خانه فرهنگی مهاجرت به انفصال خانواده در رمان بازیچه زمانه نمی انجامد

مهاجرت به انفصال خانواده در رمان بازیچه زمانه نمی انجامد

 

نسل خورشید|مهاجرت فصل جدیدی در زندگی انسانها می گشاید 

آذر آبتین (اعظم علی پور ) ؛ نویسنده کتاب رمان بازیچه زمانه ؛ همزمان با انتشار این کتاب  که موضوع مهاجرت از محورهای اصلی آن  است  ؛ در گفتگو با نسل خورشید از مهاجرت به عنوان پدیده ای  که در طول تاریخ در جریان بوده یاد کرد و افزود: انسان ها همواره  به دلایل گوناگونی همچون  تغییر و بهبود در شرایط زندگی ؛  اقدام به مهاجرت به شهر یا کشور های دیگری کرده اند که این مساله در صده حاضر و با پیشرفت وسائل حمل و نقل و ارتباطات گسترش پیدا کرده تا جایی که مهاجرت امروزه به یکی از مرسوم ترین عادت های اجتماعی بشر تبدیل شده است.

این نویسنده در همین رابطه در پاسخ به این پرسش که آیا رمان بازیچه زمانه قصد دارد مخاطب را به مهاجرت تشویق کند ؛ افزود: متاسفانه برخی  رسانه های داخلی اغلب  نسبت به موضوع مهاجرت موضع منفی دارند در حالی که مهاجرت در ذات خود پدیده ایی منفی نیست چرا که انسانها با تمسک به مهاجرت درصدد زندگی بهتر هستند.

وی در همین رابطه با بیان اینکه اگر شرایط و بسترهای اقتصادی ، اجتماعی برای شهروندان مهیا باشد ؛ مهاجرت کمتری رخ خواهد داد؛ افزود: انسانها همواره در طول تاریخ به دنبال دستیابی به زندگی مطلوب تری بوده اند و این به عقیده من یک امر مثبت است.

آبتین در ادامه با مقایسه نوع زندگی سروش یکی از شخصیت های کتاب بازیچه زمانه ؛ افزود: سروش در حالی که در ایران به دزدی روی آورده است ؛ پس از سفر و مهاجرت به ایتالیا درس می خواند و متحول می شود و این نشان می دهد که محل زندگی و فراهم بودن شرایط تا چه اندازه می تواند در تغییر انسانها و بارور شدن استعداد آنها موثر باشد هر چند که البته بر عکس  این مساله نیز صادق است و  ممکن شخصی تمام امکانات را در اختیارداشته باشد اما راه درستی را در زندگی در پیش نگیرد.

وی افزون بر آنچه گفته شد به اهمیت مساله خانواده و احترام به بزرگترها در رمان بازیچه زمانه اشاره کرد و افرود: مقوله مهاجرت در این کتاب ؛ خانواده را دچار انفصال و چند پارگی نمی کند و حتی باعث انسجام و نزدیکی بیشتر برای جبران فرصتهای  از دست رفته عاطفی می شود.

غذاهای ایرانی از پتانسیل جهانی شدن برخوردارند 

این نویسنده در بخش دیگری از این مصاحبه از مهاجران به عنوان سفیران فرهنگ و تمدن یک کشور یاد کرد و افزود: در این کتاب خانواده ای که از ایران به ایتالیا مهاجرت کرده با تلاش ، کوشش و همدلی ؛ موقعیت اجتماعی خود را ارتقاء می دهد و در ضمن به واسطه برپایی رستوران ؛ دیپلماسی خوراک ایرانی را به رخ اروپایی می کشد و به نوعی به پتاسیل غذاهای ایرانی جهت جهانی شدن اشاره دارد.

دیزی سفیر فرهنگی ایران در بازیچه زمانه

وی در همین رابطه از دیزی به عنوان سفیر فرهنگی ایران در کتاب بازیچه زمانه یاد کرد وافزود: غذاهای ایرانی به ویژه دیزی  از قابلیت بزرگی جهت جهانی شدن وجذب سایر ملتها به فرهنگ ایرانی برخوردارند و در همین رابطه در کتاب بازیچه زمانه شاهد استقبال ایتالیایی ها از دیزی هستیم.

آذر آبتین علاوه بر آنچه گفته شد درباره اینکه چرا کشور ایتالیا به عنواندمقصد مهاجرت در این کتاب برگزیده شده است ؛ افزود: ایتالیایی ها نزدیکی و مشابهت فرهنگی زیادی با ایرانی ها دارند واز طرفی ایتالیا یک قطب هنری در سطح دنیا است و از آن جایی که من به رشته های هنری و به ویژه نقاشی علاقه زیادی دارم و همچنان در کنار نویسندگی  به فعالیت در این عرصه نیز می پردازم ؛ علاقه مند به سفر و زندگی در ایتالیا به عنوان یک قطب هنری دنیا هستم و این مساله است که در رمان بازیچه زمانه نیز بازتاب یافته است.

وی در بخش دیگری از مصاحبه با نسل خورشید نویسندگی را چون جرقه ای در زندگی اش توصیف کرد و افزود : آغاز آشنایی من با حرفه نویسندگی به کلاس های فیلم نامه نویسی در دانشگاه برمی گردد اما با این همه نگارش رمان بازیچه زمانه به یکباره و مانند یک الهام رخ داد.

این نویسنده در پایان با تشریح اهداف آینده اش ؛ خاطرنشان کرد : فعالیت در دو حوزه  نویسندگی و نقاشی از مهمترین دغدغه های من است  و تصورمی کنم که نویسندگی و نقاشی هر یک بازتاب دهنده گوشه ها ی جذابی از زندگی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهارده =