خانه اجتماعی خیابان بستر هنر های خیابانی

خیابان بستر هنر های خیابانی

هنر های خیابانی
هنر های خیابانی

هنر های خیابانی بیان کننده مسائل اجتماعی

بدون تردید می توان گفت : هنر خیابانی پدیده ای غربی است .حتی گروهی بر این تصور هستند که هنر خیابانی هنری اعتراضی است که در ایران جایگاهی ندارد .

این هنر گرافیتی قبلا در تهران و شهر های بزرگ برروی ساختمانهای بلند نقش و تصاویر شهدای ۸ سال دفاع مقدس بود اما امروزه این هنرهای گرافیتی اعتراضی به وضعیت معیشتی ،فرهنگی واقتصادی کشور است .

هنر خیابانی به نوعی دیوار نوشته ها و انواع طراحی هایی که روی دیوارها صورت می گیرد یا کندن لایه های گچی دیوار به منظور طراحی شکل مورد نظر است .

این هنر های خیابانی یا گرافیتی، بستری جز خیابان برای بیان خود ندارد .این خیابان است که همیشه موضوع منازعه قدرت بوده است و هر وقت که مردم به تنگنا می رسیدند عصبانیت خود رابه خیابان می آوردند و خیابان را تصرف می کردند.چسباندن پوسترهای مختلف ،استفاده از استنسیل به عنوان الگوی طراحی ویا زدن بر چسبهای مختلف روی دیوار است که همه این هنر ها جزئی از طیف گسترده هنر خیابانی محسوب می شود .

هنر مندان خیابانی میل به تغییر و یا تعریف اثار هنری ندارند اما به سئوالاتی که در اطراف خودشان است به زبان خودشان پاسخ می دهند آنها تلاش خود را می کنند که با مردم ارتباط بر قرار کنند ومسائلی را که در اجتماع وجود دارد را به چالش بکشند .همچنین اهداف وانگیزه های مختلفی وجود دارد که یک هنرمند به هنر خیابانی روی بیاورد .

عده ای دیگر هم دوست دارند که در مکانی بدون وابستگی به سازمانهای مختلف وبدون توجه به باید ها ونبایدها ،حرفهای نزده مردم را در فضای عمومی بیان کنند .

هنرمندان خیابانی اصولا افرادی هستند که تا حد زیادی بدون نیاز به تایید رسمی در اماکن عمومی آثار خود را ارائه می دهند ودر سراسر دنیا هم وجود دارند که هدفشان بالا بردن سطح آگاهی مردم از مسائل سیاسی ،اجتماعی وحقوق شهروندان است .

تاثیر هنرمندان خیابانی در بالا بردن سطح آگاهی مردم

وجود یک نقاشی کوچک وزیبا بر روی دیوارهای یک کوچه و خیابان باعث زیبا تر شدن آن می شود .

این هنر می تواند چهره شهر را عوض کند ودر زیبا دیده شده شهر نقش مهمی ایفا کند پس می توانیم بگوییم که هر نوع تلاش برای بیرون آوردن هنر از فضاهای خاص ووارد کردن آن به فضاهای عمومی شهری می تواند نمونه ای از هنر خیابانی باشد پس افرادی هم که برروی زمین می نشینند وساز می نوازند یا مجسمه ای می سازند یا کسی که یک نقاشی خلاقانه را بر روی یکی از المانهای معماری شهری ترسیم می کند همگی به نوعی دست اندر کار هنر خیابانی هستند .

در همین رابطه می توان گفت :نقش هنروهنرمند در اجتماع جزء الزامات است چرا که زندگی انسانها  را متحول می سازد و با عملکرد عمیق و هدفمندش جاده زندگی را برای افراد اجتماع هموار می نماید.

انسانهایی که در این جامعه زندگی می کنندکه با تاثیر پذیری از هنرمندان به دنبال نیرویی می باشند تاآرامش روحی ،روانی وجسمی را در یابند .

هنر به حیث یک پدیده فلسفی و اجتماعی برخاسته از شرایط اجتماعی،سیاسی ،اقتصادی جامعه بهترین وسیله آرامش دهنده اجتماعی محسوب می شودهمچنین یکی از رکن های مهم رسالت هنر تربیت انسان است .

امروزه هنر به عنوان یک روش در کنار تربیت وآموزش نقش قابل ملاحظه ای در درمان امراض روحی وروانی که معمولا در اثر ضربه های عاطفی بر افراد به وجود آمده نقش مثبتی را ایفا می کند .این ضربه هامعمولا از ناملایمات اقتصادی ،اجتماعی وفرهنگی نشات می گیرد که مشکلات بزرگ روحی وروانی را باعث می شود .

هنر کلید فهم زندگی است وهنرمندان با ارثیه آثار هنر از طریق رسانه های گوناگون ، زوایای خاموش وپوشیده وبیان نشده زندگی را انعکاس داده وپیام های مبنی بر دریاب راههای پیروز ی وخوشبختی را برای مخاطبین اش به ارثیه می گذارد .

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =