خانه اجتماعی نسل خورشید ؛ زبان مردم

نسل خورشید ؛ زبان مردم

هفته نامه سراسری نسل خورشید
هفته نامه سراسری نسل خورشید

هفته نامه فرهنگی ، اجتماعی و هنری نسل خورشید

نسل خورشید نشریه ای فرهنگی ، اجتماعی و هنری مستقل و بدون وابستگی سیاسی و جناحی است که آرمان خدمت به مردم را هدف خود قرار داده و البته قرار نیست برای آنها تعیین تکلیف کند و یا با عینک روشنفکری از بالا به آنها نگاه کند.

نسل خورشید می کوشد تا بر پایه « روزنامه نگاری مشارکتی و شهروندی » از توان و ظرفیت های شهروندان استان های سراسر ایران بهره گیرد که هر یک از آنها شاید بهتر و سریع تر از هر خبرنگار و رسانه ای بتوانند رویدادهای دسته اول را بدون سانسور و یا خود سانسوری و به عنوان شهروند خبرنگاری مسئول و حساس از کف جامعه روایت کنند.

بر این اساس مدلی که هفته نامه سراسری نسل خورشید از آن در راستای پوشش اخبار بهره می گیرد نه از بالا به پایین که چه بسا از پایین به بالا است ؛ مدلی که مردم اولویت های آن را تعیین می کنند ، متن یا تصاویر آن را پسند یا نقد می کنند و در نهایت ضعف و قوت آن را با کامنت ها و نظرهای مثبت یا منفی خود شناسایی می کنند.

در این میان البته برخی در نقد این نوع از مدیریت رسانه خطر فرو غلطیدن در دام پوپولیسم و عوام زدگی را مطرح می کنند و با طرح این پرسش که اگر جامعه ای سوار بر موجی از هیجان مقوله ای نابه جا را مطرح کرد، وظیفه ی رسانه ای که سیاستش را برپایه ی روزنامه نگاری مشارکتی – شهروندی و وارد کردن نظر مردم قرار داده است چیست و در این میان نقش یک رسانه در تنویر افکار عمومی و روشنگری جامعه چه می شود؟

نسل خورشید ؛ هر شهروند یک خبرنگار

پاسخ البته روشن است. رسانه هایی چون « نسل خورشید » که از سیاست « روزنامه نگاری شهروندی » پیروی می کنند و یا درصدد فراهم کردن بستر مناسب برای حضور شهروندان در فرآیند تولید و انتقال خبر هستند، بی تردید قصد فاصله گرفتن از رسالت حرفه ای خود در راستای روشنگری و ارتقاء فکری و اخلاقی جامعه را ندارند و تنها با کاستن از اقتدار و برتری خود در تولید و دروازه بانی خبر ، بستر بازتاب چند سویه رویدادها ، شنیده شدن صداهای مختلف ، تنوع در منابع خبر و بررسی ابعاد رویدادها از زوایای مختلف را فراهم می کنند که این مساله در نوع خود می تواند از یک طرف دموکراسی و شفاف سازی هر چه بیشتر را در جامعه باعث شود و از دیگر سو دیالوگ را به جای مونولوگ و تک گویی به گفتمان غالب جامعه تبدیل سازد.

از طرفی شهروندانی که در قالب شهروند – خبرنگار به روایت جامعه خود اقدام می کنند بی تردید تجربه های ارزشمندی در حوزه ی مسئولیت های اجتماعی به دست می آورند و این مساله را با دیگر شهروندان به اشتراک می گذارند و در این راستا هفته نامه سراسری نسل خورشید نیز می کوشد تا به عنوان یک رسانه مردمی بستر مناسبی برای شهروندان یا مردمی مهیا سازد که می خواهند تجربه های مثبت یا منفی خود را در اختیار دیگر شهروندان قرار دهند.

پس به امید آنکه امانت دار خوبی برای مردمی باشیم که به جهت پیگیری و یا اطلاع رسانی ؛ انتقادها ، پیشنهادها ، متن ها، تصاویر و ویدئو های خود را برای نسل خورشید ارسال می کنند ؛ تلاش خواهیم کرد تا در هر شماره در حد توان با ارتقاء سطح کیفی مطالب همراه شما باشیم.

سامان پارسامنش / سردبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =