خانه اجتماعی مادرکشی روایتگر مرگ زمین

مادرکشی روایتگر مرگ زمین

مادر کشی ، سیلی محکمی بر صورت مخاطب

این مستند به کارگردانی کمیل سوهانی است که مدت آن ۷۶دقیقه است. که درموردبحران آب در ایران است این مستند بحران آب را از دیدگاه صنعت گران ،کشاورزان و سایر مشاغل مرتبط به تصویر می کشد.در این فیلم علت های بی آبی و پیامدهای آن بررسی شده است تولید این فیلم در سال ۱۳۹۴بوده است که برای اولین بار به سینما ارائه شد. این فیلم به مواردی مانند جایگزینی مدیریت دولتی به جای مدیریت مردمی ،بهره وری پائین و برنامه ریزی غلط در کشاورزی،از بین رفتن منابع زیر زمینی آب می پردازد.همچنین قابل توجه است که بدانیم مقدار آب شیرین در جهان روز به روز در حال کاهش است که اگر این کمبود بحران آب در سراسر جهان به همین منوال پیش رود درگیریهایی در سراسر جهان برای کمبود آب به وجود خواهد آمد .

مستند مادر کشی می کوشد با رویکردی پژوهشی ،ضمن به تصویر کشیدن مظاهر و نتایج بحران آب، علل مختلف این بحران را در ایران بررسی کند. این مستند به مواردی مثل دریاچه ارومیه ،تالاب هامون ،سفید رود ،کارون و سدهای آن، سدپرحاشیه گتوند علیا و انتقال آب زاینده رود پرداخته است که اولین بار این مستند در سال ۹۵در سینما حقیقت با حضور گروهی از مسئولان اکران شد .این فیلم بسیار ساده و روان است وبه دلیل اینکه روی بحران آب که یک مساله استراتژیک است تمرکز کرده و بسیار ارزشمند است در همین رابطه باید گفت: فیلم به عمق فاجعه بسیار ریشه دار و نگران کننده یعنی اب که یکی از مظاهر طبیعی است توجه کرده است .

مادرکشی فیلمی ظریف است که دیدن آن را به یکبار نباید محدود کرد چرا که موضوع ،بیش از هر چیزی موضوع ملی -انسانی است .این مستند در مورد بحران آب ساخته شده است که شاید خیلی وحشتناک تر و تلخ تر از آن است که بخواهد مورد غفلت و کم‌لطفی مسئولان و مردم قرار بگیرد .

سد سازی بی رویه ودخالت در اکوسیستم طبیعی 

در همین رابطه یکی از خرده هایی که مسئولان در مورد مستنداین مستند ساز جوان گرفتند این بود که چه طور این مستند ساز، تمام علل و عوامل کم آبی را ساخت و ساز سددانسته و علل اساسی مانند تغییرات اقلیمی و استفاده های نادرست آب در کشاورزی را در آن نگنجانده و به آن اشاره نکرده است و به پیشینه مسائلی که در آن مستند بیان کرده نپرداخته است. در این فیلم سوهانی در مورد ساخت بی رویه سدها و هزینه های هنگفت و کلانی که برای آنها پرداخته می شود می گوید که ساخت این سدها بی نتیجه است در نتیجه هنگامی که فیلم دیده می شود هیچ حرفی برای گفتن نمی ماند چرا که سد های خالی از آب ،زمین های کشاورزی که بدون آب مانده اند و فرو چاله هایی که به دلیل اشتباه جانمایی یک نیروگاه و برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی به وجود امده است و همچنین نخل های خشک آبادان می پردازد که حتی گروهی از مسئولان و مهندسان در مورد ساخت این فیلم نظر منفی داشته اند اما در این بین نباید فراموش کنیم که بیشترین در صد آب در ایران برای زمینهای کشاورزی و روشهای غلط آن استفاده می شود اماسدسازی را هم نمی توان در این رابطه بی تاثیر و بی تقصیر دانست.

شایان ذکر است که این مستند اگر چه به نظر بعضی ها نکات منفی زیادی دارد ولی به جرات می توان گفت: که به نکته بسیار مهمی پرداخته است که مساله آب است شاید مسئولان بتوانند در مورد آب که ترانه روح نواز زندگی است بیشتر گفتگو کنند و به نتیجه ای مهم دست پیدا کنند.

نسل خورشید/اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =