خانه اجتماعی هنر یعنی جسارت و گذشتن از مرزها و محدودیتها

هنر یعنی جسارت و گذشتن از مرزها و محدودیتها

عروسک ساز جوان البرزی عنوان کرد :

هنر یعنی حرفی برای گفتن داشته باشد 

به گزارش نسل خورشید| هر تصوری که از عروسک دارید با دیدن عروسک های شاهد علوی و کوله ی مملو از عروسک های متفاوتش به هم می ریزد ؛ عروسک سازی با دید و پوششی متفاوت که سبک متفاوتی از زندگی را برگزیده ؛ چهره اش از یک سو به هخامنشیان شبیه است و از سویی به درویش ها ، خود البته می گوید که درویش نیست در خویش است و به دنبال کشف خود و دنیای اطراف خود است …

شاهد که به دنبال ارائه نوع متفاوتی از هنر است در گفتگو با خبرنگار نسل خورشیدافزود: هنرباید حرفی برای گفتن داشته باشد .

وی در همین رابطه با اظهار اینکه در دنیای امروز سبک و ژانر، معنایی ندارد ؛ افزود: سبک و ژانر هنر و هنرمند را محدود می کند به همین سبب در هنر امروز سبک معنای خاصی همچون گذشته ندارد.

وی در همین رابطه با اشاره به عروسک هایش افزود: عروسک های من سبک خاصی ندارند اما شاید به سبک سورئالیسم نزدیک تر باشند .

این عروسک ساز در همین رابطه با بیان اینکه عروسک هایش را با استفاده از پسماند تهیه می کند افزود: هر یک از عروسک های من داستانی دارند که ممکن است بخشی از تفکر انسانها را درگیر خود کند.

وی در همین رابطه با اشاره به اینکه عروسک تنها به کودکان و البته دخترها  تعلق ندارد ؛ افزود: هر انسان در هرسنی وبا هر جنسیتی نیازمند یک عروسک است و چه بهتر که هر عروسک حرف ومحتوایی برتر از فرم داشته باشد.

این هنرمند که   پوشش  و زیور آلات خود را طراحی و نقاشی کرده بود ؛ در پاسخ به این پرسش که آیا به هدفش ایمان دارد و یا یک هنرمند از طبقه مرفه و بی دغدغه است که تنها به ژست های هنری اکتفا کرده است ؛ افزود: نه تنها از طبقه هنرمند نیستم که علیرغم میل باطنی ام باید  برای تامین مخارجم و تامین نیازهای اولیه ام  ؛  فرزندانم ( عروسکهایم ) را بفروشم که به همین واسطه نام خودفروشی را بر این پدیده گذاشته ام .

به دنبال نقد مافیای هنر و هنر کاسبکارانه در برخی گالری های خاص هنری هستم

وی در همین راستا با تاکید بر نقد جریان های مافیای هنر که در برخی گالری ها و مراکز هنری خاص در جریان است ؛ افزود: به دنبال ژست  های هنری نیستم اما سعی دارم با هنرم  ؛ هنر بورژوا و تجاری جاری در برخی گالری ها را به چالش بکشم .

شاهد علوی با اظهار اینکه  هنر خیابانی را ستایش می کند  ؛ افزود: عاشق مترو هستم و گاهی ضمن فعالیت هنری  در آنجا ؛ آثارم را به شهروندان هدیه می دهم.

هنر خیابانی اسیر تاجران وکاسبان هنر نیست

وی با اظهار اینکه هنر خیابانی محدود به  سبک یا مشروط به شروط تاجران  و کاسبان هنر در گالری ها نیست افزود: هنر خیابانی ؛  هنری خلاق و پیشرو است که خود می تواند بستر ساز آینده هنر  و چه بسا خلق رویدادهای بزرگ هنری باشد.

کتاب و کلمه محدودکننده انسان در یک ایدئولوژی و دیدگاه خاص است

این عروسک ساز با اشاره به علاقه اش به آموختن از طریق کشف و شهود ؛ افزود: کتاب و کلمه  نوعی ابزار برای تحمیل دیدگاه و ایدئولوژی به انسان ها است و من تلاش می کنم به حقیقت مسائل از طریق کشف و مکاشفه و بدون واسطه دست یابم.

وی در عین حال مطالعه از طریق اینترنت را تا حدی مفید دانست وافزود : در اینترنت شما هر گاه لازم باشد نسبت به قطع مطالعه ویا مطالعه دیگر افکار و عقاید اقدام می کنید اما مطالعه کتاب شما رامقید می کند که تا آخر یک خط فکری را دنبال کنید.

شاهد علوی افزون بر آنچه گفته شد ؛  با نقد تولید انبوه عروسک افزود: هنر تجاری در صدد تولید انبوه عروسک  است ؛ در حالی که هر عروسک یک داستان دارد که یک بار مطرح می شود و هرگز تکرار نمی شود.

این هنرمند دربخش دیگری از مصاحبه با نسل خورشید ؛ طراحی لباس های متفاوت را از دیگر اهدافش برشمرد و تصریح کرد : چرا برای پوشش، ما همواره باید پیرو کلیشه ها باشیم .

وی در همین راستا با اظهار  اینکه ؛ درصدد تولید پوششی متفاوت از لباس های کهنه است افزود: شعار ما در تولید این نوع لباسها خودتان را بپوشید است و امیدواریم که مردم با استفاده از این لباس ها ضمن نقد کلیشه های پوشش ؛ جسارت متفاوت پوشیدن و کنارگذاشتن نقاب ها را به دست آورند وبه عبارتی خود را بپوشند.

شاهد علوی در پایان با بیان اینکه سعی دارد در هنر چریک باشد افزود: دوست دارم در هنر از مرزها و محدودیت ها عبور کنم چرا که معتقدم هنر یعنی جسارت ابراز تفاوت.

نصرالله شرافتی اکبرپور/ نسل خورشید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =