خانه اجتماعی کودکان بازمانده از تحصیل به خاطر فقر اقتصادی و فرهنگی

کودکان بازمانده از تحصیل به خاطر فقر اقتصادی و فرهنگی

مشکلات نوجوانان و کودکان بازمانده از تحصیل
مشکلات نوجوانان و کودکان بازمانده از تحصیل

کودکان بازمانده از تحصیل به خاطر فقر اقتصادی و فرهنگی

بی تردید می توان گفت شاید یکی از عواملی که باعث بازماندن کودکان از تحصیل می شود خصوصی سازی مدارس است. مدارسی که خیلی از افراد قشر ضعیف و متوسط جامعه نمی توانند از پس هزینه های آن بر بیایند. این نوجوانان و کودکان بازمانده از تحصیل معمولاً بین سالهای ۶ تا ۱۸ سال می باشند که در همه جای دنیا به خصوص در کشورهای جهان سوم به عنوان یکی از آسیبهای مهم اجتماعی محسوب می شوند.

کودکان بازمانده از تحصیل را می توانیم به دو دسته تقسیم کنیم یکی کودکان و نوجوانانی که اصلاً به مدرسه نرفته اند و یا اینکه به مدرسه رفته اند و به خاطر مشکلات و دغدغه هایی که خانواده این کودکان و نوجوانان داشته اند، مدرسه را رها و ترک تحصیل کرده اند. گفتنی است که آموزش و پرورش برای ساماندهی این کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل تلاش های زیادی کرد که با وجود تلاش های آنها این معضل همچنان یکی از معضلات جدی جامعه است.

حال به نظر می رسد که گروهی از کارشناسان بر این عقیده هستند که بیشترین مساله ای که باعث ترک تحصیل و بازماندن از تحصیل کودکان و نوجوانان می شود مساله فرهنگی و اقتصادی است که این فقر فرهنگی و ناتوانی اقتصادی خانواده ها برای فرستادن فرزندان به مدرسه بیشترین آمار را داراست .

تاثیر خانواده و شرایط فرهنگی جامعه بر درس خواندن کودکان

در همین راستا یکی از فعالان حقوق کودکان در مورد ترک تحصیل کودکان و نوجوانان باز مانده از تحصیل می گوید : کودکان و نوجوانانی که ترک تحصیل می کنند ، به خاطر ضعف شدید منابع مالی و اقتصادی که در خانواده آنها وجود دارد مجبور هستند با اینکه زیر سن کار هستند، کار کنند و مخارج خانواده شان را تامین کنند یا در بعضی موارد می توان به روستاهایی اشاره کرد که مدرسه ای درآنجا وجود ندارد و باید به مدرسه روستای مجاور بروند که در بعضی موارد حتی برخی از روستائیان درس خواندن دختران را مهم نمی دانند.

در همین زمینه جدای از مشکلات اقتصادی و فرهنگی که در جامعه گریبانگیر بسیاری از خانواده ها است ، مشکل مهاجران افغانی است که مدارک معتبری در دست ندارند.

کودکان بازمانده از تحصیل به خاطر مهاجرت

مشکل کودکان مهاجر افغانی به دلیل نداشتن یک مدرک معتبر برای ثبت نام در مدارس ایران است که این کودکان با وجود اینکه متولد کشور ایران هستند اما با توجه به ورود غیرقانونی والدین و همچنین بی توجهی به شرایطی که اداره اتباع برای این افراد گذاشته، کودکان آنان محروم از تحصیل شده اند.

در همین راستا عده ای از کودکان بازمانده از تحصیل شامل کودکانی می شوند که در حاشیه شهرها و مناطق پرخطر زندگی می کنند.

نبود آموزش یا ارائه آموزشی محدود خارج از سیستم مدارس می تواند در آینده این کودکان ، نقشی اساسی را بازی کند که امروزه نادیده گرفته شده است؛ بنابراین می توان گفت هر چه تحصیلات شهروندان بالاتر باشد احتمال وقوع جرم از سوی آنان کمتر است و هزینه ای که امروز برای ادامه تحصیل کودکان ترک تحصیل کرده پرداخت نمی شود ، درآینده نه چندان دور ، باید چندین برابر هزینه تحصیل این کودکان بازمانده از تحصیل را صرف هزینه های زندان ، کانون اصلاح تربیت ، دادگاه و … کنیم.

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه میگوید : اگر کودکی از نظر تغذیه و رفتن به مدرسه محروم باشد یعنی فقیر است و اگر معلول باشد باز هم نتواند به مدرسه برود باز هم فقیر است.

در همین رابطه می توان گفت که کودکان باز مانده از تحصیل واقعیتی خاموش در جامعه هستند. واقعیتی که شاید در بسیاری از مواقع به چشمان ما می آید اما خیلی راحت از آن چشم پوشی می شود و می توان گفت شاید یکی از علل مهم خارج شدن کودکان از چرخه تحصیل این است که خانواده ها به درآمد کودکان خود نیازمندند.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 16 =