خانه مصاحبه ها موسیقی سنتی ایرانی از ظرفیت جهانی شدن برخوردار است

موسیقی سنتی ایرانی از ظرفیت جهانی شدن برخوردار است

موسیقی سنتی ایرانی غمگین نیست

این صدای جادویی سنتور بود که  از دوره نوجوانی مصطفی مومنیان را شیدای خود ساخت و این شور آنچنان بود که وی به عشق فراگیری موسیقی  ؛ فوتبال حرفه ای در باشگاه های تهران  را رها کرد ….

او که موسیقی حرفه ای را نزد اساتید بزرگی همچون  کامکارها آموخته است امروز در قامت سفیر موسیقی وهنر ایران زمین در گروه موسیقی نستار هنرنمایی می کند :گروهی که با شرکت و کسب رتبه های برتر  در جشنواره های بین المللی همچون جشنواره موقام ازبکستان ، جشنواره موسیقی مالزی و دیگر جشنواره ها  از حیثیت موسیقی سنتی ایرانی دفاع کرده و نماینده خوبی برای فرهنگ و هنر ایرانی بوده است…

در این میان استاد مصطفی مومنیان که به همراه برادرانش  به تدریس حرفه ای موسیقی در شهر کرج مشغول است . چندی پیش در گفتگویی اختصاصی به تشریح ظرفیت های بزرگ موسیقی سنتی ایرانی پرداخت و اظهار داشت : موسیقی سنتی ایرانی از پتانسیل جهانی شدن برخوردار است.

وی در همین رابطه با اشاره به بازخورد و استقبال گسترده  از موسیقی سنتی ایرانی در جشنواره های بین المللی موسیقی افزود: موسیقی سنتی ایرانی غنی ، اصیل و بر آمده از یک فرهنگ چند هزار ساله است که در جشنواره های گوناگون بین المللی با بازخورد و استقبال بسیار گسترده ای همراه است و در صورت حمایت مسئولان  و یک برنامه ریزی  جامع می تواند در سطح جهانی دارای جایگاه ویژه ای باشد.

وی  با اشاره به شکل گیری موسیقی سنتی ایرانی در بستری توام با شعر وفرهنگ  ایرانی ؛ افزود: همانگونه که شعر فارسی توانسته جایگاهی فاخر   در سطح دنیا داشته باشد ؛ موسیقی سنتی ایران نیز می تواند از چنین جایگاهی برخوردار باشد.

حمایت مسئولان از موسیقی سنتی در سطح جهانی

این استاد موسیقی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص اینکه برخی افراد  همچون (احمد شاملو ) موسیقی سنتی ایرانی را غمگین و فاقد غنای کافی می دانند؛ افزود:  موسیقی سنتی ایران  به هیچ عنوان موسیقی غمگینی نیست چنانچه این موسیقی در نمایش روحوضی بسیاری از پتانسیل های شادی آفرین خود را می گشاید اما  به علت برخی محدودیت ها بسیاری از ظرفیت های آن همچنان بالفعل نشده و یا برای بسیاری از مردم ناشناخته مانده است.

وی در همین رابطه در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه خلاقیت نوآوری  وحتی ساختار شکنی در حوزه موسیقی سنتی را می پسندید ؛یا خیر ؟  افزود: اساتیدی  همچون کامکارها که من افتخار شاگردی آنها را داشته ام از بزرگان نوآوری در موسیقی سنتی ایرانی هستند ومن نیز  نوآوری در موسیقی سنتی ایرانی را به شرطی که  به ابتذال میل نکند وهویت موسیقی سنتی حفظ شود می پسندم.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر چگونگی ارزیابی موسیقی پاپ از نظر یک فعال موسیقی سنتی افزود: نفی موسیقی پاپ را نمی پسندم اما متاسفانه این روزها کمتر اثر فاخر وماندگار در موسیقی پاپ شنیده می شود در حالی که در دهه های گذشته  آثار زیبا ، فاخر وماندگاری در حوزه موسیقی پاپ ساخته می شد که متاسفانه امروزه کمتر می توان اثری در حد واندازه آن آثار فاخر شنید.

وی در همین رابطه خواستار فعالیت اهالی موسیقی در زمینه آهنگسازی وترانه سرایی شد وگفت : علیرغم اینکه  امروزه شاهد حضور و فعالیت نوازندگان برجسته ای  در عرصه موسیقی  کشور هستیم اما  متاسفانه  با کمبود بزرگی در زمینه  آهنگسازی  وترانه سازی که پیش شرطی مهم  برای خلق  یک  موسیقی ماندگار است ؛ در سطح کشور مواجه هستیم که امیدواریم با سرمایه گذاری و حمایت از فعالان این عرصه ؛ زمینه ی تولید آثار ماندگار و شاخص در کشور فراهم شود.

این فعال عرصه موسیقی کشور در ادامه با اشاره به سرمایه گذاری وحمایت کشورهای منطقه از هنر موسیقی افزود: در جشنواره مقام کشور ازبکستان با گروه تشریفات و محافظ از ما مراقبت می شد و تمام امکانات رفاهی در حد بسیار بالایی برای ما محقق شده بود و این درحالی است  که جهت حضور اعضای گروه نیسار  در این جشنواره تنها هزینه کرایه یک ون تا فرودگاه از جانب مسئولان پرداخت شد.

این فعال عرصه موسیقی  در ادامه با اشاره

به دیپلماسی فرهنگی – هنری گفت: جهان برای فرهنگ وهنر ما ارزش قائل است  چرا که فرهنگ وهنر ؛ راهی برای فتح دلها و بیان زیباترین احساسات انسانها است وبه همین  واسطه چه خوب است که ایرانیان با ابزار فرهنگ و هنر در دنیا شناخته شوند.

استاد مصطفی مومنیان در پایان ؛ ضمن تشکر از زحمات برادرش استاد علی مومنیان ؛ نقش او را در کسب دانش موسیقی در زندگی شخصی وهدایت حرفه ای گروه نستار بسیار برجسته توصیف کرد واز او به سبب زحماتش تشکر کرد.

 

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفت =