خانه اجتماعی سالروز تولد استادبهرام بیضایی

سالروز تولد استادبهرام بیضایی

بیضایی بزرگترین فیلمنامه نویس معاصر ایران

استاد بهرام بیضایی درپنجم دیماه ۱۳۱۷ در تهران چشم به جهان گشود او در خانواده مذهبی و هنرمند پرورش یافت حاصل ازدواجهای او دو دختر و یک پسر است. وی یکی از پایه گذاران و اعضای اصلی کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۴۷بوددر سینما کارش را با فیلم برداری یک فیلم هشت میلیمتری چهار دقیقه ای به صورت سیاه و سفید در سال ۱۳۴۱ آغاز کرد همچنین یکی از معدود هنرمندان ایرانی است که هم در صحنه تئاتر و هم در سینما کارنامه درخشانی دارد .

در سال۱۳۴۰ به صورت جدی به نوشتن نمایشنامه پرداخت و در سال ۱۳۴۵ اولین نمایش خود را کارگردانی کرد اولین فیلم بلند رگبار را در سال ۱۳۵۰ساخت همچنین در کنار کار گردانی سینما بزرگترین فیلم نامه نویس معاصر ایران هم به شمار می رود او کارگردان برخی از مهمترین و ماندگارترین آثار سینمای تاریخ ایران مانند چریکه تارا ،مرگ یزد گرد ،باشو غریبه کوچک ،شایدوقتی دیگر ،مسافران و سگ کشی است.

بیضایی توانست مرگ یزد گرد تئاتری را به نیکوترین شکل با قالب سینما در هم بیامیزد همچنین باشو غریبه کوچک کاملترین پرتره مادر را به تصویرکشید و با مسافران نگاهی نو به مقوله مرگ وایمان انداخت و با فیلم وقتی همه خوابیم نیم رخ زشت سینمای ایران را به شکل طنز گونه به ما نشان داد .کسی که فیلمنامه روز واقعه اش هنوز هم که هنوز است باور پذیر ترین و ملموس ترین تصویر از واقعه سترگ کربلا، به ما دست می دهد.

کارهایش حاصل زندگی اوست و زندگی اش نتیجه کارهای اوست او کار نمی کند که زندگی کند او زندگی می کندکه کار کند بهرام بیضایی روشنفکری خودساخته و مستقل است او هرگز در پی نام و مقام و عنوان نبوده و هنوز در پی آموختن است .

آری سبک خاصش در سینما و میزانسن های بدیع و منحصربه فردتئاتریش همچنان در این عرصه بی بدیل و جاودانه است .

بهرام بیضایی مانند سرو با وقار و ایستاده است و در اوج و قله ادبیات نمایشی ایران همچنان می درخشد .

استاد عزیز سالروز تولدتان مبارک

نسل خورشید| اعظم علی پور

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 6 =