خانه اجتماعی نگهداری هشت هزار اثرارزشمند،محصول کاوشهای باستان شناسی البرزدر موزه ملی تهران

نگهداری هشت هزار اثرارزشمند،محصول کاوشهای باستان شناسی البرزدر موزه ملی تهران

چالش کمبود هتل و اقامتگاه درالبرزبرای توقف گردشگران در کرج

به گزارش نسل خورشید|مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: هشت هزار اثر ارزشمند محصول کاوش های باستان شناسی البرز در موزه ملی تهران نگهداری می شوند.

حجت الاسلام و المسلیمن فخرالدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز ظهر امروز در جلسه زیرساخت ها و فرصت های گردشگری استان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، گفت: ما در البرز تنها به هتل و واحد پذیرایی نیاز نداریم بلکه به مراکزی نیاز داریم تا مسافرانی که از این استان عبور می کنند، بهانه ای برای توقف داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر در البرز موافقت اصولی برای مرکز تفریحی در تشکیلات میراث فرهنگی وجود ندارد، ادامه داد: ۲۶ طرح و سرمایه گذار آماده در استان و ۱۷۰ هکتار منطقه نمونه گردشگری در باغستان وجود دارد که بخشی از اقدامات زیرساختی آن نیز انجام شده است.

صابری با اشاره به مشکلات موجود با بانک ها اذعان کرد: در نتیجه نشست های متعدد در زمینه دریافت تسهیلات مصوب، بانک ها معتقدند گردشگری، توجیه اقتصادی ندارد در حالیکه به منظور راه اندازی صنایع به راحتی تسهیلات را در اختیار متقاضی قرار می دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز ادامه داد: علیرغم اینکه دولت در سیاست ها و برنامه های خود موضوع تسهیلات را به صورت تسهیلات تکلیفی در اختیار بانک ها قرار می دهد، اما بانک ها علیرغم تکمیل بودن تمام پرونده ها در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند.

موزه ملی تهران و انتقال پیشینه هنری و فرهنگی

وی اذعان کرد: در حال حاضر یک بازارچه صنایع دستی فعال به همت شورای اسلامی و شهرداری مشکین دشت داریم که با ۳۷ غرفه و کارگاه آموزشی برای هنرجویان و عرضه محصولات فعالیت می کند. همچنین به منظور احداث موزه در مشکین دشت از سوی شهرداری مشکین دشت اعلام آمادگی صورت گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز افزود: در حال حاضر بیش از ۹۰۰ فرد شاغل در ۲۶۰ کارگاه صنایع دستی در استان البرز مشغول فعالیت هستند که این تعداد یک ظرفیت ارزشمند است و همچنین بیش از سه هزار نفر در منازل به تولید صنایع دستی مشغول هستند.

صابری بیان کرد: همچنین پنج آموزشگاه در استان البرز به پرورش راهنمایان تورهای گردشگری و لیدر تورها مشغول هستند و با اساتیدی که در اختیار دارند، برای توانمندسازی عوامل واحدهای پذیرایی و اقامتی برنامه ریزی می کنند.

به گفته وی، هشت هزار اثر ارزشمند محصول کاوش های باستان شناسی در البرز وجود دارد که در موزه ملی تهران نگهداری می شوند که هر یک معرف پیشینه هنری و فرهنگی این استان است که در صورت داشتن فضای مناسب جهت نگهداری این مجموعه آثار، علاوه بر انتقال فرهنگ به نسل جدید، مسافران نیز در این استان توقف می شود.

صابری اظهار کرد: در نشست هایی که با شهرداری مشکین دشت داشته ایم تفاهم نامه ای مبنی بر الحاق اراضی زیر پهنه مشکین دشت به بافت منعقد شده که انجام این کار، همکاری راه و شهرسازی را می طلبد تا علاوه بر موزه، بازارچه صنایع دستی دائمی و وسیع تری را در موقعیت مناسب تری ایجاد کنیم.

وی بیان کرد: رایزنی هایی با شهردار کرج انجام شده و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در کنار پل تاریخی در حاشیه رودخانه در ورودی میدان حافظ در دستورکار قرار دارد. پس از آن، این اقدام در قلعه صمصام که توسط میراث فرهنگی بازسازی و مرمت شده، دانشکده کشاورزی که به عنوان یک مجموعه تاریخی در فهرست آثار تاریخی ثبت شده و همچنین کاخ سلیمانیه نیز انجام می شود.

حسین علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 15 =