خانه اجتماعی نقش هنر در چالش های زیست محیطی جامعه

نقش هنر در چالش های زیست محیطی جامعه

نقش هنر در چالش های زیست محیطی
نقش هنر در چالش های زیست محیطی

نقش هنر در چالش های زیست محیطی جامعه

بی تردید نمی توان نقش هنر در چالش های زیست محیطی جامعه و حساس کردن مردم را نسبت به محیط زیست نادیده گرفت؛ چنانچه گاهی مواقع می توان از عکس ها و پوستر ها برای کاهش آلاینده ها در هوای شهر های بزرگ استفاده کرد؛ چرا که این آلاینده ها و آلودگی هایی که در هوای کلان شهر ها وجود دارد نه تنها یک معضل اصلی برای محیط زیست است بلکه یک مشکل جدی در اقتصاد کشور بوده که زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این میان می توان گفت که عکس و پوستر نقش مهمی در فرهنگ سازی ، کنترل و کاهش آلودگی هوا ایجاد می کند. در واقع نقش هنر در چالش های زیست محیطی جامعه موثر است به شرطی که فرهنگ سازی های مربوطه آن در سطح شهرها صورت گیرد.

آری کمبود آگاهی و نداشتن فرهنگ زیست محیطی در یک جامعه می تواند معضلی بزرگ در یک جامعه باشد ، پس در این زمینه گرافیک یکی از هنرهایی می باشد که می تواند نقش مهمی در شناساندن معضلات محیط زیست داشته باشد. همچنین می توان از هنر رسانه و انیمیشن در آموزش محیط زیست استفاده کرد که هر روز نقش آن در تشویق مردم به حفظ محیط زیست نمایان تر می شود.

همچنین می توان به هنر محیطی پرداخت که به معنای احاطه کننده پیرامون و در برگیرنده جایی است که موجودات در آن زیست می کنند و در واقع مشکلات زیست محیطی را به ما نشان داده و در مورد آن ها اخطار‌ می دهد. واضح است که در عصر حاضر به دلیل وجود بحران های زیست محیطی بی شمار، هنرمندان بیشتر به جنبه های زیست محیطی در مکتب هنر محیطی توجه داشته باشند.

نقش هنر در چالش های زیست محیطی
نقش هنر در چالش های زیست محیطی

نقش هنر در چالش های زیست محیطی و حل مشکلات محیط زیست

در این میان شهر به عنوان محیطی کالبدی است که باید پاسخ گوی انواع نیازهای جسمی و روحی شهروندان باشد و به زندگی فردی و اجتماعی آن ها کیفیت بخشد و در همین راستا هنر می تواند در ارتقای کیفیت کالبدی فضاهای شهری، بهبود منظر و سیمای شهر نقش ویژه ای را بر عهده داشته باشد. شایان ذکر است که امروزه با توجه به بروز بحران های مختلف اجتماعی – زیست محیطی در اغلب شهرها به ویژه شهرهای بزرگ جهان، هنر محیطی و هنر شهری در فضای شهری می تواند نقش بسیار موثری در جهت افزایش کیفیت زندگی انسان ها داشته باشد.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =