خانه فرهنگی فواید مطالعه کتاب و کتاب خوانی

فواید مطالعه کتاب و کتاب خوانی

هفته کتاب و کتاب خوانی
هفته کتاب و کتاب خوانی

کتاب خوانی ؛ رشد و بالندگی فرهنگ انسان

کتاب ها بهترین سخنگویان‌ و راویان ؛ به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی | به جرات می توان گفت که بهترین دوست انسان کتاب است ولی متاسفانه در کشور ما بر خلاف کشورهای جهان اول ، مردم کتابخوان نیستند و برای کشوری که دوست دارد به پله های ترقی صعود کند ، کتاب نخواندن به صلاح نیست.

امروزه کتابها در طرح و اندازه های مختلف (نسخه های چاپ شده ، کتاب های صوتی ، کتاب الکترونیکی و …) قرار دارند که می توان برخی از این نسخه ها را نظیر نسخه PDF در موبایل ، تبلت یا لپ تاپ مطالعه نمود.

کتاب ، منبع ارزشمندی از دانش است که شامل فواید و مزایای بیشماری است ؛ کتاب خوانی باعث می شود که ما به سرتاسر جهان سفر کنیم و گاهاً با فرهنگ ها ، آداب و رسوم کشورهای دیگر آشنا شویم.

از سوی دیگر می توان گفت که کتاب مانند آیینه ای است که بخش اعظم ره آورد تمدن های ماندگار تاریخ را به نمایش می گذارد.

همچنین کتاب یکی از ابزارهای مهم برای تربیت و آموزش است ؛ فردی که مطالعه می کند لذتی بیشتر از دیدن باغها و منظره ها می برد ؛ به همین دلیل می توانیم بگوییم که یکی از شاخصه های مهم غنای فرهنگ هر کشوری ، کتاب خوانی مردم آن جامعه است که می تواند سلامت فکری جامعه را تامین کند و ذهن افراد را پرورش و جلا دهد.

نخواندن کتاب و نداشتن فعالیت مغزی ، ایجاد آلزایمر و انعکاس تاثیرات پنهان این بیماری را در پی دارد و به همین روال کتاب خوانی نیز باعث افزایش اعتماد به نفس ، عزت نفس و فن بیان عالی می شود.

فواید عمده کتاب خوانی

حال می توانیم به چند فوائد عمده کتاب خوانی بپردازیم :

۱- کتاب خواندن ذهن را فعال می سازد

۲- شما را سخنران بهتری می کند

۳- از آلزایمر جلوگیری می کند

۴- باعث افزایش هوش می شود

۵-کتاب خوانی به بهبود روابط فردی کمک می کند

۶- استرس را کاهش می دهد

۷- شما را به انسانی داناتر و فرهیخته تر مبدل می کند

همچنین مطالعه کتاب می تواند سرنوشت انسان را تغییر داده و روحیه آزادی خواهی و بزرگ منشی را در انسان تقویت کند.

گفتنی است در این عصر که جنگ بین افکار و اندیشه ها وجود دارد باید بتوانیم از اندیشه های خود محافظت کنیم و برای این مهم راهی به جز مطالعه کتاب وجود ندارد.

البته لازم است بدانیم که کتاب محصول فکر ، مغز ، تجربه ، هنر و ذوق نویسنده است و بر همگان واضح است که هر کتابی نمی تواند کتاب خوبی باشد و چه بسا بعضی از کتاب ها می توانند مسموم کننده افکار نیز باشند.

حال پرسش اینجاست که با وجود این همه مزایا و فوائدی که کتاب خوانی دارد ، چرا کشور ما در سطح دنیا در زمینه کتاب خواندن آمار کمتری نسبت به سایر کشورهای دنیا دارد؟

هفته کتاب و کتاب خوانی مبارک باد

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 15 =