خانه اجتماعی محققان دانشگاه جهرم موفق به ابداع روشی نوین وکم هزینه برای مهار ریزگردها شدند

محققان دانشگاه جهرم موفق به ابداع روشی نوین وکم هزینه برای مهار ریزگردها شدند

دانش، آشکارترین وسیله عزت و قدرت یک کشور است

محققان دانشگاه جهرم با تکیه بر توانمندی‌های علمی خود موفق به ابداع روشی نوین و کم‌هزینه، به منظور مهار ریزگردها شده‌اند که این ابداع توانسته در کم کردن هزینه‌های دولت برای حل معضل بزرگ کشور نقش اثرگذاری داشته باشد.

به گزارش نسل خورشید|دکتر کامبیز مینایی، سرپرست دانشگاه جهرم در ارتباط با تجاری‌سازی ایده‌ها گفت: درون‌زا شدن اقتصاد مستلزم سوق دادن تحقیقات دانشگاه به سمت بازار با مکانیزم تجاری‌سازی یا همان تکمیل زنجیره ارزش فناوری‌های نوظهور در چارچوب شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

دکتر مینایی افزود: علم و پژوهش اولین توصیه رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب است، به‌طوری‌که رهبری فرزانه انقلاب در این بیانیه می‌فرمایند: دانش، آشکارترین وسیله‌ عزّت و قدرت یک کشور است و روی دیگر آن، توانایی است.

وی در ادامه راه‌حل تمام مشکلات را اقتصاد مقاومتی برمی‌شمرد؛ اقتصادی که درون‌زا، مولّد، دانش‌بنیان، مردمی و تصدّی‌گری نکردن دولت در آن باشد.

وی ادامه داد: در همین راستا و بر اساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبری فرزانه انقلاب ابلاغ‌شده، دانشگاه جهرم تمام سعی خود را داشته تا با مدنظر قرار دادن این سیاست‌ها ابتدا با تشکیل کمیته اقتصاد مقاومتی برای تبیین و فرهنگ‌سازی موضوع اقتصاد مقاومتی و اتخاذ تصمیمات حمایتی تشویقی از پایان‌نامه‌های تحقیقاتی کاربردی، برگزاری همایش‌ها و سمینارهایی با موضوع اقتصاد مقاومتی، برگزاری کارگاه تجاری‌سازی ایده‌ها، ایجاد و توسعه واحدهای فناورِ مرکز رشد دانشگاه جهرم و تجاری شدن ایده‌ها و برگزاری دوره‌های کارآفرینی و ارتباط هر بیشتر دانشگاه با حوزه صنعت گام‌های مؤثری بردارد.

دکتر مینایی در ادامه به مدیریت اجرایی درونی دانشگاه اشاره کرد و گفت: به‌منظور مدیریت اجرایی درونی نیز دانشگاه جهرم تلاش مضاعفی دارد تا با اصلاح الگوی مصرف و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، استفاده بهینه از منابع، خرید کالا و اقلام موردنیاز دانشگاه از بین کالاهای داخلی برای حمایت از کالای ایرانی و رونق بخشیدن به تولید ملی نقش بسزای خود را در مقابله با تحریم‌ها ایفا کند.

تأسیس کلبه کارآفرینی به‌عنوان شتاب‌دهنده استارتاپ، برگزاری کارگاه از ایده تا درآمد، برگزاری کارگاه تجاری‌سازی ایده‌ها، برگزاری سمینار روش‌های کارآفرینی، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه برای ایده‌های نوآوری دانشجویان، صرفه‌جویی در اقلام مصرفی مانند کاغذ، حذف کاغذ از مکاتبات و استفاده کامل از سامانه اتوماسیون، خرید کالای ایرانی، ایجاد روحیه نشاط و امید به آینده در بین دانشجویان از جمله اقدامات انجام‌شده در دانشگاه جهرم در حوزه اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها است.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، از دیگر اقدامات صورت گرفته در دانشگاه جهرم در راستای اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها می‌توان به استفاده از ظرفیت خیرین در برخی نیازهای دانشگاه ازجمله ساخت مسجد دانشگاه، ایجاد و توسعه واحدهای فناورِ مرکز رشد دانشگاه جهرم و تجاری شدن ایده‌ها (از ایده تا پدیده)، ارتباط مستمر اعضای هیات‌علمی دانشگاه با صنعت و بالعکس به‌منظور رونق تولید، بهره‌وری و نوآوری، راه‌اندازی مرکز آپا به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه و امنیت فضای مجازی و کشف آسیب‌پذیری برنامه‌های کاربردی تحت وب مراکز مهم کشور (۱۲ سازمان و نهاد دولتی) اشاره کرد.

اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 1 =