خانه هنری خلاصه و تحلیل فیلم الیور توئیست

خلاصه و تحلیل فیلم الیور توئیست

فیلم الیور توئیست
فیلم الیور توئیست

تحلیل فیلم الیور توئیست

خلاصه و تحلیل فیلم الیور توئیست | شاید بتوان گفت نمونه هایی که از رمان های چارلز دیکنز تبدیل به فیلم شده کم نبوده است. دیوید لین و رومن پولانسکی از مطرح ترین کارگردانانی بوده اند که فیلم الیور توئیست را به ترتیب در سال های ۱۹۴۸ و ۲۰۰۵ به تصویر کشیده اند. در این مطلب از هفته نامه نسل خورشید به بررسی فیلم الیور توئیست که توسط این دو کارگردان و به فاصله ۵۸ سال ساخته شده است ، می پردازیم.

بیوگرافی دیوید لین ؛ کارگردان و خالق فیلم الیور توئیست 

دیوید لین در ۲۵ مارس ۱۹۰۸ در شهر کریدون انگلستان متولد شد. او کارگردانی صاحب سبک و روایتگری بزرگ بود که به تاریخ ادبیات و داستان های کلاسیک وفاداری بسیاری داشت و در طول عمرش دو جایزه اسکار را به نام خودش ثبت کرد.

فیلم های “پل رودخانه کوآی” در سال ۱۹۵۷ و “دکتر ژیواگو” در سال ۱۹۶۲ از آثار ارزشمندی بودند که دیوید لین به کمک آن ها توانست نام خود را به عنوان یکی از بهترین کارگردان ها تثبیت کند.

یکی از بهترین عاشقانه ها و آثار به یاد ماندنی او فیلم ” آرزوهای بزرگ ” بوده و نیز یکی دیگر از پرآوازه ترین فیلم های او ” لورنس عربستان ” است که در فاصله دو زوال اساسی و عمده زندگی لورنس می گذرد. این فیلم یکی از بزرگترین فیلم های حماسی و تاریخی او به شمار می رود.

فیلم الیور توئیست ؛ شاهکار سینمایی دیوید لین در سال ۱۹۴۸

فیلم الیور توئیست ، یک فیلم درام بریتانیایی است که به کارگردانی دیوید لین ، در سال ۱۹۴۸ منتشر شد. این فیلم دومین فیلم اقتباسی از آثار چارلز دیکنز پس از فیلم آرزوهای بزرگ است که بنیاد فیلم بریتانیا آن را در رده ۴۶ ام از ۱۰۰ فیلم برتر بریتانیا قرار داده است.

خلاصه فیلم الیور توئیست اثر دیوید لین

این فیلم به اوضاع وخیم یتیم خانه ها در انگلستان می پردازد. پسر بچه ای که از یتیم خانه به یک پیرمرد تابوت ساز فروخته می شود و تصمیم به فرار می گیرد. او در بین راه با دزدی بر خورد می کند که برای پیرمردی در لندن کار می کند؛ سپس آن دزد ، الیور را نزد پیرمرد می برد و آموزش دزدی می بیند. هنگامی که در هنگام دزدی دستگیر می شود ، فردی او را به عنوان فرزند خوانده نزد خود و در خانه خود می پذیرد.

از بخت بد او ، الیور توسط همان دزدان در خیابان دزدیده می شود و اینبار از او برای سرقتی بزرگ استفاده می شود که او در حین سرقت تیر می خورد ولی از سوی همان خانه ای که قصد دزدی از آن را داشته اند پذیرفته می شود.

سرانجام شخصی به نام مستعار مانکس پیدا می شود و خودش را برادر الیور توئیست معرفی می کند که قصد کشتن الیور را دارد. هنگامی که خبر مرگ الیور به اهالی خانه می رسد، از قضا صاحبان قبلی الیور نیز که الیور پیش آنها دزدیده شده بود او را پیدا می کنند و با کمک صاحبان جدید الیور، سعی در نجات او دارند. سرانجام الیور نجات پیدا میکند و تمامی دزدان به سزای عمل خود رسیده و اعدام می شوند و واقعیت ها برملا می شود.

ساخت فیلم الیور توئیست این بار توسط رومن پولانسکی

فیلم الیور توئیست (به انگلیسی: Oliver Twist) فیلمی به کارگردانی رومن پولانسکی، نویسندگی رونالد هاروود و تهیه‌کنندگی رومن پولانسکی، روبرت بن‌موسی و آلان سارد محصول سال ۲۰۰۵ میلادی است. این فیلم براساس رمان الیور توئیست نوشته چارلز دیکنز ساخته شده است.

به عقیده گروهی از تحلیل گران ، فیلم الیور توئیست ساخته رومن پولانسکی را می توان از اولین فیلم های او در مورد کودکان دانست. شاید تا حدودی بتوان گفت که داستان الیور توئیست زندگی بی سر و سامان پولانسکی را در جنگ جهانی دوم به همراه دارد.

به نظر عده ای از تحلیل گران ، فیلم الیور توئیست یک فیلم اتوبیوگرافیکال برای پولانسکی به حساب می آید ؛ چه در مورد حوادثی که در مورد پسر بچه رخ می دهد و چه اتفاقی که برای خود او افتاده است.

فیلم الیور توئیست دارای فضایی بسیار فاجعه بار و غیر رمانتیک است و توجه زیادی به جزئیات دارد. به عنوان مثال در فیلم زمانی که شپارد کفش های اهدائی فاگین را به الیور نشان می دهد ، پولانسکی تاکید می کند که به هیچ وجه کفش ها سایز پای الیور نباشد چرا که خود پولانسکی در جنگ جهانی دوم کفش نداشت و مجبور بود که کفشهای مردانه بپوشد که این خود نشانه فقر و عدم دارا بودن حق انتخاب است.

رومن پولانسکی و فیلم الیور توئیست دو روی یک سکه

هنگامی که پولانسکی برای اولین بار رنی کلارک پسر ۱۱ ساله لندنی و بازیگر نقش الیور توئیست را انتخاب می کند ، به او می گوید که پاهایش به اندازه کافی درد کشیده به نظر نمی رسد. او به رنی کلارک می گوید که برای ایفای نقشی بی نقص باید تاول هایی کشنده روی انگشتان پایش باشد!

پولانسکی می گوید که پیش از آن که مجذوب الیور شود ، جذب کل داستان می شود؛ زیرا پولانسکی پدر بودن خود را یکی از امتیازات ساخت این فیلم می داند چرا که به گفته او اگر که پدر نبود شاید هیچ گاه فیلمی در مورد کودکان نمی ساخت.

داستان الیور توئیست نشان می دهد که کودکان تحمل خیلی از سختی ها را دارند ؛ شاید به خاطر این که چاره ای ندارند و یا انعطاف پذیرتر از بزرگسالان هستند و خیلی زود خود را با شرایط وفق می دهند.

همچنین پولانسکی خاطرات خود را در روز های جنگ ، فقر ، گرسنگی ، بی پناهی و رنج کشیدن های رنی کلارک در فیلم الیور توئیست مرور می کند ؛ لذا بسیاری از بازیگران این فیلم معتقدند که پولانسکی چشم انداز عاطفی مشابهی در این فیلم دارد که حتی در بعضی از مواقع معلوم نیست که رومن پولانسکی در این فیلم در مورد خودش صحبت می کند یا در مورد الیور توئیست. حتی در بعضی مواقع می توان گفت که رومن خود الیور است!

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =