خانه اجتماعی قلعه سانسیز زنجان برجای مانده از بقایای سنگ و آجر

قلعه سانسیز زنجان برجای مانده از بقایای سنگ و آجر

معماری در قلعه سانسیز

به گزارش نسل خورشید|زنجان-معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از کشف شواهدی جدید از معماری در قلعه سانسیز زنجان خبرداد.

  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، مهرداد عسگریان گفت: کاوش در قلعه سانسیز به کشف شواهدی از معماری به‌صورت بقایایی از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه‌سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با گچ و آهک منجر شدکه یک برج مدور سنگی نیز در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است.

عسگریان افزود: متاسفانه طی چند دهه اخیر بخش زیادی از تپه‌های جنوبی و قسمتهایی از قلعه سانسیز در جریان کاوش‌های غیر مجاز تخریب و از بین رفته است.

وی تصریح کرد: آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در رأس تپه و حاشیه دامنه‌های آن به چشم می‌خورد.

عسگریان افزود: پروژه کاوش قلعه با ایجاد یک ترانشه به ابعاد ۸×۱۳ متر در بخش جنوب شرقی قلعه به منظور نمایان ساختن آثار و شواهد معماری در این بخش آغاز شد.

معاون میراث فرهنگی زنجان عنوان کرد: در جریان کاوش روزهای اخیر قلعه سانسیز شواهدی از معماری بصورت بقایای از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با ملات گچ و آهک نمایان شد که یک برج مدور سنگی در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، افزود: در قسمت شمال غرب ترانشه در یک فضای مجزا شواهدی از تعدادی خمره شکسته وجود دارد که در لابه لای آنها شواهدی از هسته میوه‌ها و دانه‌های خوراکی مخصوصاً گردو دیده می‌شود.

عسگریان تصریح کرد: با توجه به در حال انجام بودن کاوش ارائه هر نظر قطعی در خصوص تاریخ گذاری قلعه به پایان کاوش و تکمیل مطالعات موکول می‌شود ولی بر اساس شواهد سفالی و مطالعات اولیه می‌توان استقرار موجود در قلعه سانسیز را مربوط به قرون اولیه تا میانی اسلام در نظر گرفت.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان، با بیان اینکه پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی زنجان در حال انجام است تصریح کرد: قلعه سانسیز در سال ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۱۰ با قدمت ساسانی- اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شانزده =