خانه اجتماعی سینما و نقش آن در محیط زیست

سینما و نقش آن در محیط زیست

محیط زیست و فرهنگ سازی

بی تردید می توان گفت:سینما و هنرتصویر و فرهنگ سازی ، در زمینه اطلاع دادن در مورد محیط زیست و فرهنگ سازی  نقش موثری دارد .در همین راستا هر قدر که فیلم در زمینه محیط زیست ساخته شود تاثیر بیشتری برروی مردم می گذارد واز این طریق فرهنگ سازی درست به منظور احترام به محیط زیست در جامعه رواج پیدا میکند .

گفتنی است برگزاری فیلمهای سبزی که در رابطه با محیط زیست ساخته می شود می تواند تمام احاد مردم را با مشکلات زیست محیطی کشور آشنا کند ومردم بتوانند نسبت به آنها آگاهی یابند .

حال گروهی از مردم بر این باورند که سینما باید در خدمت دغدغه های اجتماعی باشد که محیط زیست هم می تواند یکی از مهمترین دغدغه های ان باشد اما سئوال اینجاست که تا چه حاندازه سینمای کشورمان به این مقوله می پردازد و با چه کیفیتی؟

آری سینما به عنوان هنری تاثیر گذار برای تغییر و نگرش مردم تا الان چه کرده است ؟و چه کاری می تواند انجام دهد ؟

گفتنی است که وقتی سرمایه کذاران سینما، انگیزه ای برای ساخت فیلم هایی با محوریت محیط زیست ندارند و وقتی مسئولین ذیربط علاقه ای به این کار نشان نمی دهد چه توقعی می توان از مردم داشت پس نیاز است فیلمسازان معدودی که در زمینه محیط زیست  فعالیت می کنندبه مسئولین یاد آوری کنند که چراروز به روز درختان جنگلها بیشتر قطع می شود؟ چرا فرایند صنعتی، ابها را آلوده می کنند ؟چرا درختان خیابانها قطع می شود ؟چرا آشغالها از سطح جنگلها جمع آوری نمی شود؟چرا آب دریاچه ها خشک می شود ؟چرا پسماندهای بیمارستانی در گوشه وکنار ساحل دریا وجنگلها باید دیده شود ؟چرا الایندگی های هوا روز به روز بیشتر وبیشتر می شودو آسمان آبی خاکستری باید باشدوچراهای دیگر… که اگر آنها را بخواهیم بشماریم شاید ساعت ها نیاز به شمردن باشد.

به جرات می توان گفت:که برای مسئولان حفظ محیط زیست شعار زیبایی است و وظیفه سینما این است که فیلمی بسازند که شایدمحیط زیست دغه دغه مسئولان شود و وجدان خفته آنها بیدار شود چرا که هر روز با این همه ترافیکهای سنگین و آلودگی که در شهر وجود دارد مردم  روز به روز از نظر سلامتی و روحی و روانی ضعیف تر و افسرده تر می کنند و انگار کسی این آلایندگی ها و این ترافیکهای سنگین را نمی بیند در همین رابطه مردم هم باید در حفظ و نگهداری محیط زیست کوشا باشند و از آن به نحو احسن مراقبت کنند چرا که در اطراف ما روز به روز اتفاقاتی را شاهد هستیم که طبیعت را به خطر می اندازد و همین ها باعث نابودی انسانها می شود .

جا دارد که بگوییم سینما گران به عنوان الگو در جامعه می توانند برای رفع این مشکلات و دغدغه در صدد ساخت فیلم هایی با محوریت محیط زیست داشته باشند و اینکه جشنواره فیلمهای سبز برپا شود چرا که هنر می تواند بر ضمیر نا خود آگاه انسانها تاثیر به سزایی داشته باشد و آگاهی مردم را نسبت به حفظ محیط زیست خود بیشتر کند.

نسل خورشید |اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =