوامل اقتصادی ،فرهنگی ،اجتماعی و خانوادگی پرداخت و همچنین ازدواج اجباری بدون عشق و علاقه ، فقدان دوره نامزدی و آشنایی اولیه ، عدم اختصاص زمان کافی برای ابراز علاقه و محبت‌به‌خانواده ،تعاملات اجتماعی ضعیف ،لج و لجبازی ومشکلات عاطفی حل نشده که در طلاق عاطفی و اقدام به طلاق این زوجین موثر بوده است .

گفتنی است:بسیاری از زنان علل طلاق عاطفی‌ و اقدام به آن عمل رامواجهه خود و فرزندان شان را فشار ها و‌ مشکلات روحی بیان کرده اند .

این زنان در رابطه خود با طلاق عاطفی استراتژی های متفاوتی را بیان کرده اندکه عبارتند:

۱-  رابطه محور

۲- خویشتن محور

۳-  فرزند محور

که در درمان این طلاق های عاطفی توجه به تفاوتها ضروری است .

همچنین لازم به ذکر است که انتخاب سبک زندگی سالم علاوه بر سطح سلامت و رفاه باعث اساس رضایتمندی ، اقناع شخصی وخود شکوفایی می شود .

آنچه که باعث بروز انحراف ها و اختلاف روانی می شود سبک زندگی فرد و ناتوانی وی‌ درمواجهه با مشکلات زندگی است.

همچنین در بین تحقیقاتی که صورت گرفته بیشترین در صد از واریانس طلاق های عاطفی را متغیرهای بی اعتمادی،بد رفتاری، انزوای اجتماعی ،بیگانگی،اطاعت،محرومیت هیجانی و اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی دانسته اند.

حال ممکن است واژه طلاق عاطفی برای خیلی از مردم واژه جدیدی باشد ولی بسیاری از مردم با واژه طلاق که زن و مرد از هم جدا می شوند و کانون خانواده اشان از هم می پاشد آشنا هستند در این میان هم زنان و مردانی هستندکه‌ به خاطر حفظ ابروحیثیت خانواده و آینده فرزندانشان در یک خانه و با هم زندگی می کنند اما در اصل بینشان طلاق عاطفی وجود دارد که این طلاق عاطفی در هیچ کجا و هیچ اداره ای ثبت نمی شود و طبق آمار و تحقیقاتی که صورت گرفته است آمارها نشان می دهد که این طلاق عاطفی روز به روز در خانواده ها شیوع بیشتری پیدا می کند .

طلاق عاطفی ،طلاق تاریک

در همین جا لازم است که بدانید اگر شما هم تمایلی به همسرتان نداریددر معرض طلاق عاطفی هستید حتی اگر به صورت خفیف هم باشد باید به روانشناس مراجعه کنید.

در همین رابطه باید بگوییم اگر کانون خانواده گرم ،صمیمی و پرمحبت باشد تمام نیازهای زوجین را تامین می کند و زوجین نیاز به جشنها و همنشینی های مجردی ندارندچرا که در بسیاری از این جشنها به مواد مخدر و… ختم می شود .

در زندگی که طلاق عاطفی وجود دارد زندگی بدون عشق و علاقه است که باعث افسردگی،انزوا و تنهایی،کاهش فعالیتهای اجتماعی واقتصادی می شود .

برای درمان طلاق عاطفی راهکارهای عمومی و تخصصی بسیاری وجود دارد که شاید بتوان گفت : یکی از راهکارهایی که تاثیر مثبتی داشته باشد وجود دارد تلقین است که می تواند بسیاری از بیماریهای روانی و جسمی را درمان کند پس شما با تلقین کردن به همسرتان می توانید به او بگویید که وی انسان بزرگی است همچنین آرزوهایش را به او تلقین کنید که این رفتار شما باعث علاقمندی او به شما می شود وباعث می شود زودتر به آرزوهایش برسد .

یکی دیگر از علل طلاق عاطفی در بسیاری از تحقیقات از نگاه زنان،نادیده گرفته شدن آنها توسط همسرانشان است که این امر در سه حوزه نیازها ،نظرات و انتظارات است یعنی از دیدگاه بسیاری از زنان که دچار طلاق عاطفی هستند اعتقاد دارند که در انتخاب همسر اختیاری نداشتند و شرایط انتخاب درست برایشان فراهم نبوده است بعد از آن هم نادیده گرفته شدن نیازهای عاطفی همسر وعدم همدلی و همراهی است .

همچنین رفتارهای آزاردهنده و خشونت آمیز ،عدم صرف وقت گذراندن با یکدیگر،عدم تناسب فرهنگ خانواده ها ،سلب آزادی های مشروع زن که همه و همه بر علل وعوامل طلاق عاطفی زوجین تاثیر می گذارد .

با همه این تفاسیری که در مورد علل و عوامل طلاق عاطفی گفته می شود به واقع می توان گفت: آرامش در خانواده ها نقش به سزایی را می تواند داشته باشد که توجه به آن امری ضروری است .

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =