خانه فرهنگی ” عملیات اچ ۳ ” از پیچیده ترین و مهمترین عملیات های بعد از جنگ جهانی دوم

” عملیات اچ ۳ ” از پیچیده ترین و مهمترین عملیات های بعد از جنگ جهانی دوم

عملیات اچ 3
عملیات اچ ۳

عملیات اچ ۳ از پیچیده ترین و مهمترین عملیات های بعد از جنگ جهانی دوم

عملیات اچ ۳ (H-3 airstrike) یکی از مهمترین عملیات های مهم نیروی هوایی ایران بود که از آن می توان به عنوان بزرگترین عملیات هوایی دنیا نام برد که به نام فانتوم ها نیز ثبت شده است. طی عملیات اچ ۳ فانتوم های نیروی هوایی ارتش ایران در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۸۱ مصادف با ۱۵ فروردین ۱۳۶۰ ، پایگاه الولید را در غربی ترین نقطه عراق و در مرز مشترک عراق و اردن بمباران کردند و آنرا منهدم ساختند.

در این عملیات بیش از ۴۸ هواپیمای عراقی که بیشتر آنها بمب افکن های روسی بودند ، از بین رفتند؛

از طراحان مهم عملیات اچ ۳ می توان سرلشکر هوشیار ، سرهنگ ایزدستا و سرلشکر فکوری را نام برد که نقشه حمله به پایگاه الولید را طراحی کردند که اکنون از آن تحت عنوان پیچیده ترین حمله هوایی تاریخ ایران یاد می شود که طی آن ۸ فانتوم و ۲ بوئینگ برای سوخت رسانی به پرواز در آمدند.

در روز موعود خلبانان منتخب بدون اطلاع قبلی به پست فرماندهی فرا خوانده شدند و طی یک جلسه توجیهی چگونگی عملیات و انجام این عملیات برای خلبانان تشریح شد و قرار شد که فانتوم ها به دو دسته ۴ فروندی تقسیم شوند که لیدر یکی از دسته ها “سرهنگ برات پور” و لیدر دسته دیگر “سرتیپ فرهاد پور” بودند.

حتی در این عملیات به همه کسانی که قرار بود شرکت داشته باشند گفته شد که احتمال شهید شدن و شهادت وجود دارد؛ بنابراین اگر کسی آمادگی ندارد از همان اول اعلام کند! اما تمامی کسانی که منتخب بودند آمادگی خود را اعلام کردند.

در عملیات اچ ۳ تنها ۵۰ فروند هواپیما شرکت داشتند و یکی از مهمترین بخشهای این عملیات سوخت گیری جنگنده های اف-۴ در ارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ پایی برای دور ماندن از رادارهای دشمن بود.

عملیات اچ ۳ منحصر به فردترین عملیات هوایی جهان

در این عملیات نیروهای هوایی عراقی برای اینکه از آسیب های ناشی از عملیات های نیروی هوایی کشورمان در امان باشند، بخش بزرگی از ادوات جنگی خود از جمله هواپیماهای توپولف ۲۲ و میک های ۲۵ را در دورترین نقطه عراق در ۳ نقطه منطقه الولید در نقطه اچ ۳ در ۵۰ کیلومتری مرز اردن مستقر کردند که این کار عراق به دلیل آشنایی با توانایی هواپیماهایی بود که در اختیار نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت.

نقشه عملیات اچ 3
نقشه عملیات اچ ۳

عراقی ها به خوبی می دانستند که این هواپیماها تنها می توانند یک سوم این مسیر را طی کنند و با این ابتکار راه را برای هر گونه حمله از سوی ایران بستند اما در عملیات اچ۳ خلبانان ما طی چهار بار سوخت گیری در ارتفاع بسیار پایین توانستند این پایگاه را بمباران کنند و ۴۸ فروند از هواپیماهای دشمن را در زمین نابود کنند.

پس می توان گفت که این افراد الگوهایی مهم و ارزنده برای نسلی هستند که جنگ را لمس نکرده اند و اگر به چنین افرادی ارج ندهند و ارزش چنین افرادی در جامعه حفظ نشود ، قسمت مهمی از تاریخ مملکتشان را از دست می دهند و شاید بتوان گفت که اتفاقات بدتری رخ می دهد تا قهرمان جعلی خارجی بتواند جایگزین این افراد متفکر و فداکار برای کودکانمان شود!

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 6 =