خانه اجتماعی نقش کلیدی کفتار در پاکسازی محیط زیست

نقش کلیدی کفتار در پاکسازی محیط زیست

 

کوههای رندیک میزبان کفتارهای راه راه

به گزارش خبرنگار نسل خورشید به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، وحید پورمردان اظهار داشت: پرسنل یگان اجرایی حفاظت محیط زیست سراوان موفق شدند زیستگاه جدیدی در قسمت جنوب شهرستان سراوان با همکاری مردم بومی شناسایی کنند.

وی افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سراوان موفق شدند از این زیستگاه که در کوه‌های رندیک و در غاری به نام غار هفتاری(همان کفتاری به گویش محلی) واقع شده و از چند قلاده کفتار راه راه که در این غار زیست می کنند تصویربرداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: کفتار راه راه یکی از گونه های کفتارسانان است که در ایران زیست می کند. این حیوان بیشتر شب شکار است و معمولا به صورت گروهی و اجتماعی در این گونه غارها زندگی می کنند.

وی اضافه کرد: این حیوان دارای آرواره های بسیار قوی است که می توانند به راحتی سخت ترین استخوان ها را خرد و از آنجایی که سیستم هاضمه بسیار قوی دارد، هضم کند.

پورمردان تصریح کرد: این نوع کفتارها به صورت مادرسالاری زندگی می کنند و تک همسری را ترجیح می دهند. نر و ماده این گونه در پرورش توله ها سهیم هستند. کفتار راه راه بیشتر گوشتخوار است. سری بزرگ و دست‌هایی بلند داردکه از پاهایش بلندتر است. ارتفاع بین ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر و وزن آن به ۴۵ کیلو نیز می‌رسد. کفتار در رأس هرم غذایی است. این گونه در طبیعت از ارزش بالایی برخوردار است زیرا با جمع آوری و جابجا کردن لاشه های موجود در طبیعت و انتقال آنها به داخل لانۀ خویش و تغذیه از آن، امکان شیوع بیماری های مسری را به کمترین میزان خود کاهش می دهند.

وی افزود: رؤیت این گونه در هر منطقه ای می تواند نوید دهنده آینده روشن برای تمامی گونه های جانوری موجود در آن منطقه و حتی اکوسیستم موجود در آنجا به شمار می رود، چراکه در واقع حضور این گونه معرف بهبود روابط طعمه و طعمه خواری در اکوسیستم و به تعبیری برقراری نسبی توازن اکولوژیک در منطقه است.

نسل خورشید| اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =