خانه اجتماعی بهزیستی ؛ اشک و لبخند دو واژه مددکار در برابر مددجوست!

بهزیستی ؛ اشک و لبخند دو واژه مددکار در برابر مددجوست!

بهزیستی یعنی کمک به مردم
بهزیستی یعنی کمک به مردم

بهزیستی

فرهنگ خیرخواهانه و خداپسندانه ی کمک به هم نوعان در ذات و وجود همه انسان ها به صورت خدادادی وجود دارد و یقیناً گسترش امور خیر و کمک رسانی به هم نوعان باعث اعتماد آحاد مردم نسبت به نهادهای دولتی و خصوصی خصوصاً بهزیستی می شود. در این میان پرسشی مطرح می شود که چرا بهزیستی در به زیستی نیازمندان کامروا نیست؟!

ساختار و محتوای اولیه بهزیستی ، اجتماعی و فرهنگی بوده که متاسفانه با گذر زمان این ساختار به سمت محتوای پزشکی و نگاه حاکم پزشکی پیش رفته است. حال آن که ناتوانی بهزیستی در اجرای وظایفش نتیجه همین تغییر محتوا به سمت پزشکی است؛ در همین راستا با وجود تلاش های این سازمان، بازهم بسیاری از اهداف و شاخص های کاهش فقر در میان مددجویانی همچون زنان سرپرست خانواده برآورده نشده است.

اشک و لبخند دو واژه مددکار در برابر مددجوست

نگاه ساختاری به فقر ، تمرکز بر انبساط سازمانی ، عدم تعریف بلندمدت معطوف به فقرزدایی ، حمایت های جزیی و کم تاثیر ، کم توجهی به ابعاد ذهنی و فرهنگی ، تولید و بازتولید فقر و فرهنگ مرتبط با آن ازجمله موانع دست یابی این سازمان ها به کاهش موثر فقر است و شاید همین فقر باعث یکی معضلات اجتماعی و ظهور پدیده ای به نام اعتیاد است.

بله اعتیاد!!! این بلای خانمان سوز که شاید باعث پاشیده شدن خیلی از خانواده ها و بی سرپرست ماندن خیلی از کودکان شده باشد؛ همچنین بالا رفتن آمار طلاق و بی سرپرست ماندن کودکان خود یکی از چالش هایی است که جای بحث و گفتگو دارد.

یکی دیگر از موضوعات قابل بحث، افراد معلول جامعه هستند که بر خلاف توسعه مناسبی که در امر شناسایی و ارائه برخی خدمات توانبخشی به وجود آمده ، هنوز هم برای حضوری ساده در اجتماع از داشتن امکانات اولیه برخوردار نیستند و خانواده یا خود آنها ترجیح می دهند که به خاطر نداشتن امکانات رفاهی اولیه در منزل بمانند!

شایان ذکر است که نگاه جهانی معلولیت را مشکل جامعه می دانند و معتقدند که باید شرایطی فراهم شود تا همه افراد جامعه ، حق شهروندی داشته باشند که فراهم کردن فرصتهای برابری برای این قشر از جامعه خود مسئله بزرگیست.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =