خانه اجتماعی فروش با نصب نیروگاه خورشیدی در پشت‌بام ماهانه ۲.۵میلیون تومان برق به دولت

فروش با نصب نیروگاه خورشیدی در پشت‌بام ماهانه ۲.۵میلیون تومان برق به دولت

نسل خورشید |فاطمه علی پور – انرژی های تجدید پذیر و بهره ورداری از این انرژیها در ایران 

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران گفت: در صورتی که یک نیروگاه ۱۰کیلوواتی خورشیدی روی پشت‌بام منازل مسکونی نصب شود امکان خرید ۲.۵میلیون تومانی برق آن توسط دولت در هر ماه وجود دارد.

وی افزود: مهمترین مانع توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر قیمت پایین فروش تکلیفی برق است که اصلاح قیمت برق در ماده ۳۹ قانون برنامه ششم دیده شده بود اما در عمل اجرای این ماده قانونی با مخالفت نمایندگان مجلس مواجه شده و مجلس مقاومت زیادی در برابر اصلاح نرخ برق داشته است به‌طوری که در برخی از سخنرانی‌های نمایندگان مجلس حتی موضوع کاهش نرخ برق نیز عنوان شده است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به تأکید ماده ۵۰ قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تا پایان این قانون به‌مقدار ۴۵۰۰ مگاوات، گفت: نمی‌توان انتظار داشت بخشی از قانون اجرا نشود اما بخش دیگری از قانون اجرا شود و در صورتی که ماده ۳۹ قانون برنامه پنجم اجرا نشده نمی‌توان انتظار داشت که ماده ۵۰ آن به‌صورت کامل اجرایی شود و همین مقدار که از این ماده در خصوص توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر محقق شده نیز بیشتر شبیه معجزه است.

صادق‌زاده ادامه داد: درحال حاضر ۱۱۵ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۸۴۱ مگاوات در کشور داریم که از این تعداد ۶ نیروگاه با ظرفیت مجموع ۱۱ مگاوات نیروگاه‌های زباله‌سوز هستند.

وی تصریح کرد: در مجموع در کل کشور استعداد تولید برق از زباله به‌میزان ۸۰۰ مگاوات وجود دارد که لایحه‌ای به مجلس ارائه شده که در صورت تصویب آن به‌صورت قانون می‌توان با توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز در کلان‌شهرها و شهرهای ساحلی ۴۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در بخش نیروگاه‌های زباله‌سوز را محقق کرد.

نرخ خرید برق ازنیروگاههای زباله سوز 

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر نرخ خرید برق از نیروگاه‌های زباله‌سوز به‌ازای هر کیلووات‌ساعت ۹۰۰ تومان است، گفت: در صورتی که لایحه ارائه‌شده به مجلس در قالب قانون تصویب شود امکان رسیدن نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های زباله‌سوز به حدود ۱۵۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت وجود دارد.

صادق‌زاده در پاسخ به اینکه برای تأمین مالی توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز چه پیش‌بینی‌ای صورت گرفته گفت: در لایحه‌ای که به مجلس ارائه شده یکی از موادی که پیش‌بینی شده این است که در قبوض مردم عوارض جدیدی به‌عنوان عوارض توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز اضافه شود و در این صورت ردیف مجزایی برای تأمین مالی تولید برق از پسماند داشته باشیم؛ همچنین در این لایحه پیش‌بینی شده که هر سال نیاز مالی توسعه نیروگاه‌های زباله‌سوز در قوانین بودجه سنواتی کشور دیده شود.

وی در خصوص احداث نیروگاه‌های خورشیدی روی پشت‌بام منازل مسکونی گفت: این موضوع از دو سال پیش در کشور مطرح شده بود و در حال حاضر سه‌هزار و ۵۰۰ نیروگاه ۱۰کیلوواتی بالای پشت‌بام‌های منازل مسکونی و برخی کارخانجات نصب شده که هم‌اکنون برق آنها توسط دولت خریداری می‌شود.

رئیس سازمان ساتبا افزود: ساتبا مسئولیت راهبری این موضوع را در نقاط مختلف کشور به شرکتهای توزیع برق داده و در حال حاضر تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی که در پشت‌بام منازل نصب می‌شوند به‌ازای هر کیلووات‌ساعت ۱۰۴۰ تومان است که این رقم با ضرایبی مثل استفاده از تجهیزات ساخت داخل و ضرایب تعدیل سالانه باز هم امکان افزایش دارد.

صادق‌زاده هزینه احداث یک نیروگاه ۱۰کیلوواتی خورشیدی را حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: اگر یک نیروگاه ۱۰کیلوواتی در پشت‌بام منازل مردم نصب شود چیزی در حدود ماهانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برق این نیروگاه توسط دولت خریداری می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 12 =