خانه فرهنگی هنر  آیینه خودشناسی و خداشناسی است

هنر  آیینه خودشناسی و خداشناسی است

نظام آموزشی از پتانسیل بزرگ هنر کمتر بهره گرفته است

سرور ایوبی با دو دهه  سابقه تدریس نقاشی در شهر کرج یکی از اساتید با تجربه استان البرز در این زمینه است ، هنرمندی با ظاهری ساده و فرهنگی و با دانشی اصیل و ریشه دار که منش و شخصیتی متمایز و متفاوت از بسیاری از افرادی دارد  که تنهابا بزک ظاهر و یا نوع پوشش سعی در معرفی خود به عنوان یک هنرمند دارند  ….

وی که از دوران کودکی به حرفه نقاشی اشتغال داشته و خیلی زود به واسطه استعداد ذاتی درمدرسه و جمع خانواده به عنوان یک چهره برجسته شناخته شد و به همین واسطه مسیر زندگی اش از همان دوران کودکی با هنر و نقاشی عجین شد به ویژه که با نمایان شدن استعداد او در کنار حمایت خانواده ، وی  هنر نقاشی را از مسیر حرفه ای دنبال کرد و با ادامه تحصیل در رشته گرافیک  دانش خود را در این زمینه تکمیل کرد.

ایوبی که پس از دو دهه فعالیت هنری، خداوند را بزرگترین هنرمند عالم  می داند ، چندی پیش مهمان هفته نامه نسل خورشید بود و طی گفتگویی صادقانه با خبرنگار ما،هنر و به ویژه هنر نقاشی را ابزاری مناسب جهت خود شناسی و خدا شناسی دانست و افزود: یک نقاش هر اندازه هم که حرفه ای و با تجربه باشد با نظر کردن به عالم هستی خود را دربرابر خداوند، یگانه هنرمند هستی کوچک می شمارد .

وی با بیان اینکه نقاشی،هنری آرامش بخش و دارای ابعاد معنوی و انسان ساز است افزود: نقاشی با تقویت حس خوب دیدن به انسان قدرت درک بهتر  ازجهان هستی را می دهد که این مساله خود بسترساز خودشناسی و خداشناسی است.

ایوبی با تاکید دوباره، بر مزیت خوب دیدن و درک بهتر محیط زندگی، خواستار استفاده بهینه از  هنر و به ویژه هنر نقاشی در نظام آموزشی کشور شد و افزود: متاسفانه هنوز از ظرفیت و پتانسیل بزرگ هنر در نظام آموزشی کشور به گونه ای که شایسته است بهره گرفته نشده است.

در همین زمینه این هنرمند نقاش با اشاره به اینکه می توان از ابزار هنر در راستای پرورش خلاقیت دانش آموزان بهره گرفت افزود : هنر علاوه بر شکوفایی استعداد دانش آموزان و تبدیل آنها به انسان هایی با دید و توانایی های  وسیع می تواند ابزار تحول نظام آموزشی و علاقه  مضاعف کودکان و نوجوانان به تحصیل را فراهم کند به همین واسطه مسئولان آموزشی باید برنامه ریزی و بستر سازی گسترده ای را جهت استفاده از ظرفیت بزرگ هنر در  نظام آموزشی فراهم آورند.

وی با تشریح برخی بازی های ساده که دید هنری کودکان را افزایش می دهدافزود: شبیه سازی ذهنی ابرها در آسمان ، سنگ ها ی اطراف رودخانه و یا صخره یکوه ها به شکل برخی تصاویر ذهنی  می تواند در تصویر سازی ذهنی کودکان و پرورش خلاقیت آنها بسیار موثر باشد.

کپی کاری در هنر، کشتن خلاقیت ها

وی با بیان اینکه یک هنرمند دنیا را با دقت و ظرافت خاصی می نگردکه دیگران از آن عاجز هستندافزود : پرورش دید هنری دانش آموزان از دوره کودکی می تواند تاثیر بسیار بزرگی در زندگی و آینده آنها داشته باشند به گونه ای که اگر حتی فردی نخواهد  هنرمند شود اما از دید و خلاقیت هنری بهره مند شود می تواند یک انسان موفق در زندگی اجتماعی باشد.

این مدرس نقاشی در ادامه تاکید، بیش از حد برخی خانواده ها به کپی کاری  تصاویر  ، کسب مهارت در نقاشی رئال و طراحی تصاویر واقع گرا را محدودکننده خلاقیت کودکان برشمرد و افزود:  بی تردید کسب مهارت های اولیه نقاشی، از دنیای واقع گرا آغاز می شود اما محدود شدن در این دنیا، یعنی کشتن خلاقیت ها.

ایوبی در همین رابطه افزود: هنر نقاشی دارای طیف وسیعی از سبک ها و روش ها است که هر یک از آنها می تواند بخشی از خلاقیت شخص هنرمندرا بارور سازد و به همین سبب تاکید بر نقاشی واقع گرا وکپی کاری تصاویر،آسیبی بزرگ در جهت آموزش نقاشی است.

این هنرمند در ادامه از هنر به عنوان  یک اکسیر  آرامش بخش یاد کرد و افزود: هیچ ابزاری  به اندازه هنرنمی تواند در آرامش روحی  افراد و حتی تسکین آلام روحی شهروندانی که زندگی ماشینی روح آنها را فرسوده کرده است موثر باشد به همین سبب افراد هنرمند اغلب از یک آرامش روحی عمیق بهره می برند.

سرور ایوبی در پایان حمایت همسر و سپس فرزندانش را در بلوغ فعالیت های هنری اش بسیار موثر دانست و افزود: از خانواده ام که نقش شایانی در تداوم فعالیت های هنری ام داشته است بسیار سپاسگزارم.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =