خانه هنری تحلیل فیلم سینمایی گاو از ساخته های داریوش مهرجویی

تحلیل فیلم سینمایی گاو از ساخته های داریوش مهرجویی

The-Cow-1969
The-Cow-1969

در فیلم گاو، ما در تصویر ، زمینه سایه هایی از یک انسان و یک گاو را می بینیم که اوایل فیلم با صدای فلوت و همچنین نوشته های آن با فونتی که گویای سادگی است ، زندگی روستایی را نشان می دهد و شاید در نمای اولیه ای که ما می بینیم یک مرد با یک گاو به رنگ سفید در پس زمینه سیاه جای داده شده است که شاید بتوان گفت ابهاماتی در مورد سرنوشت گاو و صاحبش وجود دارد که پایان داستان به آن ابهامات پاسخ داده می شود.

از طرف دیگر در تحلیل شخصیت ها می توان گفت که کدخدای روستا همیشه مردی هیچ کاره است ،  که مردم هم روی آن حسابی باز نکرده اند. در نتیجه در هر جا که به مشکلی بر می خورند سراغ فردی به نام اسلام که باسواد و روشنفکر است را می گیرند که این فرد از طبقه عام جامعه است.

زمانی که گاومیش حسن می میرد ، تنها کسی هم که جرات گفتن حقیقت را به مش حسن می کند اسلام است که روشنفکر روستاست. زمانی که مش حسن از شهر باز می گردد تا به طویله گاو برسد؛ در تمام این مسیر سکوتی خاص حکمفرماست که برانگیزاننده دویدن مش حسن در راه است و یا در جای دیگر می توان گفت که گاو نماد برده کشی واستثمار می باشد؛ که هم می توان از زنده و هم از مرده آن استفاده کرد.

از سوی دیگر می توان گفت انتخاب بازیگران خوب تئاتری که عزت الله انتظامی وعلی نصیریان و… بودند مهرجویی توانست بازیگران جوان با استعدادی را به سینمای ایران تزریق کند. در همین راستا مرحوم عزت الله انتظامی توانست با حالت های مختلف چهره و قابلیت های صدایش خوش بدرخشد.

بازی خوب عزت الله انتظامی در این فیلم باعث شد که او بتواند عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین المللی شیکاگو را از آن خود کند. این فیلم توانست در جشنواره های کن ، برلین ، مسکو ، لس آنجلس و دیگر نقاط دنیا به نمایش در بیاید. فیلم گاو نوشته حسین ساعدی است و بر اساس داستان عزاداران بیل نوشته شده است که محصول سال ۱۳۴۸ می باشد.

در همین زمینه می توان گفت این فیلم نشان می دهد که گوسفند یا گاو در یک روستا می تواند تمام دارایی یک خانواده باشد که اگر این گوسفند یا گاو بمیرد باعث نابودی یک خانواده می شود؛ همچنین سایه های توهم و خرافاتی که در جای جای این روستا وجود دارد، نشان دهنده آن است که زنان در این روستا هیچ وظیفه مهمی بر عهده ندارند به جز چای ریختن و غذا دادن به مردان و آبستن شدن؛ در جامعه ای که زنان حق تصمیمات جدی و حیاتی را ندارند و فضایی را نشان می دهد که غم زده و راکد است و آبستن و مستعد گریه و زاری می باشد.

فیلم گاو گویای این است که مردمان زمانی شاد هستند که یکدیگر را به باد تمسخر می گیرند و بچه ها که نماد آینده هستند از کارهای بزرگترها الگو می گیرند واز تمسخر کردن دیگران به شدت لذت می برند.

خلاصه فیلم گاو که عزت الله انتظامی در آن نقش آفرینی کرد

تنها امید مش حسن گاوی است که در طویله اش دارد و از وجود آن علاوه بر امرار معاش خانواده خود ؛ به افراد روستا هم رسیدگی می کرد، که همه این مسائل باعث شده بود که مش حسن دلبستگی خاصی به گاو داشته باشد؛ اما روزی که مش حسن به شهر می رود به دلایل نامشخصی گاو می میرد و با موافقت همسر مش حسن نعش گاو را در چاه می اندازند.

زمانی که مش حسن از شهر باز می گردد، همه مردم روستا وانمود می کنند که گاو گریخته است ولی او باور نمی کند ومعتقد است که گاو را اهالی روستا به قتل رسانده اند. از آن به بعد حال او تغییر می کند و خودش را گاو می پندارد.

بزرگان و ریش سفیدان روستا با او صحبت می کنند ولی باز هم او نمی پذیرد؛ سرانجام مش حسن تصمیم می گیرد که او را برای مداوا به شهر ببرند که او در راه می گریزد و در دره ای سقوط می کند و به سرنوشت گاو دچار می شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 11 =