خانه هنری شیشه و هنر شیشه گری

شیشه و هنر شیشه گری

کریستال و هنر شیشه گری
کریستال و هنر شیشه گری

شیشه گری ؛ سفری از دل طبیعت به تکنولوژی روز

همانطور که همه می دانند شیشه شفاف است و نور را از خود عبور می دهد. جسمی است بسیار ترد و شکننده که سختی آن در ردیف ۸ قرار می گیرد و همه اجسام بجز الماس را خط می اندازد. در طبیعت شیشه های طبیعی وجود دارد به عنوان نمونه در کره ماه نیز نمونه هایی بدست آمده که با ترکیب مشابه ترکیبات زمین کشف شده است ؛ از آن سو اگر شیشه ای شدن را به معنی عمومی آن یک مرحله ذوب و طریقه سرد شدن اجسام تعریف کنیم ، باید شیشه را تقریبا مساوی با سرد شدن پوسته زمین بدانیم.

یعنی بگوییم قبل از اینکه نوع مصنوعی آن به وجود بیاید ، طبیعت آن را به طور طبیعی به وجود آورده است. بدین طریق که مواد مذاب دارای ترکیبات مخصوصی بودند که از دهانه کوه ها فوران نمودند و به علت سرد شدن سریع به کریستال تبدیل شده اند.

این ماده در مقابل تمامی اسید ها و بازهای قوی مقاومت می کند و خورده نمی شود؛ به همین دلیل است که ظروف آزمایشگاهی را از این جنس می سازند و تنها اسید فلوئوریک است که  آن را در خود حل می کند و گفتنی است که مایعی فاقد شبکه کریستالی است.

در همین راستا در سال ۱۸۰۰ میلادی “فراون هوکر” در مورد شیشه های اپتیکی مطالعاتی انجام داد و در همان سال نیز تولید آن آغاز شد. جالب است بدانید که در سال ۱۹۰۵ نیز دستگاه ساخت بطری به صورت اتوماتیک اختراع شد.

اولین شرکت تولیدکننده شیشه در ایران

شایان ذکر است که ” شرکت شیشه ایران ” با ظرفیتی در حدود ۶۰ تن در روز و با استفاده از سه خط تولید در سال ۱۳۱۸ آغاز به کار نمود. همچنین پس از توقف در جنگ جهانی دوم ، مجدداً در سال ۱۳۳۳ بازسازی و راه اندازی شد.

شیشه گری ؛ از هنرهای ارزشمند و سنتی مردم ایران

شیشه گری دستی آثار ارزشمندی را در عرصه هنرهای سنتی ایرانی به وجود آورده است. در همین زمینه احتمالاً می توانیم مصریان را اولین کسانی بدانیم که در زمینه آن تبحر داشتند. حتی در ایران به سالهای طولانی برمی گردد به طوری که آریستوفان ، یکی از نمایشنامه نویس های بزرگ یونانی قرن پنجم قبل از میلاد ، در یک نمایشنامه به جام های بلورین دربار هخامنشیان اشاره کرده است.
اوج این صنعت در ایران در دوره هخامنشیان بوده است که در آن زمان از قالب هایی که دارای نقوش برجسته و فرورفته بوده استفاده می کردند و توانستند با ذوق و هنر خود شیشه های رنگی زیبایی نیز تولید کنند.

لازم به ذکر است که شیشه هایی که با مرغوبیت و کیفیت بالایی ساخته می شوند ، باید شفاف ، بدون چروک ، بدون تاخوردگی و بدون حباب و نیز لب پر و زبر نباشند و برآمدگی و تیزی هم نداشته باشند.
شایان ذکر است که بلورسازی رشته ای است که بدون هر نوع متکی بودن به خارج می توان بستر تولیدات آن را در ایران فراهم کرد و امید است که این صنعت بتواند جایگاه واقعی خود را در بین صنایع بدست آورده و توسعه و پیشرفت روزافزونی داشته باشد.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − پنج =